sreda, 20. 4. 2011

Mreža zatočišč za preganjane pisatelje - ICORN

Ljubljana se je vključila v mrežo mest - zatočišč za preganjane pisatelje ICORN, ki je začela delovati na pobudo Salmana Rushdieja in Mednarodnega parlamenta pisateljev (IPW) leta 1994.

Mestna občina Ljubljana in Slovenski center PEN sta se v letu, ko je Ljubljana nosila Unescov naslov svetovna prestolnica knjige (23. april 2010 - 23. april 2011) dogovorila, da se bo Ljubljana vključila v mrežo mest - zatočišč za preganjane pisatelje (ICORN-The International Cities of Refuge Network), ki ima upravni center v mestu Stavanger na Norveškem, od koder vzdržujejo stike z izbranimi kandidati
in mesti – zatočišči.

Mreža ICORN je začela delovati na pobudo Salmana Rushdieja in Mednarodnega parlamenta pisateljev (IPW) leta 1994 kot mednarodna mreža mest, ki nudijo zatočišče pisateljem, ki so ogroženi zaradi svoje umetniške ustvarjalnosti in izražanja mnenj. V mrežo mest - zatočišč je vključenih že veliko mest v številnih demokratičnih državah, največ na Norveškem, kjer mreža deluje že od leta 1995. Mesto - zatočišče omogoči pisatelju, ki je največkrat moral zbežati iz domovine, da se izogne zaporu ali še čemu hujšemu in si v novem okolju ustvari novo socialno mrežo, si morda najde zaposlitev ali druge možnosti za preživetje ter mu zagotovi pogoje za delo v času, ki je zlasti neposredno po pobegu iz domovine zanj najtežji.

S članstvom v mreži ICORN se mesta zavezujejo, da bodo:

  • po dogovoru z ICORN-ovim upravnim središčem izbrala gostujočega pisatelja za dobo dveh let
  • priskrbela opremljeno bivalno namestitev za pisatelja in njegovo družino
  • pomagala pridobiti pravni status (vizum, dovoljenje za bivanje), ki bo pisatelju omogočalo bivanje v mestu
  • priskrbela pisatelju štipendijo ali podporo, ki jo bo nakazovala v mesečnih obrokih. Znesek se določi v dogovoru z ICORN-ovim upravnim središčem v skladu z mednarodno priznanimi indeksi življenjskih storitev.

Mestni svet Mestne občine Ljubljana je na 4. seji 21. marca 2011 soglasno sprejel sklep o soglasju k vključitvi Ljubljane v ICORN.

Ljubljana bo v letu 2011 kandidirala za pridobitev trajnega Unescovega naziva mesto literature, ki ga trenutno nosijo samo štiri mesta (Dublin, Iowa, Edinburgh in Melbourne), zato je pristop v ICORN za Ljubljano izjemna priložnost, da se izkaže kot odprto in gostoljubno mesto, ki dejansko podpira knjigo. Z vstopom v mrežo ICORN bo Ljubljana de facto dokazala, da zavestno stopa na pot velikih kozmopolitskih mest, da ceni ustvarjalnost in svobodo besede.

Oddelek za kulturo MU MOL je v sodelovanju z Javnim stanovanjskim skladom MOL obnovil stanovanje za gostujočega pisatelja. V sodelovanju z Ministrstvom za notranje zadeve pa smo se dogovorili, da bo ustrezni pravni temelj bivanja pisatelja Zakon o tujcih.

Mestna občina Ljubljana bo ohranjala absolutno zaupnost glede vseh stikov z ICORN-om in pisateljem do njegovega varnega prihoda v mesto; krila bo tudi vse stroške potovanja za pisatelja in njegovo družino; določila koordinatorja, ki bo delal s pisateljem in omogočal njegovo integracijo v mesto; vzpostavila in vzdrževala varne in primerne delovne in življenjske pogoje za pisatelja in njegovo družino; zagotovila dosegljivo zdravstveno in stanovanjsko zavarovanje; po svojih zmožnostih omogočila dostop do mestnih javnih storitev in srečanj med pisateljem in mestnimi literarnimi organizacijami; spodbujala sodelovanje z izobraževalnimi ustanovami; omogočila pisatelju učenje slovenskega jezika. Pogodba traja dve leti in se s tihim dogovorom po izteku tega roka obnovi, razen če se ne poda uradna izjava o njeni prekinitvi.

Gostujoči pisatelje se bo po svojih zmožnostih in ob pomoči MOL in PEN vključeval v javno življenje Ljubljane, zato je projekt tudi priložnost, da se izvirna slovenska ustvarjalnost razvija skozi stike z ustvarjalcem iz drugega kulturnega okolja.

Gostujočega pisatelja, ki ga bomo v Ljubljani sprejeli predvidoma jeseni 2011, bodo izbrali upravni center ICORN, Mestna občina Ljubljana in Slovenski center PEN.

Ocenjena vrednost vključitve in sodelovanja MOL v mreži ICORN je 30.000 evrov letno.

V mrežo ICORN je vključenih 37 mest iz vsega sveta, ki že gostijo preganjane avtorje oziroma jih bodo v naslednjem letu, in sicer: Amsterdam (Nizozemska), Barcelona (Španija), Bergen (Norveška), Bruselj (Belgija), Chiusi (Italija), Copenhagen (Danska), Drøbak (Norveška), Fanø (Danska), Frankfurt (Nemčija), Fredriksberg (Danska), Gothenburg (Švedska), Grosseto (Italija), Hannover (Nemčija), Haugesund (Norveška), Krakow (Poljska), Kristiansand (Norveška), Lillehammer (Norveška), Ljubljana (Slovenija), Malmö (Švedska), Mexico City (Mehika), Miami (ZDA), Molde (Norveška), Norwich (Velika Britanija), Odense (Danska), Oslo (Norveška), Palma de Mallorca (Španija), Paris (Francija), Potenza (Italija), Skien (Norveška), Skåne (Švedska), Stavanger (Norveška), Stockholm (Švedska), Tromsø (Norveška), Trondheim (Norveška), Tuscany (Italija), Uppsala (Švedska) in Århus (Danska).

Trenutno v mestih-zatočiščih gostuje prek 20 avtorjev.

ICORN kot najbolj izrazite pisce v zadnjem času izpostavlja naslednje pisatelje in pisateljice:

  • Philo Ikonya, kenijska pisateljica, novinarka in aktivistka na področju človekovih pravic, ki trenutno kot gostujoča avtorica biva v Oslu in piše o svoji domovini Keniji, položaju žensk ter o svobodi izražanja. Pred kratkim je izdala knjigo poezije z naslovom This Bread of Peace.
  • Dejan Anastasijević, srbski avtor, ki gostuje v Bruslju. Je preiskovalni novinar ter pisatelj in je med drugim delal za reviji Time magazine in The Guardian. Pred kratkim je izdal delo Brussels for beginners.
  • Mansur Rajih, ki je kot preganjan avtor prišel v mesto Stavanger na Norveškem leta 1998, potem ko je 15 let preživel v ječi v Jemnu. Je arabski pesnik, revolucionarni avtor in politični aktivist. V času bivanja na Norveškem je izdal številna dela s področja poezije, kot je na primer Horoscope of Prison? Horoscope of Love. Danes iz izgnanstva piše predvsem o ljubezni in življenju v zahodni družbi.

Seznam mest, gostujočih avtorjev in druge podatke o mreži najdete na spletni strani www.icorn.org/cities.php.