sreda, 14. 7. 2021

Ljubljana med krožnimi prebojniki

Izšla je publikacija Circular Insider, ki med prebojnike na področju krožnega gospodarstva uvršča tudi Ljubljano.

Gre za prvo publikacijo, ki omogoča širok vpogled v zgodbe akterjev krožnih sprememb pri nas in v Evropi. Cilj publikacije je skozi praktične primere, intervjuje, kolumne, izjave in nasvete spodbuditi prehod v krožno gospodarstvo ter povezati strokovna znanja in praktične krožne izkušnje.

Circular Insider z vsebino in obliko spodbuja »krožni življenjski slog« in osvetljuje priložnosti za različne deležnike, da tudi sami postanejo krožni prebojniki – kot odločevalci, podjetniki, ustvarjalci ali aktivni državljani. Med krožne prebojnike se uvršča tudi Ljubljana.
Publikacijo lahko preberete tukaj

Circular Insider je pripravila istoimenska neprofitna organizacija v Ljubljani, ki ima močno mednarodno mrežo in služi kot najboljša odskočna deska za vse projekte krožnega gospodarstva po Evropi. 

Ljubljana na poti v krožno gospodarstvo

Primer krožnega gospodarstva - preurejeni stoli
Primer krožnega gospodarstva: upciklirano pohištvo v stavbi RCERO. Foto: JP Voka Snaga 

V Mestni občini Ljubljana smo prepričani, da bo usmerjanje iz linearnega v krožno gospodarstvo v prihodnje pomembno vplivalo ne samo na proizvodnjo in gospodarstvo, ampak na celotno družbeno ureditev ter na spremembo naše miselnosti. Če se bomo naučili rabiti in porabiti manj, stvari uporabiti večkrat in še naprej sledili načelom delitvene ekonomije, bomo zmagovalci mi in naše okolje. V Mestni upravi MOL ter v javnih podjetjih, javnih zavodih in četrtnih skupnostih že izvajamo številne projekte krožnega gospodarstva. Ogledate si jih lahko tukaj

Kaj je krožno gospodarstvo?

Krožno gospodarstvo kot nov ekonomski model lahko na najkrajši način opredelimo z izzivom »Kako različne vire v proizvodnem in potrošniškem ciklu zadržati čim dlje?«. Krožno gospodarstvo zajema izbiro materialov, modularno oblikovanje izdelka, možnost njegovega vzdrževanja, popravljanja, nadgrajevanja in obnove, dodelave ali predelave in šele v skrajni fazi recikliranja. V krožnem gospodarstvu stremimo k prehajanju od izdelkov do storitev, od posedovanja/ lastništva do souporabe.

Preberite tudi: