torek, 11. 5. 2010

Severni mestni park

Od torka, 11.5.2010, je prestolnica bogatejša za nov park - Severni mestni park ob Tivoliju, prav tako pa tudi za urejen podhod pod Vilharjevo cesto, ki predstavlja povezavo Bežigrada s centrom.

V okviru projekta Ljubljana-svetovna prestolnica knjige 2010 bo v novem parku odprt tudi Tematski park z desetimi spletnimi knjižnimi portali z literarnimi vsebinami in drugimi informacijami, povezanimi s knjigo in dogodki LSPK 2010.

Projekt za Severni mestni park je bil izdelan na podlagi zmagovalne natečajne rešitve iz leta 1984, ki je bila kasneje povzeta v prostorskem aktu iz leta 1988. Projekt za 2. fazo urejanja parka je v letu 2008 izdelalo projektantsko podjetje Urbi, d.o.o., pod vodstvom odgovornih projektantov: Andrej Erjavec udia. in Ina Šuklje Erjavec udika. Projekt ureditve parka obsega ureditev območja med Gospodarskim razstaviščem in Župančičevo jamo ter od Vilharjeve do Linhartove ceste in se smiselno navezuje tudi na kulturno zgodovinski spomenik Navje.

MOL, ki je investitor projekta, je v juniju 2009 pridobila gradbeno dovoljenje, kar je bil pogoj za pričetek izvedbe del na terenu. V juliju 2009 je bila na podlagi izvedenega javnega naročila z izvajalcem KPL, d.d. sklenjena pogodba o gradnji Severnega mestnega parka, ki je dela izvedel do 14. 4. 2010, ko je bil opravljen tehnični pregled objekta, 28. 4. 2010 pa je bilo nato pridobljeno pravnomočno uporabno dovoljenje.

Ureditev parka, katerega površina znaša 21.350m2, obsega modulacijo terena, ureditev pohodnih tlakovanih in peščenih pešpoti, izvedbo javne razsvetljave, postavitev urbane opreme, izvedbo dveh fontan, ozelenitev območja in zasaditve drevja ter grmovnic.

Površina otroškega igrišča, ki je umeščeno v osrednje območje parka, skupno meri nekaj manj kot 1.000 m2, in se prostorsko ter vsebinsko deli na dva osnovna dela: igrišče s tobogani na zahodni strani promenade in igrišče na temo morja na vzhodni strani promenade. Obe igrišči pa sta razdeljena še na podenote glede na tip igre. Razdelitev igrišča na funkcionalne enote omogoča zagotavljanje varnosti v okviru posameznega tipa igre in potreb različnih starostnih skupin otrok.

Vsaka funkcionalna enota ima zagotovljene tudi ureditve za sedenje, počitek in opazovanje ter je opremljena s koški za smeti in pitniki, ki so dobro dostopni z vseh delov igrišča. Igrala in celotna oprema v parku so visokega kakovostnega razreda, skladni z evropskim standardom EN 1176/1177 in ostalimi certifikati ter po zagotovilih proizvajalca tudi bolj odporni proti vandalizmu.

Igrala na igrišču so namenjena različnim starostnim skupinam otrok ter različnemu tipu igre. Na igrišču stoji ladja s plezalom iz gume, ki je primerna za otroke nad starostjo 3 let in omogoča različne tipe igre, od guganja, plezanja, igro s peskom, kot tudi občutek plovbe z jadri; ima 2 jambora z vetrno zastavo, ki jo je možno razviti ali sestaviti, premec z ograjo, kapitansko kabino ter krmilo s funkcionalnim krmilnim mehanizmom.

Na igrišču je umeščeno tudi igralo, namenjeno gibalno oviranim, ki je zasnovano tako, da ga lahko uporabljata največ dve osebi na invalidskih vozičkih z vsaj delno funkcionalnostjo rok ali pa več drugih uporabnikov. Vrtilni mehanizem je nameščen pod zemljo, tako da je ploščad vrtiljaka lahko dostopna z invalidskim vozičkom. Igralo ima tudi ročno zaporo za varovanje zdrsa invalidskega vozička.

Stroški celotne ureditve parka po pogodbi z izbranim izvajalcem KPL, d.d. znašajo 2.242.694,17 EUR (z DDV).

Upravljavec parka je Oddelek za gospodarske dejavnosti in promet MOL, ki bo pregledoval in čistil igrišče skladno z veljavnim odlokom.

