sreda, 4. 8. 2010

Grafiti Ljubljane

V koritu Ljubljanice je od začetka avgusta do predvidoma konca septembra na ogled razstava "Grafiti Ljubljane" Mankice Kranjec.

Avtorica Mankica Kranjec v projektu Grafiti Ljubljane postavlja na ogled enajst fotografij izbranih grafitov različnih domačih in tujih grafitarjev, ki so na urbanih površinah različnih koncev Ljubljane pustili svoj pečat. V kontekst mest in modernih naselij se dandanes ne uvršča več le številnih arhitekturnih dosežkov, temveč del njih pogosto krasijo tudi grafiti - urbane poslikave, ki se pojavljajo na stavbah, zapuščenih zidovih, podhodih in drugih javnih »platnih«. Gre za urbane pojave, ki izražajo duh časa, istočasno pa služijo za identifikacijo posameznega kraja. Ker je avtorica grafite dokumentirala v različnih časovnih obdobjih, so nekateri danes že prebarvani, spet drugi so nekoliko zbledeli. Svojevrsten družbeno-likovni pojav, ki z nenehnim izginjanjem osmišlja svoj obstoj, jim daje poseben čar. Zato je pričujoča razstava še kako aktualna.

Grafitarji z avtorskim delom in s svojimi neponovljivimi in unikatnimi mojstrovinami krasijo stene naše prestolnice, zato (kulturni) fenomen grafitov in t.i. street arta pogosto odpira vprašanja o njihovem vrednotenju v širšem družbenem kontekstu. Če se ga včasih razume v okviru vandalizma in ilegalnosti, pa o njem lahko razmišljamo tudi kot umetnosti in estetiki. Četudi bi javnemu prostoru na nek način lahko rekli galerija na prostem, pa se na tem mestu postavlja vprašanje, če je prav, da grafite vendarle razstavljamo v institucionalizirani obliki, kot je pričujoča razstava. Primarno grafiti namreč spadajo na ulico, na fotografiji razstavljena dela pa nemara izgubijo svoj prvotni pomen in ostrino. A prav zato, ker ljudje grafite dojemamo znotraj urbane oziroma ulične kulture, razstava Mankice Kranjec v koritu Ljubljanice združuje oboje – na eni strani ulico in na drugi kulturo – in v nobeno ne posega drastično. Razstava torej združuje na videz dva povsem nerazdružljiva pola: konvencionalno z nekonvencionalnim in institucionalizirano z neinstitucionaliziranim. V kakšnem kontekstu in katerem zaporedju si ulico in kulturo razloži gledalec, bodisi kritik bodisi mimoidoči opazovalec ali grafitar, pa avtorica pušča odprto za interpretacijo vsakega posameznika.

Mankica Kranjec je leta 2009 diplomirala na Fakulteti za družbene vede, smer Komunikologija. 24-letna študentka trenutno magistrskega študija Kulturologija na isti fakulteti, je nekaj podedovanih genov za umetnost združila v svojem pogledu na svet in se tudi sama že močno, pa čeprav nekako šele na začetku svoje poti, zapisala v vrste slovenskega novinarstva in fotografije. Kot fotoreporterka skuša odkriti neodkrito in mnogim očem pogosto prikrito, zato jo vedno zanima odkrivanje novega – novih idej in novih kultur v oddaljenih krajih sveta. Zato ni nenavadno, da med drugim fotografije grafitov z različnih sten sveta dokumentira že od leta 2004, saj jo, kot pravi, ta stalno spreminjajoča se umetniška dela izjemno fascinirajo in privlačijo. V preteklih letih se je predstavila z več samostojnimi razstavami in odmevnimi skupinskimi fotografskimi razstavami različnih tematik. Več o avtorici in razstavi lahko spremljate tudi na njenem blogu http://mankica.blogspot.com.