petek, 29. 1. 2010

Merilniki hitrosti

Nadzor prometa s samodejnimi merilnimi napravami bo Mestno redarstvo MOL pričelo izvajati v začetku februarja.

Mestno redarstvo je januarja 2010 od zastopnika Intermatic d.o.o. prevzelo dve samodejni merilni napravi znamke MULTANOVA, tip MULTA RADAR C, ki ju ima v uporabi tudi slovenska Policija. Nameščeni sta v dveh civilnih osebnih vozilih Škoda Roomster.

Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o varnosti cestnega prometa (ZVCP-1F), ki ga je Državni zbor sprejel dne 15. 7. 2009 in je začel veljati dne 11. 8. 2009, je poleg ostalih sprememb prinesel tudi novo pooblastilo mestnim redarjem. Z uveljavitvijo ZVCP-1F so mestni redarji pridobili pooblastilo za izrekanje kazenskih točk v cestnem prometu. Pred uveljavitvijo ZVCP-1F, so lahko mestni redarji opravljali le nadzor prometa s samodejnimi merilnimi napravami za nadzor prometa, v katerih se prekrški slikovno dokumentirajo, vendar pa ob ugotovitvi prekoračitve hitrosti, poleg globe niso mogli izreči tudi kazenskih točk. Na podlagi veljavne zakonodaje je tako mestno redarstvo pristojno za izrekanje globe in kazenskih točk za prekoračitev hitrosti oz. v primeru večje prekoračitve hitrosti v naselju, za podajo obdolžilnega predloga Okrajnemu sodišču v Ljubljani.

Mestni redarji ob zaznavi prekoračitve hitrosti ne bodo ustavljali kršiteljev, temveč bo kršitelj na dom prejel plačilni nalog z opisom dejanskega stanja in fotografijo kršitve.

Omenjeni tip radarja ni namenjen merjenju hitrosti med vožnjo, temveč se opravlja meritev hitrosti tako, da se vozilo parkira ob cesti, radar v vozilu pa samodejno zazna prekoračitev hitrosti vozil, ki vozijo mimo, o čemer kamera posname fotografijo vozila z izmerjeno hitrostjo.

Radar, ki je nameščen v vozilu, omogoča mobilnost radarja ter večkratno spremembo lokacije merjenja hitrosti glede na potrebe in problematiko varnosti cestnega prometa.

Nadzor prometa s samodejnimi merilnimi napravami bo Mestno redarstvo pričelo izvajati v naslednjem tednu.

Za delo s samodejnim merilnikom hitrosti je usposobljenih deset mestnih redarjev, ki nadzor hitrosti prometa nadzorujejo povsem samostojno, za kar imajo tudi ustrezen certifikat. Nadzor se bo opravljal na celotnem območju Mestne občine Ljubljana, kar pomeni, da bo mobilni radar postavljen na katerikoli javni cesti znotraj Mestne občine Ljubljana, največ pozornosti pa bomo namenili meritvam hitrosti vozil v okolicah šol, vrtcev, domov za ostarele ter drugih lokacijah, kjer je pričakovati večje število udeležencev v prometu, na katere je potrebno še posebej paziti in ki so najbolj ogroženi (otroci, starejši).