torek, 29. 8. 2017

Juhuhu, novo šolsko leto je tu!

V Mestni občini Ljubljana se na novo šolsko leto pripravljamo s številnimi aktivnostmi, s katerimi skrbimo za kakovost ljubljanskih javnih šol in vrtcev.

Oddelek za predšolsko vzgojo in izobraževanje ima v svojem delovnem urniku raznovrstne naloge, od področja predšolske vzgoje, osnovnošolskega in glasbenega izobraževanja, izobraževanja odraslih ter preprečevanja zasvojenosti do podeljevanja štipendij, sofinanciranja prostočasnih programov za otroke ter zagotavljanja usposabljanja strokovnih delavcev v vzgoji in izobraževanju za delo z mladimi in starši. Ker so otroci in mladi naša prihodnost, jim omogočamo kakovostno sedanjost in prihodnost v vrtcih, osnovnih in glasbenih šolah.

JAVNI VRTCI MOL

V šolskem letu 2017/18 bo v ljubljanske javne vrtce vključenih 13.529 otrok. Vključenost otrok v vrtce je bila v preteklem šolskem letu 91 %, medtem ko je bila po zadnjih podatkih SURS-a v šolskem letu 2015/16 za Republiko Slovenijo vključenost otrok v vrtce 78,1 %. Število vseh vključenih otrok v javne vrtce MOL se je od leta 2006 do leta 2016 povečalo za skoraj 21 %, število vključenih otrok v javne vrtce MOL s stalnim prebivališčem MOL pa za kar 37,2 %.

Ljubljanski javni vrtci so za šolsko leto 2017/18 do 28. avgusta 2017 sprejeli 3.466 otrok, in sicer 2.901 otrok prvega starostnega obdobja in 565 otrok drugega starostnega obdobja. Na dan 28. 8. 2017 je potekal postopek podpisa pogodbe še za 50 otrok, ki so še na centralnem čakalnem seznamu (CČS).

Na CČS za šolsko leto 2017/18 je bilo na dan 28. 8. 2017 še 255 otrok prvega starostnega obdobja, in sicer 64 otrok, ki imajo skupaj s starši stalno prebivališče v MOL in stalnost bivanja, 94 otrok s stalnim prebivališčem v MOL z vsaj z enim od staršev, vendar brez stalnosti bivanja, ter 97 otrok iz drugih občin. Že četrto leto v Ljubljani zagotavljamo vsem staršem s pogoji javni vrtec že v spomladanskih mesecih (stalno prebivališče in stalnost bivanja v MOL, starostni pogoj ter izbira kamorkoli). Ocenjujemo, da bodo vsi otroci iz MOL s stalnim prebivališčem vsaj enega od staršev v MOL, ne glede na stalnost, in z izpolnjenim starostnim pogojem s 1. 9. 2017, dobili javni vrtec, razen če želijo točno določen vrtec oziroma enoto vrtca.

Od 64 otrok s stalnim prebivališčem v MOL in s stalnostjo bivanja ima 15 otrok izbrano možnost katerikoli vrtec, vendar ne izpolnjujejo starostnih pogojev za vpis v vrtec s 1. 9. 2017 (rojeni novembra in decembra 2016 ter leta 2017) ali čakajo točno določen vrtec. 18 otrok, za katere so starši že prejeli ponudbo za podpis pogodbe, vendar so jo zavrnili, je še vedno na CČS, saj jih po določbah Zakona o vrtcih ni mogoče izbrisati s čakalnega seznama ali prestaviti na njegov konec.

Vrtci so pripravljeni na prihod otrok_nrovan
Prijazna podoba vrtca v Tehnološkem parku Ljubljana

Na dan 28. 8. 2017 je na CČS za šolsko leto 2017/18 še šest otrok drugega starostnega obdobja. Starši teh otrok so že prejeli ponudbo za podpis pogodbe, vendar so jo zavrnili.

Vrtci so do 28. 8. 2017 prejeli skupaj 330 odpovedi vlog (lani 331). Zaradi odpovedi ponujenega mesta in preoblikovanja skupin se prosta mesta še pojavljajo, zato vrtci staršem dnevno pošiljajo vabila k podpisu pogodb.

Pridobivanje novih prostih mest v vrtcih MOL

Od leta 2006 do danes smo z adaptacijami, rekonstrukcijami, prezidavami in novogradnjami odprli 93 novih oddelkov, na dveh lokacijah (OŠ Livada in Zavod za gluhe in naglušne Ljubljana) pa smo 4 oddelke zaprli zaradi potreb šol. V 23 javnih vrtcih MOL bomo imeli v šolskem letu 2016/17 779 oddelkov.

