ponedeljek, 7. 12. 2009

»Občina po meri invalidov«

Zveza delovnih invalidov Slovenije je MOL podelila listino »Občina po meri invalidov«.

K projektu za pridobitev listine »Občina po meri invalidov« (v nadaljevanju: projekt LOMI) je Mestna občina Ljubljana formalno pristopila februarja 2008 s podpisom posebne izjave. Nosilec projekta, v okviru katerega poteka podeljevanje omenjene listine, je nevladna organizacija Zveza delovnih invalidov Slovenije (ZDIS). Postopke in kriterije ter potrebne dokumente za vključitev posamezne občine v projekt in podelitev omenjene listine, je ZDIS opredelila v Pravilniku o podelitvi listine »Občina po meri invalidov«.

Osrednji namen projekta LOMI je sprejetje in uresničevanje celovite mestne strategije oziroma akcijskega načrta z ukrepi za zagotavljanje dostopnosti grajenega okolja, informacij in raznovrstnih storitev (s področij izobraževanja, športa, kulture, zdravja, socialnega varstva, zaposlovanja, ipd.) za osebe z različnimi oblikami oviranostmi.

Z namenom uresničitve zaveze župana Zorana Jankovića za izvedbo aktivnosti za pridobitev listine »Občina po meri invalidov« in sprejetja celovitega nabora ukrepov za zagotavljanje enakih možnosti vseh občank in občanov v lokalni skupnosti, je Mestni svet MOL 24. novembra 2008 sprejel Akcijski načrt za izenačevanje in uresničevanje enakih možnosti oseb z oviranostmi v Mestni občini Ljubljana za obdobje od 2008 do 2010 (v nadaljevanju: akcijski načrt).

Kot osnova za pripravo akcijskega načrta je bila izdelana analiza stanja položaja oseb z oviranostmi v Mestni občini Ljubljana, ki jo je pripravila delovna skupina, v kateri so sodelovali predstavniki in predstavnice invalidskih organizacij, Fakultete za socialno delo in Mestne občine Ljubljana.

Tako v akcijskem načrtu kot ostalih gradivih se namesto termina invalidnost uporablja termin oviranost, ki je na osebni ravni manj označujoč. Namesto osebnih pomanjkljivosti, ki jih poudarja izraz invalidnost, je pri izbranem izrazu v ospredju predvsem stanje oviranosti, do katerega pride v odnosu med posameznico oziroma posameznikom in njenim oziroma njegovim socialnim in fizičnim okoljem.

V akcijski načrt so bili vključeni ukrepi, katerih izvedba spada v pristojnost organov mestne uprave ter pravnih oseb, katerih ustanoviteljica je Mestna občina Ljubljana. Predlagani ukrepi so oblikovani kot trajne naloge posameznih nosilcev (na primer zakonske obveznosti) in kot konkretne projektne izvedbe (na primer vzpostavitev spletnega mesta s celovito informacijo o potrebah in možnostih za osebe z oviranostmi ter o organizacijah z območja Mestne občine Ljubljana, ki so aktivne na tem področju).

Akcijski načrt in analiza stanja sta bila, na podlagi razpisa ZDIS za pridobitev listine »Občina po meri invalidov«, skupaj z ostalo razpisno dokumentacijo in ob sodelovanju Društva invalidov Ljubljana - Center, posredovana ZDIS, projektni svet ZDIS za projekt »Občina po meri invalidov« pa je Mestno občino Ljubljana februarja 2009 uvrstil med kandidatke za pridobitev listine »Občina po meri invalidov« za leto 2009.

Glede na predhodno izpolnjene formalne pogoje za kandidaturo v omenjenem projektu, je konec marca 2009 prišlo do podpisa Dogovora o vključitvi MOL v izvajanje projekta za pridobitev listine Zveze delovnih invalidov Slovenije z nazivom »Občina po meri invalidov« za leto 2009.

Nalogo spremljanja in poročanja o uresničevanju akcijskega načrta je prevzel »Svet za odpravljanje arhitekturnih in komunikacijskih ovir«, ki ga vodi mestni svetnik Sašo Rink.

Konec oktobra je Mestni svet MOL sprejel Poročilo za leto 2009 o uresničevanju Akcijskega načrta za izenačevanje in uresničevanje enakih možnosti oseb z oviranostmi v Mestni občini Ljubljana za obdobje od 2008 do 2010, ki so ga predhodno obravnavale invalidske organizacije, ki delujejo na območju MOL. Predstavniki in predstavnice invalidskih organizacij so se pozitivno izrekli o poročilu in s tem »dali zeleno luč« upravnemu odboru ZDIS, ki je sklenil, da se Mestni občini Ljubljana podeli listina »Občina po meri invalidov«.

Ob tem je Zora Tomič, prof. socilogije in predsednica projektnega sveta ZDIS za projekt "Občina po meri invalidov" v obrazložitvi za podelitev listine zapisala: "izjemnega pomena je, ne le, da se sliši glas ljudi, ki se srečujejo z mnogimi »ovirami« in stiskami v vsakdanjem življenju, da bi lahko kakovostno živeli in bili vključeni v življenje mesta, temveč, da se ukrepa in ustvarja pogoje". V obrazložitvi je poudarila, da se nihče od mestne oblasti, strokovnih in javnih služb, četrtnih skupnosti, nevladnih organizacij in še posebej invalidskih organizacij ne more odreči svoji vlogi in odgovornosti ter da je povezanost, sodelovanje in koordinirano delovanje vseh omenjenih dejavnikov pogoj za doseganje optimalnih ciljev.  

V obrazložitvi je prav tako navedla, "da je Mestna občina Ljubljana s svojim delovanjem že v preteklem obdobju podpirala dejavnost invalidskih organizacij. S sprejetjem »Akcijskega načrta za izenačevanje in uresničevanje enakih možnosti oseb z oviranostmi v Mestni občini Ljubljana za obdobje 2008 -2010« pa je MOL ustvarila osnovne pogoje za »mobilizacijo« vseh dejavnikov v mestu za uresničevanje Standardnih pravil za izenačevanje možnosti invalidov in Konvencije o pravicah invalidov" ter temu dodala, da je izjemno pomembno, da ima sleherni dejavnik skladno s svojo vlogo-poslanstvom, to kot sestavino svojega delovanja in da se aktivno vključi v njeno uresničevanje.

Slovesna podelitev je bila v soboto, 5. decembra 2009, v Mestnem muzeju.