četrtek, 8. 3. 2012

Nadomestne volitve

Nadomestne volitve za župana/županjo Ljubljane bodo v nedeljo, 25. marca 2012.

Dosedanji župan Zoran Janković je s svojo stranko (Pozitivna Slovenija) sodeloval na predčasnih volitvah v Državni zbor Republike Slovenije, ki so bile 4. decembra 2011. Stranka je dobila 28,51% glasov in je relativna zmagovalka volitev, Zoran Janković pa je zasedel poslansko mesto. Ker je poslanska funkcija nezdružljiva z župansko, je Zoranu Jankoviću 21. decembra 2011 ob polnoči predčasno prenehala funkcija župana Ljubljane.

Tako bodo nadomestne volitve za župana/županjo Ljubljane v nedeljo, 25. marca 2012.

 

Seznam kandidatov in kandidatke za nadomestne volitve župana/županje Mestne občine Ljubljana:

  1. Vito Rožej, predlagatelj: Zares – socialno liberalni, Svet Mestnega odbora Ljubljana
  2. Jože Drnovšek, predlagatelj: Kongres stranke Naprej Slovenija
  3. Mojca Kucler Dolinar, predlagateljica: Nova Slovenija – Krščanska ljudska stranka (kandidira tudi s podporo Slovenske demokratske stranke)
  4. dr. Matjaž Glavan, predlagatelj: Mestni odbor SLS Ljubljana
  5. Zoran Janković, predlagateljica: Pozitivna Slovenija
  6. Miha Jazbinšek, predlagateljica: Konvencija Zelenih Slovenije, OO Ljubljana
  7. Gregor Škerl, predlagateljica: Stranka Humana Slovenija – Pokrajinski občinski odbor Ljubljana
  8. Jože Jarh, predlagateljica: Stranka enakopravnih dežel – SED 

Na nadomestnih volitvah bomo Ljubljančanke in Ljubljančani volili le novega župana/županjo, stranke in člani Mestnega sveta Mestne občine Ljubljana ostajajo isti.

Tako bo imela v Mestnem svetu Mestne občine Ljubljana še naprej Lista Zorana Jankovića 25 svetnikov, Slovenska demokratska stranka 9 svetnikov, Socialni demokrati 4 svetnike, Nova Slovenija – Krščanska ljudska stranka 2 svetnika, Zeleni Slovenije 2 svetnika, Demokratična stranka upokojencev Slovenije 2 svetnika in Liberalna demokracija Slovenije 1 svetnika. 

Predčasno glasovanje

Predčasno glasovanje za vse volilke in volivce, ki bodo v nedeljo, 25. marca 2012, odsotni iz kraja stalnega prebivališča (kjer so sicer vpisani v volilni imenik), bo:

  • v torek, 20. marca,
  • v sredo, 21. marca, in
  • v četrtek, 22. marca 2012,

v prostorih Mestne občine Ljubljana (Kresija), Adamič Lundrovo nabrežje 2/ I. nadstropje.

Volišče za predčasno glasovanje bo odprto med 9.00 in 17.00 uro.

Volivce, ki se nameravajo udeležiti predčasnega glasovanja, prosimo, da imajo s seboj osebni dokument, ki izkazuje njihovo identiteto ter obvestilo o volišču, na katerem bi imeli pravico glasovati v nedeljo, 25. marca 2012.  

Glasovanje na domu

Po določbi 81. člena Zakona o lokalnih volitvah volilke in volivci, ki se zaradi bolezni ne morejo osebno zglasiti na volišču, kjer so vpisani v volilni imenik, lahko glasujejo pred volilnim odborom na svojem domu, če to sporočijo občinski volilni komisiji najkasneje tri dni pred dnem glasovanja.

Volilka ali volivec, ki uveljavlja pravico glasovanja na domu, mora najpozneje 3 (tri) dni pred dnem glasovanja, to je do četrtka, 22. marca 2012, poslati Mestni volilni komisiji MOL (Mestna volilna komisija MOL, Mestni trg 1, Ljubljana) zahtevek za ta način glasovanja (obrazec v priponki). V zahtevku navede svoje osebne podatke. Kolikor tega ne more storiti sam, lahko v njegovem imenu vloži zahtevek tudi družinski član, sosed ali druga oseba vredna zaupanja (navesti mora svoje osebne podatke in tudi identifikacijsko številko osebnega dokumenta).  

Glasovanje na volišču za invalide

Po določbi prvega odstavka 79.a člena Zakona o volitvah v državni zbor je vsaka občinska volilna komisija določila v občini najmanj po eno volišče, ki je dostopno invalidom. To pomeni, da v kolikor volišče, na katerem je volivec vpisan v volilni imenik, ni dostopno invalidu (in je doslej moral na primer glasovati pred zgradbo), lahko invalid sporoči, da želi glasovati na posebnem volišču. Še vedno veljajo tudi določbe, da če volilka ali volivec, zaradi telesne hibe ali zato ker je nepismen, ne bi mogel glasovati tako, kot je določeno v zakonu, lahko pripelje s seboj osebo, ki mu pomaga izpolniti oziroma oddati glasovnico.

Volilka ali volivec, ki uveljavlja pravico glasovanja na posebnem volišču, dostopnem invalidu, mora najpozneje 3 (tri) dni pred dnem glasovanja, to je do četrtka, 22. marca 2012, sporočiti Mestni volilni komisiji MOL (Mestna volilna komisija MOL, Mestni trg 1, Ljubljana) svojo namero. V zahtevku  (obrazec spodaj) mora navesti svoje osebne podatke. V kolikor tega ne more storiti sam, lahko v njegovem imenu vloži zahtevek tudi družinski član, sosed ali druga oseba vredna zaupanja (navesti mora svoje osebne podatke in identifikacijsko številko osebnega dokumenta).

Mestna volilna komisija MOL je določila, da bo volišče dostopno invalidom v Informacijski pisarni MOL, Mačkova 1. Na tem volišču bo omogočeno glasovanje s posebej prilagojeno glasovalno napravo za slepe in slabovidne. 

Glasovanje po pošti

Po določbi 81. člena Zakona o volitvah v državni zbor lahko osebe, ki so oskrbovanci domov za starejše in nimajo stalnega prebivališča v domu ter volilke in volivci, ki so na zdravljenju v bolnišnicah (oz. zdravilišču) glasujejo po pošti.Po pošti lahko glasujejo tudi osebe na prestajanju zaporne kazni in osebe, ki so v priporu.

Volilka ali volivec, ki uveljavlja pravico glasovanja po pošti, mora najpozneje 10 (deset) dni pred dnem glasovanja, to je do četrtka, 15. marca 2012, poslati mestni volilni komisiji zahtevek za ta način glasovanja. V zahtevku mora navesti svoje osebne podatke ter naslov, na katerega naj mu mestna volilna komisija pošlje volilno gradivo. 

Več o nadometnih volitvah župana/županje MOL lahko preberete na spletnem mestu MOL.