Večji projekti v letu 2017:

  • Vrtec Pedenjped, nova enota Zgornji Kašelj z 8 oddelki – sofinanciranje investicije s strani MIZŠ ter nepovratne finančne spodbude Eko sklada (v izvajanju, zaključeno 2018);
  • energetska sanacija ovoja in strehe Vrtca Andersen, enota Marjetica (zaključeno 2017);
  • preureditev dislocirane enote OŠ Oskarja Kovačiča, Galjevica 52 Ljubljana, v tri-oddelčno enoto Vrtca Galjevica (v izvajanju, zaključeno 2017);
  • protipotresna sanacija in sanacija temeljev Vrtca Zelena jama, enota Zelena jama (v izvajanju, zaključeno 2017);
  • dokončanje celovite energetske sanacije Vrtca Zelena jama, enota Vrba (v izvajanju, zaključeno 2017);
  • izvedba dodatnih ukrepov za doseganje celovite energetske sanacije Vrtca Najdihojca, enota Čenča (v izvajanju, zaključeno 2017).

V okviru javno-zasebnega partnerstva za energetsko prenovo javnih stavb v lasti MOL, v katerega je vključenih 48 objektov, od tega 10 objektov vrtcev, se izvajajo ukrepi za doseganje energetske učinkovitosti v naslednjih vrtcih:

  • Vrtec Vodmat – enota Bolgarska
  • Vrtec Kolezija – enota Kolezija
  • Vrtec Najdihojca – enota Čenča
  • Vrtec Otona Župančiča – enota Ringaraja
  • Vrtec Vodmat – enota Klinični center
  • Vrtec Zelena jama – enota Zelena jama
  • Vrtec Pedenjped – enota Zalog
  • Vrtec H.C. Andersen – enota Lastovica
  • Vrtec Jelka – enota Jelka
  • Vrtec Otona Župančiča – enota Mehurčki.

Večji projekti MOL v vrtcih v letih 2017 in 2018, sofinancirani prek javnega razpisa Ministrstva za infrastrukturo za sofinanciranje energetske prenove stavb v lasti in rabi občin:

  • energetska sanacija Vrtca Mojca, enota Tinkara (v izvajanju, zaključeno 2017);
  • energetska sanacija Vrtca Pod gradom, enota Prule, Praprotnikova 2 (v izvajanju, zaključeno 2017);
  • energetska sanacija Vrtca Vodmat, enota Vodmat, Korytkova 24 (v izvajanju, zaključeno 2017);
  • energetska sanacija Vrtca Vodmat, enota Vodmat, Korytkova 26 (zaključeno 2018);
  • energetska sanacija Vrtca Mladi rod, enota Čira čara, Belokranjska ulica 27 (zaključeno 2018).

Investicijski načrt bo v prihodnje smiselno prilagojen glede na dinamiko števila rojstev in potrebe staršev po vrtcu. V prihodnjih letih bomo še naprej izvajali redna investicijska vzdrževalna dela na objektih vrtcev, pri tem pa bomo sledili cilju celovitih prenov.

OSNOVNE ŠOLE V MOL

Število ljubljanskih osnovnošolcev se v letu 2017/18 povečuje, in sicer bo v osnovnih šolah MOL 767 učencev več kot v preteklem šolskem letu. Tako se bo na območju Ljubljane izobraževalo 24.528 osnovnošolcev v 1.092 oddelkih. V javne osnovne šole bo vključenih 23.500 učencev, ki bodo razporejeni v 1.048 oddelkov.
V šolskem letu 2017/18 bo v ljubljanskih javnih osnovnih šolah 29 oddelkov več kot preteklo šolsko leto. Več oddelkov, kot preteklo šolsko leto, bodo imele: OŠ Božidarja Jakca (1), OŠ Danile Kumar (1), OŠ dr. Vita Kraigherja (1), OŠ Dragomelj (1), OŠ Dravlje (1), OŠ Hinka Smrekarja (1), OŠ Karla Destovnika Kajuha (1), OŠ Kašelj (2), OŠ Kolezija (1), OŠ Koseze (1), OŠ Livada (3), OŠ Martina Krpana (1), OŠ Milana Šuštaršiča (1), OŠ Miška Kranjca (1), OŠ n. h. Maksa Pečarja (2), OŠ Nove Fužine (2), OŠ Polje (2), OŠ Prule (1), OŠ Riharda Jakopiča (1), OŠ Sostro (1), OŠ Šentvid (1), OŠ Vič (1), OŠ Vrhovci (1) in OŠ Zadobrova (1). OŠ Vižmarje Brod pa bo imela en oddelek manj kot preteklo šolsko leto.

