sreda, 12. 5. 2010

Javni promet v regiji

V sredo, 12. maja 2010, je v Mestni hiši potekala predstavitev celovitega koncepta javnega potniškega prometa v Ljubljanski urbani regiji.

Ljubljanska urbana regija z glavnim mestom Ljubljano je najgosteje poseljena slovenska regija, v kateri živi 510.000 prebivalcev. Je največji gravitacijski center z 252.000 delovnimi ter 87.000 dijaškimi in študentskimi mesti. Skupno število dnevnih migracij na povprečen delovni dan je v regiji ocenjeno na več kot 100.000, od katerih je približno 90 % opravljenih z osebnim avtomobilom. Za primerjavo, v Mestni občini Ljubljana , ki ima 290.000 prebivalcev in več kot 200.000 delovnih mest, se kar 63 % prebivalcev vozi na delo z osebnim avtomobilom, 21 % pa uporablja javni prevoz (popisni podatki iz leta 2002).

Povečevanje prometa z osebnimi avtomobili povzroča zastoje, ki jih rešujemo z vedno novimi investicijami v cestno infrastrukturo, kar pa le izboljša mobilnost na enem mestu in povzroči prometne zastoje drugod. Razpršen prostorski razvoj in suburbanizacija podeželskega zaledja sta ob povečani motorizaciji v zadnjih desetletjih le še dodatno pripomogli k uporabi osebnih vozil, kar povzroča regiji in njenim prebivalcem velike družbene stroške in zmanjšuje kvaliteto življenja.

Projekt Strokovne podlage urejanja javnega prometa v regiji, ki ga je vodila Regionalna razvojna agencija Ljubljanske urbane regije v sodelovanju z občinami Ljubljanske urbane regije in ki je sofinanciran iz Evropskega sklada za regionalni razvoj, je poiskal odgovore na slabšanje prometne situacije.

Skupaj z vrhunskimi strokovnjaki in pristojnimi ustanovami smo razvili celovit koncept javnega potniškega prometa v Ljubljanski urbani regiji, ki je bil javno predstavljen v ljubljanski Mestni hiši v sredo, 12. maja 2010. Ker uvajanje trajnostne mobilnosti v regiji zahteva usklajeno delovanje države, regije in občin, so na predstavitvi sodelovali tudi dr. Patrick Vlačič, minister za promet, dr. Roko Žarnić, minister za okolje in prostor, g. Zoran Janković, predsednik Sveta Ljubljanske urbane regije in župan Mestne občine Ljubljana, župani ostalih občin Ljubljanske urbane regije, predstavniki organov regije ter drugi.

Več o projektu Strokovne podlage urejanja javnega prometa v regiji najdete na spletni strani RRA LUR.