Plečnikova hiša
24. septembra 2015 je po dveh letih prenovitvenih del svoja vrata znova odprla Plečnikova hiša v Trnovem.
Arhitektov dom z avtentično ohranjenimi bivalnimi prostori, osebnimi predmeti in veličastnim vrtom, dopolnjuje nova muzejska postavitev o Plečnikovem opusu in življenju, vzpostavljen je nov študijski center ter urejeni prostori za občasne razstave in predstavitveno-izobraževalne programe. Prenovo Plečnikove hiše, kulturnega spomenika in izjemne dediščine 20. stoletja, je zaznamovalo odlično sodelovanje zaposlenih v mestni upravi, Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Muzeja in galerij mesta Ljubljane ter številnih zavzetih izvajalcev.
Plečnikova hiša, ki je kot muzej odprta od leta 1974, je kulturni in turistični biser v Ljubljani, s prenovo pa postaja izhodišče za spoznavanje Plečnikove Ljubljane in stvariteljskega duha velikega mojstra Jožeta Plečnika – ikone naše prestolnice. Prenova je vredna 2.264.620,00 evrov, Muzej in galerije mesta Ljubljane, ki upravlja s hišo, v prvem letu načrtuje 6000 obiskovalcev, v prihodnjih pa 10.000 obiskovalcev letno.
Nova stalna razstava Plečnik
Novost v prenovljeni Plečnikovi hiši je stalna razstava, ki jo je pripravila Ana Porok, kustosinja za Plečnikovo zbirko v Muzeju in galerijah mesta Ljubljane, s sodelavci. Vsebinsko se razstava deli na arhitektov opus na Dunaju, v Pragi in predvsem v Ljubljani ter na njegov zasebni del. Že v vhodni veži se obiskovalec spozna s Plečnikovo biografijo, ključnimi postajami njegovega življenja in dela, njegovimi sodobniki ter stavbami iz tistega časa. V nadaljevanju sta predstavljeni prvi dve ključni postaji njegovega ustvarjanja – Dunaj z Zacherlovo hišo in Praga s praškim gradom.
Največja soba je namenjena predstavitvi Plečnikovega dela v Ljubljani; na maketi je predstavljena Ljubljana z izpostavljenimi Plečnikovimi urbanimi potezami in stavbami. V predalih makete so dostopni posamezni originalni načrti, zraven pa nameščeni digitalni ekrani za podrobnejše raziskovanje Plečnikove arhitekture. Na stenah so izpostavljeni izbrani veliki Plečnikovi ljubljanski projekti: ljubljanske Žale, Narodna in univerzitetna knjižnica ter Tržnice. Sledi sobica, kjer so predstavljeni načrti nikoli uresničenih Plečnikovih vizij Ljubljane, med katerimi je posebne pozornosti vredna Katedrala svobode, umetnikova vizija stavbe slovenskega parlamenta. Zadnji razstavni prostor v pritličju je v t. i. Urškina sobi, v njej je namreč v času Plečnikovega življenja bivala njegova gospodinja Urška Luzar. Tukaj je predstavljen Plečnikov osebni svet – od družine in porekla, študijskih let, sodobnikov in študentov. Razstavljeni so osebne fotografije in predmeti, priznanja, fotografije in nekateri predmeti, ki jih je Plečnik oblikoval.
Novo Plečnikovo študijsko središče
Plečnikova hiša s prenovo postaja pomembno študijsko središče, saj je poseben prostor namenjen vsem, ki proučujejo Plečnikovo delo. Raziskovalcem bo na voljo dostop do digitaliziranih Plečnikovih načrtov, po predhodnem dogovoru pa si bodo lahko ogledali in proučili tudi Plečnikove originalne načrte, ki jih MGML sicer hrani v depoju z ustreznimi klimatskimi pogoji, primernimi za hranjenje papirja.
Občasna razstava, Plečnikova učilnica in muzejska trgovina
Na prvi občasni razstavi, ki bo na ogled sočasno z odprtjem hiše, je predstavljena zgodba o prenovi hiše. Pripravili so jo projektanti (Arrea, d. o. o., Maruša Zorec), ZVKDS (Irena Vesel in Darja Pergovnik, ki je bila odgovorna za konservatorsko obnovo Plečnikovega vrta) ter RC (Mateja Kavčič, odgovorna za izvedbo restavratorskih del). Dodatni prostor, ki so ga v muzeju poimenovali Plečnikova učilnica, je namenjen izvedbi programov za različne javnosti (za šole, odrasle, družine …). Muzejski del pa dopolnjuje še muzejska trgovina z novim asortimanom izdelkov in publikacij, ki ga bodo v prihodnje še dopolnjevali.
Ogledi in vstopnina
Plečnikovo hišo si bodo obiskovalci lahko ogledali od torka do nedelje, med 10. in 18. uro. Javna vodstva po Plečnikovem domovanju za skupine do 7 ljudi so organizirana vsako polno uro, zadnje ob 17. uri. Vodstva za skupine so organizirana po predhodni najavi.
Vstopnina: 6 EUR, znižano 4 EUR, družinska 12 EUR.
Najavljeno vodstvo: skupine do vključno 4 osebe: 30 EUR; skupine nad 4 osebe: 7 EUR na osebo, znižano 5 EUR na osebo.
Pedagoški programi: 4 EUR.
Plečnikova hiša v številkah
36 let je Plečnik živel v svoji hiši v Trnovem.
100 let mineva letos od nakupa hiše v Trnovem – kupil jo je brat Andrej, da bi hiša postala nov dom vseh Plečnikov.
2.264.620.00 evrov je vreden projekt celotne prenove 2013-2015.
10.000 obiskovalcev letno bo lahko po odprtju sprejela Plečnikova hiša.
528 kvadratnih metrov je Plečnikova hiša obsegala pred prenovo.
756 kvadratnih metrov obsega Plečnikova hiša po prenovi, z novo pridobljenimi prostori.
2.435 kvadratnih metrov obsega veličasten vrt, ki se razprostira ob zahodni strani hiše.
8 let je trajal projekt prenove od priprave dokumentacije do odprtje hiše.
17.605 predmetov premične dediščine obsega Plečnikova zbirka.