sreda, 7. 7. 2010

Nadgradnja RCERO

Odprli smo čistilno napravo za čiščenje izcednih voda zgrajeno v okviru nadgradnje Regijskega centra za ravnanje z odpadki Ljubljana.

Dr. Roko Žarnić, minister za okolje in prostor RS, Zoran Janković, župan Mestne občine Ljubljana, Zdenka Grozde, direktorica Javnega Holdinga Ljubljana, d.o.o., in Janko Kramžar, direktor podjetja Snaga Ljubljana d.o.o., so na ljubljanskem odlagališču nenevarnih odpadkov Barje v torek, 6. julija 2010,  svečano odprli čistilno napravo za izcedne vode.

Objekt je sestavni del približno 144 milijonov evrov vrednega projekta, ki ga v višini 77,5 milijona evrov iz Kohezijskega sklada sofinancira Evropska unija in ki je doslej največji kohezijski projekt Slovenije s področja okolja.

Z nadgradnjo Regijskega centra za ravnanje z odpadki Ljubljana (RCERO) bo odpravljenih kar nekaj problemov, ki jih dosedanji objekti z obstoječimi, čeprav sodobnimi tehnologijami odlaganja odpadkov, v Ljubljani niso mogli učinkovito odpraviti:

  • problem izcednih voda iz odlagališča, ki so potencialen vir onesnaženja podtalnice in vodnih virov;
  • problem izpustov toplogrednih plinov, zlasti do okolja škodljivega metana;
  • problem neprijetnih vonjav, ki nastajajo ob razpadanju organskih, biološko razgradljivih (BIO) odpadkov in
  • problem pomanjkanja prostora na odlagališču Barje, ki nastaja zaradi povečevanja količin nepredelanih odloženih odpadkov.

Nadgradnja objektov RCERO pa predstavlja le minimalen poseg v okolje ljubljanskega Barja, saj je skrbno načrtovana, pri gradnji pa so upoštevana vsa pravila in omejitve, ki jih narekujeta evropska in slovenska zakonodaja na področju varovanja okolja ter predelave odpadkov.

Projekt sestavljajo trije veliki sklopi: izgradnja novega odlagalnega polja za odlaganje nenevarnih odpadkov, čistilne naprave za izcedne vode in objektov za predelavo odpadkov. Čistilna naprava in odlagalno polje sta že zgrajena, za tretji, najzahtevnejši del, torej izgradnjo objektov za predelavo odpadkov, pa je v teku izbira izvajalca.

Čistilna naprava za izcedne vode je s poskusnim obratovanjem začela marca 2010, predviden začetek rednega obratovanja je januar 2011. Novo polje za odlaganje nenevarnih odpadkov redno obratuje od septembra 2009, začetek poskusnega obratovanja objektov za predelavo odpadkov predvidevamo v decembru 2014, redno obratovanje pa decembra 2015.

Za izvedbo projekta bo:

  • Kohezijski sklad prispeval 65,88 % potrebnih sredstev (77.571.941 evrov);
  • iz proračuna R Slovenije namenjenih14 % sredstev (16.495.257 evrov);
  • 10,11% sredstev doprinesla okoljska dajatev za onesnaževanje okolja zaradi odlaganja odpadkov(11.899.770 evrov);
  • iz proračunov investitorja in sovlagateljic 10 % sredstev (11.774.108 evrov).

Z nadgradnjo Regijskega centra za ravnanje z odpadki Ljubljana (RCERO):

  • bomo preprečili onesnaževanje podtalnice in vodnih virov na ljubljanskem Barju z izcednimi vodami;
  • bomo za šestkrat zmanjšali količino odloženih odpadkov;
  • bodo izpolnjene zahteve Evropske unije o zmanjšanju deleža odloženih organskih, biološko razgradljivih (BIO) odpadkov;
  • bomo iz obnovljivega bioplina pridobivali zeleno elektriko;
  • bomo zmanjšali izpuste toplogrednih plinov, zlasti metana;
  • bomo pridelovali kompost za uporabo v vrtičkarstvu in na mestnih zelenicah;
  • bomo iz odpadkov pridobili trdno gorivo.

Skupni projekt Mestne občine Ljubljana, triindvajsetih občin širše osrednjeslovenske regije in podjetja Snaga pomeni rešitev problematike ravnanja z odpadki v osrednji slovenski regiji na najsodobnejši in tehnološko dovršen način ter po sprejemljivih cenah za uporabnike storitev ravnanja z odpadki.

Nadgradnja RCERO bo tako Mestni občini Ljubljana in občinam Brezovica, Dobrova-Polhov Gradec, Dol pri Ljubljani, Horjul, Ig, Medvode, Škofljica, Velike Lašče, Domžale, Kamnik, Komenda, Trzin, Lukovica, Moravče, Vodice, Mengeš, Grosuplje, Ivančna Gorica, Dobrepolje, Ribnica, Loški Potok, Sodražica in Cerklje na Gorenjskem omogočila gospodarno, ekonomično ter okolju prijazno ravnanje z odpadki. 

Več o projektu Nadgradnje RCERO lahko preberete na njihovi spletni strani