Povprečno število učencev v oddelku se bo v primerjavi s preteklim letom rahlo povečalo z 22,37 na 22,42.

prvošolci
V šolske klopi bo sedla nova generacija učencev.

V primerjavi s preteklim šolskim letom se bo število prvošolcev zmanjšalo za 68 učencev, in sicer se bo 3.030 prvošolcev šolalo v 132 oddelkih javnih in zasebnih osnovnih šol na območju Mestne občine Ljubljana. Skupno število oddelkov 1. razreda se bo v šolskem letu 2017/18 v primerjavi s preteklim letom v ljubljanskih javnih in zasebnih osnovnih šolah zmanjšalo za tri oddelke. V petih javnih osnovnih šolah bo en oddelek prvega razreda več kot v preteklem šolskem letu (OŠ Božidarja Jakca, OŠ Dravlje, OŠ Kolezija, OŠ Majde Vrhovnik in OŠ Zadobrova), v osmih osnovnih šolah pa en oddelek prvega razreda manj kot v preteklem šolskem letu (OŠ Kašelj, OŠ Ketteja in Murna, OŠ Nove Jarše, OŠ Prežihovega Voranca, OŠ Spodnja Šiška, OŠ Valentina Vodnika, OŠ Vide Pregarc, OŠ Vižmarje Brod). Kljub temu se naše osnovne šole polnijo, kajti šibkejše generacije devetošolcev zapuščajo osnovne šole (2.215), vpisujejo pa se močnejše generacije prvošolcev (3.030).

Povprečno število učencev v oddelku 1. razreda se bo v primerjavi s preteklim šolskim letom rahlo povečalo z 22,86 na 22,88.

V obdobju od 2008 do 2017 se je število osnovnošolcev v ljubljanskih javnih šolah povečalo z 19.815 na 23.500, kar pomeni, da naše šole letos obiskuje 3.685 učencev več kot pred devetimi leti. V MOL smo se že v preteklih letih odzvali na povečane potrebe po dodatnih prostorih v šolah z večjimi infrastrukturnimi posegi (prizidek na OŠ Vižmarje Brod, OŠ Zadobrova, OŠ Kolezija, OŠ Koseze, OŠ Vide Pregarc, OŠ Zalog), ter z urejanjem novih učilnic z adaptacijami notranjih prostorov šol. Vsako leto smo povečali število oddelkov v osnovnih šolah; kapacitete šol smo od leta 2008 (944 oddelkov) do letos (1.048 oddelkov) povečali kar za 104 oddelke. V letošnjem letu statično saniramo objekt OŠ Zadobrova, v OŠ Kašelj smo prostore gostujočega Vrtca Pedenjped preuredili v nove učilnice. V OŠ n. h. Maksa Pečarja poteka izgradnja telovadnice. V OŠ Majde Vrhovnik in OŠ Sostro smo obnovili kuhinjo in jedilnico. S preureditvijo smo pridobili nove učilnice (v OŠ Danile Kumar, OŠ Kašelj, OŠ Miška Kranjca, OŠ Nove Fužine, OŠ Poljane, OŠ Riharda Jakopiča, OŠ Vič in OŠ Vrhovci), v OŠ Polje in OŠ Zadobrova pa bo tudi letos pouk učencev začasno potekal v stari šoli Polje. Poleg večjih posegov smo z manjšimi notranjimi adaptacijami pridobili dodatne učilnice in zagotovili opremo v OŠ Dravlje, OŠ Koseze, OŠ Majde Vrhovnik, OŠ Martina Krpana, OŠ Milana Šuštaršiča, OŠ Savsko naselje, OŠ Valentina Vodnika in Center Janeza Levca, na OŠ Poljane pa smo uredili novo specialno učilnico s kabinetom.

Večji projekti v osnovnih šolah v letu 2017:

  • OŠ n. h. Maksa Pečarja – zagotovitev telovadnice za potrebe šole in četrtne skupnosti z zunanjo ureditvijo in parkiriščem (v izvajanju, zaključeno 2018);
  • OŠ Zadobrova – rekonstrukcija objekta za pridobitev štirih novih učilnic (v izvajanju, zaključeno 2018);
  • OŠ Kašelj – zagotovitev manjkajočih šolskih prostorov s preureditvijo prostorov Vrtca Pedenjped v nove učilnice (v izvajanju, zaključeno 2017);
  • OŠ Sostro – širitev jedilnice in delna ureditev kuhinje (v izvajanju, zaključeno 2017);
  • OŠ Vižmarje Brod – izgradnja telovadnice (v letu 2017 izvedena rušitev telovadnice, zaključeno 2018);
  • OŠ Majde Vrhovnik – ureditev kuhinje, jedilnice in avle (v izvajanju, zaključeno 2017).

V okviru javno-zasebnega partnerstva za energetsko prenovo javnih stavb v lasti MOL, vkaterega je vključenih 48 objektov, od tega 19 objektov šol, se izvajajo ukrepi za doseganje energetske učinkovitosti v naslednjih šolah:

  • celovita energetska obnova: OŠ Danile Kumar – objekt 2, OŠ Jožeta Moškriča, OŠ n. h. Maksa Pečarja – nova šola na Črnuški, OŠ n. h. Maksa Pečarja – stara šola na Dunajski, OŠ Nove Jarše, OŠ Polje, OS Sostro – podružnični šoli Besnica in Prežganje, OŠ Šmartno pod Šmartno goro, OŠ Vič – stara šola na Tržaški;
  • delna energetska obnova: OŠ Bežigrad, OŠ Božidarja Jakca, OŠ Dravlje,OŠ Franceta Bevka, OŠ Kette in Murn, OŠ Kolezija, OŠ Oskarja Kovačiča – stara šola, OŠ Savsko naselje, OŠ Sostro, OŠ Sostro – Podružnična šola Janče z vrtcem.

ŠO Polje
Stara OŠ Polje

MOL v osnovnih šolah načrtuje investicije v naslednje projekte:

  • OŠ Franca Rozmana Staneta – nadaljuje se sanacija z zagotovitvijo manjkajočih šolskih prostorov, selitev kuhinje in jedilnice s pridobitvijo novega večnamenskega prostora, statična in energetska sanacija objekta velike telovadnice (zaključeno 2018);
  • OŠ Oskarja Kovačiča – zagotovitev manjkajočih šolskih prostorov (zaključeno 2018);
  • OŠ Milana Šuštaršiča – dozidava trakta treh učilnic, razširitev jedilnice ter preučitev investicije v telovadnico (zaključeno 2018);
  • Konservatorij za glasbo in balet Ljubljana – umestitev koncertne dvorane s statično sanacijo objekta Vegova 7 (2018);
  • OŠ Jožeta Moškriča – fazna statična in energetska sanacija objekta s prestavitvijo kuhinje (2018-2020);
  • OŠ Riharda Jakopiča – zagotovitev manjkajočih šolskih prostorov z rekonstrukcijo in dozidavo velike telovadnice, statično sanacijo in reorganizacijo prostorov znotraj obstoječega objekta (2019/2020);
  • OŠ Šentvid in Gimnazija Šentvid – celovita prenova in trajnostna sanacija (2019/2020);
  • OŠ Vrhovci – zagotovitev manjkajočih šolskih prostorov z morebitno dozidavo in preureditvijo zaradi novo zgrajene soseske Zeleni gaj na Brdu (2019/2020);
  • OŠ Polje – zagotovitev manjkajočih šolskih prostorov z morebitno dozidavo in preureditvijo zaradi novo zgrajenih sosesk Polje III in Polje IV (2018–2021);
  • OŠ Miška Kranjca – izgradnja prizidka in preureditev prostorov znotraj obstoječe šole (2019/2020);
  • OŠ Martina Krpana – ponovna izgradnja prizidka (2019/2020).

Investicijski načrt bomo v prihodnje prilagajali glede na dinamiko vpisa otrok v šole. V prihodnjih letih bomo še naprej izvajali redna investicijska vzdrževalna dela na objektih šol, pri tem pa bomo sledili cilju celovitih prenov.

 

Celovit pregled aktivnosti in projektov Mestne občine Ljubljana na področju vzgoje in izobraževanje si lahko ogledate na naši spletni strani, v rubriki Otroci v Ljubljani.

Preberite tudi: Poskrbimo za varnost otrok v prometu!