V novem parku bo v okviru projekta Ljubljana-svetovna prestolnica knjige 2010 odprt tudi Tematski park, kjer bo med drugim postavljenih deset spletnih knjižnih portalov z literarnimi vsebinami in drugimi informacijami, povezanimi s knjigo in dogodki Ljubljane-svetovne prestolnice knjige 2010. Park tematsko povezuje arhitekturo in knjigo, javne površine in branje ter je konceptualno usmerjen v kar najširši krog obiskovalcev oziroma je namenjen skupinam bralcev. Obiskovalec parka bo lahko postal bralec, bralec bo lahko obiskal park: arhitektura knjige se v parku zliva s knjigo arhitekture. Po tem je novi park edinstven. Projekt Ljubljana-svetovna prestolnica knjige 2010 bo tako pridobil še eno trajno obeležitev, ki bo obiskovalce parka spodbujala k branju in srečevanju z literaturami.

Park bo zaživel tudi v vsebinskem smislu. Združenje staršev in otrok Sezam bo tako v okviru programa Ljubljana-svetovna prestolnica knjige 2010 v parku vse leto izvajalo številne aktivnosti za otroke in odrasle, k dogajanju pa so aktivno pritegnili tudi prebivalce Župančičeve jame.

Nova mestna pridobitev bo inovativen prispevek k programu Ljubljane-svetovne prestolnice knjige 2010, ki odkriva kar najbolj različne dimenzije knjige in branja.

 

Podhod pod Vilharjevo cesto

Projekt zunanje ureditve ob objektu R5 in izhoda iz podhoda pod Vilharjevo cesto je izdelan na osnovi potrjenega zazidalnega načrta za območje BS 2/1 Župančičeva jama in del območja BR 2/1 Navje (Uradni list RS, št. 11/87) in spremembe in dopolnitve Odloka (Uradni list RS, št. 19/2000). Izhod iz podhoda se v okviru zazidalnega načrta prilagaja spremembam, ki so nastale pri izvedbi sosednjih objektov in zunanje ureditve.

Investicija obsega zunanjo ureditev med Vilharjevo in Železno cesto ter novo zgrajenim objektom R5, izhod iz podhoda kot tudi ureditev samega podhoda pod Vilharjevo cesto.

Izhod iz podhoda obsega stopnišče širine 4m, ki je do polovice pokrito s stekleno streho, dvigalo za ovirane osebe ter klančino za pešce z naklonom, ki omogoča vodenje koles in vozičkov. V tem delu podhoda se nahaja tudi požarni izhod iz kleti (garaže) objekta R5.

Zunanja ureditev ob Vilharjevi se navezuje na obstoječo ureditev ob objektu Mobitel. Ploščad je tlakovana s pranimi ploščami. Ob južnem robu poteka linija dreves in luči ter zelenic s prečnima prehodoma do pločnika ob Vilharjevi cesti. Izvedeno je tudi odvodnjavanje tlakovanih površin.

Zunanja ureditev ob Železni cesti ima podoben profil kot del že obstoječe promenade. Ploščad je tlakovana z asfaltom, ki ga prekinjajo prečni pasovi granitnih kock. Ob obstoječi, nekoliko premaknjeni kolesarski stezi, je zapora iz kovinsko nerjavečih količkov, ob njej pa poteka linija odtočne rešetke, dreves in luči. Odvodnjavanje je izvedeno v linijsko rešetko, v zelenico in delno v obstoječe cestne požiralnike.

Promenado v osi prečne Hacquetove ulice prekine nov priključek na Železno cesto, v tem delu ulice ni stranskih parkirišč, cestišče pa je višinsko poravnano s pločnikom, kar omogoča udoben in varen prehod pešcev v dominantni smeri sever-jug. Ob vozišču je na obeh straneh tudi zapora iz kovinsko nerjavečih količkov, vmes pa je potopni stebriček za vzdrževalce in intervencijo.

Podhod pod Vilharjevo cesto je tipološko in funkcionalno podoben že obstoječemu delu pod železnico. Povezuje obstoječi podhod pod železniškimi tiri in območje Zupančičeve jame. Sama konstrukcija podhoda je bila zgrajena pred desetimi leti ob gradnji kolektorja po Vilharjevi cesti. Podhod z armiranobetonsko konstrukcijo je dolg 40m in v območju ceste širok 14m. V sredini je 6m široka pasaža, ki je na obeh straneh dopolnjena z nizom bodočih poslovnih prostorov globine 4m. Lokali so široki 8m, kar pomeni 32m2 površine. Ob južnem vstopu v podhod je pod vzhodnimi in zahodnimi arkadami prostor še za dva poslovna prostora, ki pa se bo urejal v naslednji fazi glede na namembnost in glede na možnost trženja poslovnih prostorov. Zaenkrat bo ta prostor namenjen javnemu programu.

Vrednost investicije znaša 1.200.000 EUR (z DDV). Izvajalec je KPL, d.d. s podizvajalcem GP Bežigrad.