torek, 9. 4. 2013

Beograd skozi stoletja

V Zgodovinskem atriju Mestne hiše je na ogled razstava »Beograd skozi stoletja«.

Razstava Beograd skozi stoletja (9.–20. stoletje) Zgodovinskega arhiva Beograd prikazuje življenje mesta skozi več stoletij. V njegovi zgodovini so se v kotlu političnega vrenja in dramatičnih dogajanj prepletali vplivi velikih sil in različnih kultur, po drugi strani nevidno povezanih v organsko in dolgotrajno celoto z globokimi koreninami.

Najpomembnejši in najzanimivejši dokumenti so razvrščeni v tematske, problemske in kronološke sklope. Devet celot obsega čas od najstarejše omembe slovanskega imena Beograda in vrnitev v čas despota Stefana Lazarevića, ko je mesto prvič postalo srbska prestolnica (1403–1427), do konca 20. stoletja. Od najstarejšega dokumenta Dialog Osmana in Kristjana iz 16. stoletja, s katerim se začne drugi del Med polmesecem in križem, pa do zadnjega poglavja Med srpom in kladivom razstava v labirintu prostora in časa ponuja obiskovalcu možnost spoznavanja in raziskovanja zgodovine mesta in njegove identitete, prikazane na simboličnem srečanju različnih civilizacij.

Zadnji del razstave z naslovom Slovenci v Beogradu skozi več stoletij prikazuje nekatere zgodovinske povezave med Slovenci in Srbi. Dokumenti so kronološko razvrščeni v šest tematskih sklopov, časovno pa segajo od konca 18. do konca 20. stoletja. Šesti sklop je posvečen velikima človekoma, ki povezujeta dva naroda, skladatelju Davorinu Jenku in pionirju letalstva, Edvardu Rusjanu.

Razstava, ki jo je odprl župan Zoran Janković, obiskovalce pa je pozdravila tudi podžupanja Beograda Tatjana Pašić, bo na ogled do nedelje, 12. maja 2013.