Dan varne rabe interneta
Od leta 2004 je drugi torek v februarju namenjen dnevu varne rabe interneta. Letošnji slogan Skupaj spremenimo internet na bolje namenja svojo pozornost kulturnemu in etičnemu vedenju v spletnih komunikacijah. Hkrati želimo opozoriti tudi na problem zasvojenosti s sodobnimi tehnologijami.
Množica elektronskih naprav, od računalnikov do tablic in pametnih telefonov, je danes že samoumevni spremljevalec večine izmed nas, odraslih, mladostnikov in otrok. Zdi se, da so elektronske naprave nekaj, brez česar ne bi več znali živeti oziroma bi bilo življenje bolj zapleteno, morda celo dolgočasno. A pojav ni brez posledic. »Pohajkovanje« po spletu, ki ga sodobne elektronske naprave omogočajo, nam po eni strani ponuja svet poln zanimivih informacij, novih znanj, omogoča nam raziskovanje, povezovanje, poslovanje, ustvarjanje in delo, po drugi strani pa dostop do takih in drugačnih »temačnih ulic«, nepoznanih ljudi, vsebin, ki omogočajo pobeg iz realnosti, razvoj tveganih vedenj, kot so zasvojenost s spletnimi stavami, spletno pornografijo, z računalniškimi igrami ipd. Takrat je treba poiskati pomoč, ki jo najpogosteje potrebujejo mladostniki, a vse pogosteje tudi odrasli.
Najpogostejši znaki so:
- preokupacija z internetom in računalnikom
- odmik od prijateljev in družine
- konflikti in prepiri, povezani z uporabo naprav
- opuščanje aktivnosti, ki so jih včasih veselile
- upad delovne ali učne učinkovitosti
- izostanki na delu ali v šoli
- izguba občutka za čas
- igranje pozno v noč (spremembe spalnega vzorca)
- prehranjevanje na hitro, pogosto poleg računalnika
- nihanje razpoloženja (online – offline)
- laganje o času preživetem »online«
- burni odzivi ob odvzetju dostopa in/ali računalnika
- podaljševanje časa, preživetega za računalnikom
- doživljanje občutka nemirnosti, anksioznosti, brezvoljnosti tudi depresije ob prenehanju z aktivnostjo
- nezmožnost vzpostavitve nadzora nad vedenjem (neuspeli poskusi prenehanja).
Če se vi, otroci, starši, prijatelji, znanci znajdejo v težavah zaradi prekomerne uporabe spleta ali zaradi zasvojenosti s spletnimi vsebinami, se lahko obrnete na center Logout, kjer s svetovanjem pomagajo odraslim, mladim in njihovim staršem.
Zavod Nora, center sodobnih zasvojenosti
Metelkova 15
1000 Ljubljana
T: 041 333 474
E: info@logout.si
S: www.logout.si