sreda, 23. 6. 2021

3. srečanje partnerskih mest Intelligent Cities Challenge - ICC

Junija je preko spletnih srečanj potekalo 3. srečanje Pametnih mest (Intelligent Cities Challenge – ICC), katerih članica je tudi Mestna občina Ljubljana.

17-dnevno srečanje članic skupnosti Pametnih mest, ki je bilo osredotočeno na vsebine posameznih tematskih delavnic in izmenjavo medsebojnih pogledov mest na le-te, se je začelo v začetku junija hkrati z Evropskim zelenim tednom, ki je bil posvečen prizadevanjem EU za ničelno onesnaževanje. V tem duhu se je začelo tudi delovno srečanje Pametnih mest in je bilo sprva posvečeno tematiki mest prihodnosti brez onesnaževanja.

Delavnica: Zeleno gospodarstvo in lokalni zeleni posli

Delavnica je bila razdeljena na dva dela. Na prvem - o lokalnih zelenih pobudah - je bil predstavljen uspeh lokalnih zelenih pobud (Local Green Deals) v Grčiji, saj se jih je do sedaj razvilo kar 13 v več mestih in to kljub oviram zaradi omejenega proračuna ter človeških virov. Predstavljen pa je bil tudi primer flamskega mesta Leuvena, kjer so ukrepi in pobude zaskrbljenih državljanov in znanstvenikov spodbudile večje ambicije glede podnebnih ciljev tega mesta. Leuven se je zavezal, da bo do leta 2030 postal podnebno nevtralen. Oblikovali so načrt, ki ga lahko prilagodijo tudi druga mesta. Mesto se bo pridružilo tudi območju misije za podnebno nevtralna in pametna mesta, ki ga je ustanovil GD RTD.
Na drugem delu delavnice pa so bili predstavljeni podatki o vplivu ogrevanja in hlajenja na celotne emisije toplogrednih plinov. Poudarjeno je bilo, da bi z uporabo obnovljive energije v napravah za ogrevanje in hlajenje lahko dosegli 70-odstotno zmanjšanje sedanjih emisij.
V nadaljevanju je bilo predstavljeno, kako je mogoče informacijsko modeliranje zgradb (BIM) - tako kot se trenutno uporablja npr. v pristanišču Hamburg - uporabiti v javnem sektorju. In predstavljen je bil zanimiv in inovativni razvoj v danskega mesta Aarhus, ki uporablja robote za čiščenje mestne reke.

Delavnica: Sodelovanje državljanov in digitalizacija javne uprave

Na delavnici so bili predstavljeni cilji in projekti sodelujočih mest, mestne politike in aplikacije namenjene meščanom (kot npr. naše Pobude meščanov), nato pa je potekala razprava o skupnih pastah in izzivih izvajanja ukrepov. Hrvaška Reka je zbudila zanimanje sodelujočih s primerom digitalizacije zahtevkov za socialno skrbstvo v okviru mesta.
Delavnica je bila zaključena s primeri izzivov mest pri izvajanju politik sodelovanja meščanov in digitalizacije javne uprave. Tu so bile izpostavljene tri glavne težave: zanemarjanje ugodnega okolja, pomanjkanje vodenja projektov in izguba osredotočenosti na potrebe meščanov.

Delavnica: Usposabljanje in prekvalificiranje

Na delavnici so bile predstavljene tri teme, to je prihodnost dela v Evropi, Pakt za spretnosti (the Pact for Skills) in oblikovanje pobud za usposabljanje in prekvalificiranje.
Zanimiva je bila predstavitev politike danskega Aarhusa, ki brezposelne preusmerja v zelena podjetja. Poudarek tega projekta je izboljšati socialno vključenost tako, da bi dolgotrajno brezposelne ljudi spet zaposlili.
Predstavljena je bila raziskovalna študija o prihodnosti dela v Evropi, ki je razkrila ločene regije v Evropi, ki so označene kot „središča dinamične rasti“, „stabilna gospodarstva“ na eni strani in „regije, ki se krčijo“ na drugi strani.
Prihajajoča avtomatizacija pa bo spremenila večino poklicev po Evropi, kljub temu, da je trenutno mogoče popolnoma avtomatizirati le 10% poklicev. Seveda se ni bilo mogoče izogniti razpravi o možnih resnih posledicah staranja evropskega prebivalstva, zlasti v skrčenih regijah.

Delavnica: Zelena in digitalna tranzicija v turizmu

Delavnica se je začela s poudarkom na povečanem zanimanju za turistični sektor in s temo okrevanja turizma po pandemiji ter predstavitvijo strategije pametnega turizma in dosedanjih ukrepov Evropske Komisije zanj, kot sta Zeleni potni list in varnostni pečat (Safety Seal). Predstavljen pa je bil tudi vodnik za financiranje EU na področju turizma.
Tri izmed Pametnih mest (ICC) so predstavila svoje zelene in digitalne rešitve pametnih turističnih destinacij. Predstavnica Nice je spregovorila o različnih vidikih turistične industrije v Nici, zaščitenih zelenih dobrinah in digitalnih pobudah, ki jih razvijajo za turizem, kot je projekt čezmejne pametne destinacije. Medtem ko je predstavnik Benetk navdušil občinstvo z inovativnimi rešitvami, pri katerih uporabljajo mobilne telefone za zbiranje podatkov in upravljanje mesta za reševanje težav, ki jih povzročajo turisti v mestu. Na koncu pa je predstavnik Palme razložil njihova prizadevanja, da bi turiste spodbudili k trajnostnemu vedenju - na primer ne parkiranju v središču mesta - da bi lahko mesto bolje upravljali.
Ob pogledu na turizem v svetu po COVID-u je strokovnjak ICC iz Rima, predstavil pregled različnih pobud, kot sta Rimski pečat varnega turizma in Rimska podatkovna platforma „nadzorna plošča“, ki upravlja ključne vidike vsakdanjega življenja velikega mesta.

Delavnica: Dobavne verige, logistika in ekonomija mobilnosti mest

V okviru te tematske delavnice sta potekali dve seji, to je o urbani mobilnosti in o tovornem ter industrijskem prometu.
Predstavljeni so bili obstoječi in prihodnji trendi, ki vplivajo na mobilnost v mestih, tu so posebej zanimivi trendi k mikro mobilnosti in novim poslovnim priložnostim. Nadalje prizadevanja za inovacije na področju mobilnosti v Arizoni, kjer so uspešno vzpostavili inovacijsko cono mobilnosti, da bi pritegnili podjetja k testiranju avtomatiziranih avtomobilov.
Predstavnik Amsterdama pa je predstavil štiri Alkmaarjeva trajnostna vozlišča, ki se bodo spopadala z naraščajočimi emisijami CO2: logistika, javni prevoz, parkiranje in ulica / soseska.
Razprave o temi tovornega in industrijskega prevoza so se nanašale na posledice povečanih dobav e-trgovine, ki jih je pandemija pospešila. Tu bodo potrebne strukturne spremembe, da bi se izognili težkim prihodnjim scenarijem, če se ohrani status quo.
Predstavljeno je bilo orodje za dostavo tovora, ki uporablja podatke za izboljšanje učinkovitosti pri dostavi in odstranjevanju nevarnosti velikih tovornjakov v mestu Antwerpen in milanski projekt trajnostne mobilnosti ter različne politike, kot so električni javni prevoz, območje brez emisij in program mestnega prevoza blaga.

4. ICC City Lab bo potekal oktobra 2021.

Preberite tudi: