petek, 6. 3. 2015

8. marec, dan žensk

8. marca obeležujemo mednarodni dan žensk in se spominjamo dolgoletnega prizadevanja žensk za ekonomsko, politično in socialno enakopravnost. K enakosti spolov stremimo tudi v Mestni občini Ljubljana.

V letu 1975, mednarodnem letu žensk, so Združeni narodi začeli praznovati mednarodni dan žensk na 8. marec. Dve leti kasneje, decembrA 1977, je Generalna skupščina sprejela resolucijo, ki je razglasila naj države članice slavijo dan Združenih narodov za pravice žensk in mednarodni mir na kateri koli dan v letu, v skladu z njihovimi zgodovinskimi in nacionalnimi tradicijami. S sprejetjem resolucije je Generalna skupščina priznala vlogo žensk pri trudu za mir in razvoj ter spodbudila konec diskriminacije in povečanje podpore polni in enaki soudeležbi žensk.

Ob tej priložnosti želimo vsem ženskam, da bi imele na vseh področjih življenja - v zasebnem, izobraževalnem, političnem ter poklicnem – enake možnosti za izkoristek vseh svojih potencialov.

Enakost spolov pomeni, da so ženske in moški enako prepoznavni, imajo enako moč in so enako udeleženi na vseh področjih javnega in zasebnega življenja. K temu stremimo tudi v Mestni občini Ljubljana, kar dokazujemo na različnih področjih. Tako so v Mestnem svetu mestne svetnice in svetniki uravnoteženo zastopani, med 5 podžupani MOL sta dve podžupanji, Mestno upravo pa vodi direktorica.

V MOL imamo dobre javne in podporne storitve varstva otrok (vrtci, tudi z večizmenskimi oddelki, sofinanciranje občasnega popoldanskega varstva, različnih oblik počitniškega varstva in sofinanciranje različnih programov nevladnih organizacij), s čimer skrbimo, da imajo tako moški kot ženske čas tudi za svojo poklicno pot in družbeno udejstvovanje. Dobro so organizirane tudi storitve skrbi za starejše (pomoč družini na domu, socialni servis in dejavnosti izboljšanja osebne blaginje), ter storitve skrbi za druge odvisne in pomoči potrebne družinske člane in članice, ki razbremenjujejo sorodnike, predvsem sorodnice pomoči potrebnih. MOL je aktivna tudi na področju preprečevanja nasilja nad ženskami, kjer redno sofinancira programe nevladnih organizacij ter skupaj z njimi pripravlja različne aktivnosti.
V MOL deluje tudi koordinatorica za enake možnosti, ki sodeluje pri pripravi politik na področju enakosti spolov.