nedelja, 7. 11. 2021

Ljubljana na EXPO Dubai 2020

Na letošnjem EXPO Dubai 2020, največji svetovni razstavi doslej, se je predstavila tudi Ljubljana. Ključna tema naše predstavitve je bila urbana regeneracija in mobilnost, v okviru katere smo posebej izpostavili vodo z nevro pitnikom, arhitekturno zapuščino Jožeta Plečnika, umeščeno na Unescov seznam svetovne dediščine, ter športni turizem, s poudarkom na kolesarjenju.

Ljubljana se je v Dubaju samostojno kot glavno mesto Slovenije predstavljala od 27. oktobra do 6. novembra, v okviru makro regije Osrednja Slovenija pa se bo predstavila še v začetku prihodnjega leta.

Aktivnosti smo zastavili tako, da pokažemo Ljubljano v vsej njeni lepoti, s poudarkom na odnosu do narave. Zavedamo se, da je vse minljivo, tudi naravni viri niso neskončni, in da se je potrebno soočiti z njihovo omejenostjo. Skozi zgodbo zato želimo svetu pokazati, kakšne naravne danosti imamo v Ljubljani ter da živimo z mislijo ohranjanja naravnega okolja in dvigovanja kakovosti bivanja. Sedanje vodstvo Mestne občine Ljubljana s svojo trajnostno vizijo je Ljubljano pripeljalo do izjemnega naslova Zelena prestolnica Evrope 2016, Ljubljana pa je na lestvici Europe Best Destnation čisto na vrhu med vsemi evropskimi zelenimi prestolnicami, na kar smo izjemno ponosni.

Ljubljana je kolesarsko mesto

predstavitev kolesarjenja

Ljubljana svoje ključne cilje že vrsto let gradi na temeljnih smernicah trajnostnega razvoja, kar je predstavljamo tudi na EXPU Dubai. Skozi zgodbo o kolesarjenju skušamo ponazoriti trajnostne oblike mobilnosti. Obiskovalcem je na ogled replika najstarejšega lesenega kolesa na svetu in virtualna izkušnja kolesarjenja, ki je obiskovalcem še posebej zanimiva, saj si skozi posebno doživetje ogledajo zeleno Ljubljano. S kolesarjenjem z BicikeLJem po virtualnih ljubljanskih ulicah tako lahko vsak obiskovalec začuti turistično izkušnjo v Ljubljani. Nastop smo nadgradili s postavitvijo različnih generacij koles, s čimer želimo prikazati ohranjanje kulturne dediščine ter prepoznavanje in spodbujanje visokega inovacijskega in tehnološkega potenciala.

Ljubljana je Plečnikovo mesto

ogled Plečnikove Ljubljane skozi VR očala

Kulturno dediščino Ljubljane ponazarjajo tudi dela Jožeta Plečnika, čigar 150. obletnico rojstva obeležujemo ravno januarja 2022. Nekatera dela tega izjemnega mojstra so bila letos uvrščena na Unescov seznam kulturne dediščine. Obiskovalcem je zato na voljo »edutainment«: skozi VR izkušnjo si na inovativen način ogledajo Plečnikova dela, realizirana in tudi nerealizirana. Obiskovalec se v VR okolju znajde na virtualnem trgu s talnim ali lebdečim zemljevidom, na katerem stojijo Plečnikova dela v obliki stiliziranih 3D modelov (ob katerih se prikaže tudi ime objekta, leto nastanka in namembnost).

Ljubljana je mesto kakovostne pitne vode

nevropitnik na stojnici v Dubaju

V slovenskem paviljonu je na ogled in preizkus tudi nevro pitnik, s katerim na inovativen način sporočamo, da je Ljubljana zelena destinacija, kjer je možno iz kar 46 pitnikov na različnih lokacijah brezplačno piti kakovostno in tehnološko neobdelano pitno vodo, Slovenija pa edina država na svetu, ki je pravico do pitne vode zapisala v svojo ustavo. Z uporabo atraktivne tehnologije, s pomočjo misli in koncentracije si obiskovalci paviljona lahko natočijo kozarec vode. Pitnik deluje na osnovi EEG BCI tehnologije in je plod slovenskega znanja, v širši regiji pa predstavlja prvi dogodek te vrste. Konceptualno izhodišče dogodka je ideja »uporabi možgane, pij vodo iz pipe«, ki deluje na dveh nivojih: »bodi pameten in pij vodo iz pipe« ter hkrati dobesedno, saj si obiskovalci z mislimi dejansko lahko natočijo vodo. Vodo sta med drugim s svojimi mislimi natočila tudi dr. Jože Podgoršek, minister za kmetijstvo gozdarstvo in prehrano ter Oto Pungartnik, veleposlanik v Združenih arabskih emiratih.

Pestro dogajanje v slovenskem paviljonu

V slovenskem paviljonu se sicer odvijajo poslovna druženja, gastronomska doživetja, predstavitve slovenskih inovacij in Slovenije. Obisk svetovne razstave EXPO odpira vrata do novih poslovnih partnerstev in priložnosti. Slovenski paviljon bo tako pol leta dom slovenskih podjetij, ustanov in posameznikov, ki želijo svetu pokazati prebojne rešitve za najrazličnejše izzive trajnosti, od vprašanja varnosti okolja, človekovega zdravja, učinkovite rabe naravnih energetskih virov, do varovanja pitne vode, zahtevnih vprašanj s področja ravnanja z odpadki, do izzivov samooskrbe in bitij, ki so zanjo nujno potrebna.

Preberite tudi: