četrtek, 17. 6. 2010

Namembnost zemljišč v k.o. Glince

Postopek spremembe namembnosti zemljišč v k.o. Glince ni sporen.

Po objavi prispevka »Česar se dotakne župan Janković, se spremeni v zlato sinovega prijatelja Klemna Šešoka«, objavljenega 15.6.2010 v časniku Finance, se v javnosti pojavljajo ugibanja, namigovanja ter neresnične in neutemeljene obtožbe o domnevno spornem delovanju župana MOL Zorana Jankovića v postopku spremembe namembnosti zemljišč 869/1 in 869/2 v k.o. Glince. Izvedba omenjenega postopka, za katerega je v Mestni občini Ljubljana pristojen Oddelek za urejanje prostora (OUP), poteka skladno s strokovnimi utemeljitvami, z vsemi potrebnimi soglasji pristojnih institucij in ni v nobenem pogledu sporna.

V postopku priprave in sprejema novih prostorskih načrtov MOL je bila kar dvakrat (zakon nas zavezuje k samo eni razgrnitvi) izvedena javna razgrnitev dopolnjenih osnutkov odloka o Občinskem prostorskem načrtu – strateški del in Občinskem prostorskem načrtu – Izvedbeni del MOL s pripadajočima okoljskima poročiloma. Prva razgrnitev je potekala od 22.4.2008 do 30.5.2008, ko smo poleg javno razgrnjenih dokumentov v vseh četrtnih skupnostih izvedli tudi javne obravnave novega prostorskega načrta. Na predstavljen dokument smo prejeli več tisoč pripomb Ljubljančank in Ljubljančanov, večina med njimi se je nanašala na namembnost zemljišč. Vse prejete pobude so bile proučene, tiste, ki so bile tudi strokovno utemeljene, so bile upoštevane, pri čemer smo za vse spremembe namembnosti morali pridobiti tudi soglasja vseh pristojnih ministrstev in drugih državnih institucij. Drugič so bili prostorski dokumenti javno razgrnjeni od 15.12.2009 do 15.1.2010, tudi tokrat z javnimi obravnavami, ki se jih je udeležilo več tisoč krajanov in tudi tokrat smo prejeli več tisoč pripomb, ki so bile proučene.

Od prve javne razgrnitve do danes je Oddelek za urejanje prostora MOL za navedeni zemljišči v k.o. Glince prejel naslednje pobude:

  • Dne 29.5.2008 pritožbo zaradi ceste, katere gradnja je predvidena na delu zemljišč k.o. Glince. Pritožbo je podpisalo več strank, med njimi tudi lastnik zemljišč 869/1 in 869/2, gospod Peter Seliškar. Pripomba v prostorskem načrtu ni bila upoštevana, ker je potrebno obstoječo Mladinsko cesto med cono Smodinovec in naseljem Podutik obnoviti, kar je nemogoče narediti v obstoječih elementih. Z drugimi besedami, potrebna je prestavitev trase ceste.
  • Dne 30.5.2008 pripombo gospoda Petra Seliškarja, v kateri predlaga spremembo namembnosti navedenih zemljišč za centralne dejavnosti in stanovanjsko gradnjo. Pripomba v prostorskem načrtu ni bila upoštevana, saj je v neposredni bližini zemljišča asfaltna baza SCT. Za gradnjo stanovanj mora biti zagotovljena tudi vsa potrebna mestna infrastruktura (javni promet, predšolsko varstvo, osnovna šola, itd.), ki je na omenjeni lokaciji ni. Op.: Pobudo za spremembo namembnosti na sosednjem zemljišču je podala tudi družba SCT, d.d. Tudi ta iz istih razlogov ni bila upoštevana.
  • Dne 18.5.2009 pobuda družbe SIMIN, d.o.o. (direktor Matija Šešok), da se namembnost navedenih zemljišč spremeni v poslovno skladiščno dejavnost. Pobuda je bila v prostorskem načrtu upoštevana, saj gre za zaokrožitev obstoječe gospodarske cone Smodinovac (v neposredno bližino navedenih zemljišč je umeščena asfaltna baza SCT, Dars d.d. in MNZ - Policijska postaja Grič), in s tem za povečanje potrebnih površin za razvoj gospodarskih dejavnosti, ki tako nimajo motečih vplivov na okolico, območje se navezuje na omrežja obstoječe komunalne in energetske infrastrukture. Ob tem je potrebno poudariti, da je morala MOL od javne razgrnitve 2008, zaradi stališč posamičnih četrtnih skupnosti in civilnih iniciativ ter soglasodajalcev, bistveno zmanjšati načrtovane gospodarske cone v Nadgorici, ob Brnčičevi cesti in v Zalogu. To pomeni, da je bilo potrebno v optimalni meri proučiti možnosti zaokrožitve obstoječih gospodarskih con, kar se je v primeru cone Smodinovec tudi zgodilo.
  • Dne 7.1.2010 pobuda Oddelka za ravnanje z nepremičninami MOL, da se namembnost navedenih zemljišč zaradi morebitne preselitve kmetije Babnik iz središča mesta (za kar si v MOL prizadevamo že daljše obdobje) spremeni v zazidljiva za namene kmetije Babnik, t.j. stanovanjske stavbe in pripadajočih objektov kmetijskega gospodarstva. Pobuda v prostorskem načrtu ni bila upoštevana, ker lastnik kmetije s selitvijo na omenjeno lokacijo po njegovi izjavi na terenskem ogledu jeseni 2009 ni soglašal.
  • Dne 11.1.2010 pobuda družbe SIMIN, d.o.o., da se obstoječa Mladinska cesta prestavi na vzhodni rob razširjene gospodarske cone Smodinovac. Pobuda je bila sprejeta, ker je nova dovozna cesta prestavljena proti vzhodu na desni breg vodotoka Glinščica.
  • 15.1.2010 pritožba kmetije Jenko zaradi razširitve gospodarske cone Smodinovac na omenjeni zemljišči. Pobuda v prostorskem načrtu ni bila upoštevana, ker vnovič poudarjamo, da je MOL od javne razgrnitve 2008 morala bistveno zmanjšati načrtovane gospodarske cone v Nadgorici, ob Brnčičevi cesti in v Zalogu. To pomeni, da je bilo potrebno v optimalni meri proučiti možnosti zaokrožitve obstoječih gospodarskih con, kar se je v primeru cone Smodinovec tudi zgodilo.

Vodstvo Mestne občine Ljubljana ponovno odločno zavrača zavajajoče in neresnične navedbe o domnevni osebni vpletenosti župana v postopek spremembe namembnosti navedenih zemljišč. Kot je župan Zoran Janković že včeraj izjavil na svoji redni novinarski konferenci, si je osebno že pred prvo javno razgrnitvijo novih prostorskih planov v letu 2008, kasneje pa tudi na vseh javnih obravnavah v četrtnih skupnostih, prizadeval preprečiti morebitne špekulacije s kmetijskimi zemljišči z javnim pozivom, da naj lastniki do sprejema novega prostorskega načrta zemljišč ne prodajajo, seveda pa je odločitev o prodaji zemljišč v rokah lastnikov samih.

Odsek za odnose z javnostmi MOL