torek, 23. 12. 2014

Podjetno v svet podjetništva

V Regionalni razvojni agenciji Ljubljanske urbane regije je 22. decembra 2014 usposabljanje začela že peta deseterica (tretja v letu 2014) visoko izobraženih mladih, ki so se prijavili na javni poziv Podjetno v svet podjetništva.

Ena izmed prednosti programa je, poleg podpore več kot 14 strokovnih sodelavcev, urejenega delovnega okolja in timskega dela, tudi štirimesečna zaposlitev, v okviru katere so udeleženci poleg minimalne plače deležni tudi vseh ostalih pravic iz rednega delovnega razmerja.

Na tretji letošnji javni poziv, ki je bil objavljen od 17. oktobra do 7. novembra 2014, je prispelo 74 prijav, k predstavitvam podjetniških idej pa je bilo povabljenih 40 kandidatk in kandidatov. Komisija je pri izboru idej tudi tokrat upoštevala ključne kriterije, kot so: izvedljivost ideje, predhodna podjetniška znanja udeležencev ter potencial za ustanovitev novega podjetja, samozaposlitev ali zaposlitev v drugem podjetju, kar so glavni cilji usposabljanja. Udeležencem bo v okviru štirimesečnega programa nudena popolna podpora pri razvoju njihove podjetniške ideje, poudarek pa bo predvsem na pridobivanju znanj, ki so nujno potrebna za začetek samostojne podjetniške poti. Glede na pretekle izkušnje so najbolj dobrodošla znanja s področja financ, računovodstva in ekonomike, kandidati pa bodo imeli tudi možnost individualnih izobraževanj ter različnih promocijskih aktivnosti.

In kje mladi iz Ljubljanske urbane regije vidijo možnosti za uspeh? Larisa Brojan, univerzitetna diplomirana inženirka arhitekture, si želi ustanoviti podjetje, ki bo za gradnjo uporabljalo slovensko slamo, dr. Hana Debevec razvija 'Teniški set' – računalniški program za analizo tehnike in preventive pred poškodbami, Milan Grašič se bo lotil 3D tiska profesionalnih maket in modelov stavb, Jošt Kandus pa bo v svoji delavnici 'Odprta garaža' nudil raznovrstna popravila. Tudi v tokratni skupini je kar nekaj vsebin, namenjenih najmlajšim in družinam: 'D škatla' – pripomoček za aktivno preživljanje prostega časa, personalizirane darilne knjige z zgodbo o obdarovancu in njegovih najbližjih ter čaranje na zabavah in dogodkih. Poleg teh pa še jezikovna šola in prevajalska agencija, priprava komunikacijskih vsebin domačim in tujim podjetjem ter studio za razvoj in oblikovanje namiznih ter računalniških iger.

Projekt, v okviru katerega je na nacionalnem nivoju (PVSP se izvaja v vseh dvanajstih statističnih regijah) usposabljanja deležno 600 mladih, je sofinanciran iz Evropskega socialnega sklada in z Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.