petek, 17. 4. 2020

Hišni ljubljenčki za večjo kakovost življenja

Povezava človeka s hišnim ljubljencem pozitivno vpliva na zdravje in dobro počutje obeh, zato v Zavetišču za zapuščene živali Ljubljana pozornost namenjajo tudi izobraževanju skrbnikov hišnih ljubljenčkov, predvsem psov in mačk.

Izobraževanje skrbnikov hišnih ljubljencev

Veterinarska ekipa Zavetišča v času epidemije daje velik poudarek izobraževanju skrbnikov hišnih ljubljenčkov, predvsem psov in mačk. Pri tem jim pomagajo tudi oskrbniki.
Primeri prenosa koronavirusa s človeka na žival so izjemno redki glede na število okužb med ljudmi, prenos okužbe v obratni smeri pa še ni bil znanstveno potrjen.
Pomembno je upoštevati strokovne smernice in imeti nadzor nad hišnimi ljubljenci.

Rezervni skrbnik

Vsem lastnikom hišnih ljubljencev svetujemo, da se že vnaprej dogovorijo s sorodniki ali sosedi, kdo bo prevzel skrb za njihovega ljubljenca v primeru bolezni. Če nimajo nikogar, pa zanj poskrbijo v Zavetišču Ljubljana. V primeru okužbe se je treba izogibati božanju, objemanju in ljubkovanju živali.

Hišni ljubljenci pozitivno vplivajo na naše počutje

Intuitivno razumemo, da je povezava človeka s hišnim ljubljencem obojestransko koristen in dinamičen odnos, ki pozitivno vpliva na zdravje in dobro počutje obojih. Vedno več je raziskav, ki to tudi znanstveno potrjujejo. Dokazano je, da imajo lastniki psa ali mačke boljše duševno in fizično zdravje, manjkrat obiščejo zdravnika ali uporabijo zdravila, njihovo zdravje je bolj stabilno. Pozornost do živali deluje pomirjujoče in sproščujoče. Nivo stresa je manjši, nižji je krvni tlak, manj je bolezni srca in ožilja. Božanje psa ali mačke vpliva na nastanek in sproščanje tako imenovanih hormonov sreče, ki ustvarijo občutek spokojnosti in dobrega počutja, hkrati pa se zniža nivo stresnega hormona.

Živali pomagajo pri vzgoji otrok

foto

Živali imajo tudi posebno vlogo pri čustvenem razvoju otroka, zlasti pri razvoju samopodobe, avtonomije in vživljanja. Otrokom nudijo čustveno oporo in občutek ljubezni, zato pozitivno vplivajo na njihov čustveni razvoj. Otroci razvijejo boljše socialne sposobnosti in veščine ter so bolj empatični, saj so živali neposredne in takoj pokažejo svoje občutke in razpoloženje. Druženje z živalmi spodbudi pridobivanje besednega zaklada in izboljša sposobnosti govornega sporazumevanja pri otrocih. Živali vplivajo na razvoj miselnih procesov otroka, ker so predvidljivo nepredvidljive. Za veliko otrok so domače živali močni motivatorji za učenje. Prisotnost živali zmanjša tesnobo in strah v stresnih situacijah, zato staršem hišni ljubljenec lahko pomaga pri vzgoji otrok ter šolanju na domu tudi v teh zahtevnih dneh. Ne smemo pa pozabiti, da so za živali odgovorne odrasle osebe.

Preberite tudi: