Poplavna varnost na območju MOL
Zaradi obilnega deževja, ki je zajelo tudi osrednjo Slovenijo, je možno poplavljanje reke Save na območju Tacna in Šentjakoba, zelo velik je tudi pretok Gradaščice in s tem Malega grabna.
Skladno z opozorilom ARSO o možnostih poplav na območju osrednje Slovenije na Mestni občini Ljubljana že od četrtka, 1. novembra 2012, aktivno spremljamo nivoje vodotokov na območju Mestne občine Ljubljana. V tem obdobju smo spremljali stanja na terenu, v operativni sestavi aktivirali štab Civilne zaščite MOL ter od torka, 30. oktobra 2012, napolnili 4.000 protipoplavnih vreč.
Za ponedeljek, 5. novembra 2012 popoldne, je napovedana možnost poplavljanja reke Save na območju Tacna in Šentjakoba, zelo velik je tudi pretok Gradaščice in s tem Malega grabna. Prostovoljne gasilske enote že od 4. novembra 2012 spremljajo vodostaje in so v pripravljenosti skupaj z Gasilsko brigado Ljubljana. Tako prebivalcem na območju Tacna in Šentjakoba pomagajo preventivno postavljati protipoplavne vreče ob reki Savi, glede na obnovljene sobotne vremenske napovedi pa smo na območju Ljubljanskega Barja (Lipe, ob cerkvi Sv. Mihaela v Črni vasi, ob Ižanski cesti-nasproti Dolinška) razdelili tudi 900 protipoplavnih vreč. Z delitvijo še nadaljujemo.
Ljubljančanke in Ljubljančane, ki stanujejo ob omenjenih vodotokih, pozivamo k spremljanju vodotokov in jim iz preventivnih razlogov predlagamo, naj iz nižjih prostorov umaknejo premičnine, dokumente, denar in druge dragocenosti v višje prostore zgradb.
Za zadrževanje poplavnih voda svetujemo uporabo priročnih sredstev, kot so vreče peska, PE folije in široki lepilni trakovi. Vse prebivalce ogroženih območij prosimo, naj upoštevajo navodila gasilskih enot.
Praktični nasveti kaj lahko, če živite na poplavno ogroženem območju, sami storite pred poplavo, kako ukrepati med poplavo in kako postopati ob odpravi posledic poplave pa objavljeni tudi na spletni strani Poplavljen.si.
Kakšni so trenutni pretoki slovenskih rek pa lahko vidite na naslednji povezavi.