četrtek, 30. 3. 2017

Skupščina JHL

Družbeniki Javnega holdinga Ljubljana so se 30. marca 2017 sešli na seji skupščine, na kateri so med drugim sprejeli Strateške načrte Javnega holdinga Ljubljana in družb v skupini za obdobje 2017-2021.

Družbeniki o v nadaljevanju potrdili predlog za imenovanje direktorja družbe JP Vodovod-Kanalizacija, ob koncu pa se seznanili še z informacijo o nerevidiranih poslovnih rezultatih družbe Javni holding Ljubljana in povezanih družb za leto 2016 ter z oceno poslovanja v prvih dveh mesecih leta 2017.

Družbeniki so na seji skupščine Javnega holdinga Ljubljana potrdili Strateške načrte družbe Javni holding Ljubljana in javnih podjetij Energetika Ljubljana, Vodovod-Kanalizacija, Snaga in Ljubljanski potniški promet za obdobje 2017-2021. Iz sprejetih Strateških načrtov izhaja, da bo velik poudarek na aktivnostih in projektih, ki temeljijo na prvinah trajnostnega razvoja in odgovornega odnosa do okolja in družbe.

Družbe v skupini Javnega holdinga Ljubljana v obdobju 2017-2021 načrtujejo v investicijske projekte vložiti 163 mio EUR lastnih sredstev in sodelovati pri izvedbi občinskih in kohezijskih projektov v skupni vrednosti 138 mio EUR. Največ lastnih sredstev bo v tem obdobju za investicije namenila Energetika Ljubljana, in sicer 74 mio EUR, družba JP Vodovod-Kanalizacija 42 mio EUR, Ljubljanski potniški promet 25 mio EUR, Snaga 21 mio EUR in Javni holding Ljubljana 1 mio EUR.

Pomemben cilj Javnega holdinga Ljubljana, kot matične družbe, je povezovati vse družbe v skupini in ustvariti močne vezi ob hkratnem upoštevanju posebnosti vseh dejavnosti družb. Z oblikovanjem novih strateških ciljev in določitvijo strateških korakov za njihovo doseganje bo skupina nadgradila razvojne poti, ki jih je naredila v preteklem obdobju ter tako postavila temelje, ki bodo skupini Javnega holdinga omogočili krepitev ključne osrednje vloge na področju gospodarskih javnih služb. Rdeča nit strategij za prihodnje obdobje je v znamenju »zelenega«. Na področju informacijske tehnologije bodo z namenom učinkovitega upravljanja izrabe dodatno vključeni novi strežniki, ki bodo del privatnega oblaka skupine Javnega holdinga Ljubljana. Zaradi prihranka energije bo tako povečan prispevek k zmanjšanju ogljičnega odtisa. Tako Javni holding kot družbe v skupini bodo s svojim trajnostno naravnanim razvojem in drugim družbeno odgovornim ravnanjem utrdile položaj uspešnega in uglednega kompleksnega sistema.

Ključni cilji strateškega načrta družbe JP Vodovod-Kanalizacija temeljijo na dograditvi, obnovi in optimizaciji oskrbnih sistemov. S skrbnim načrtovanjem bo družba sledila tudi strateškemu cilju zmanjševanja vodnih izgub. Na področju odvajanja in čiščenja odpadne vode bo prihodnje obdobje zaznamoval velik kohezijski projekt »Odvajanje in čiščenje odpadne vode na območju vodonosnika Ljubljanskega polja«, pri katerem sodeluje družba. V okviru tega je predvidena izgradnja 130 km kanalizacijskega omrežja in več pripadajočih objektov ter povečanje zmogljivosti in izgradnja terciarnega čiščenja centralne čistilne naprave. Na območjih izvajanja kohezijskega projekta bo potekala še sočasna obnova vodovodnega omrežja.

Družba Energetika Ljubljana načrtuje pomembne in obsežne aktivnosti na sistemu daljinskega ogrevanja, kjer so predvidene obnove proizvodnih naprav in omrežja, zgoščevanje odjema, širitev omrežja v mestu ter izgradnja novih virov visoko učinkovite soproizvodnje. Zaradi preučitve pogojev izvedbe v zgoraj navedeno vrednost načrtovanih investicij, še niso vključene investicije v izgradnjo virov visoko učinkovite soproizvodnje. Na področju distribucije in dobave zemeljskega plina bodo potekale aktivnosti zgoščevanja odjema predvsem na obrobju mesta in v nekaterih primestnih občinah. V prihodnjih letih bo družba velik poudarek namenjala nadaljnjemu povezovanju storitev za celovito energetsko oskrbo po meri uporabnika.

Družba Snaga v obdobju 2017-2021 načrtuje strateške investicije v infrastrukturne objekte in naprave ter investicije, ki so v lasti podjetja. Najpomembnejši projekti na investicijskem področju so izgradnja zbirnih centrov ter zbirnega centra z dodatnimi in razširjenimi vsebinami, s katerim bi združevali trajnostni pristop k ravnanju z odpadki. Za potrebe zbiranja in obdelave odpadkov je predvidena izgradnja skladišča za začasno skladiščenje ločeno zbrane frakcije in produkte predelave v MBO RCERO in prekladalna postaja Curnovec. Poleg investicij v infrastrukturo so predvidene tudi investicije v nadaljevanje širjenja sistema podzemnih in nadzemnih zbiralnic ter posodabljanje voznega parka z vozili na alternativno gorivo, kar bo zmanjšalo negativen vpliv na okolje. Na področju obdelave in odlaganja odpadkov v RCERO Ljubljana se bo posebna pozornost namenila optimizaciji delovanja objektov MBO RCERO Ljubljana in učinkovitemu upravljanju s produkti obdelave.

Strategija družbe Ljubljanski potniški promet vključuje potrebne ukrepe za boljšo kakovost javnega potniškega prometa v Ljubljani in okolici. V prihodnjem obdobju čakajo družbo izzivi na področju intermodalnosti z uvajanjem prevoza na klic, vključevanjem prevoza koles in kolesarjev na izbranih medkrajevnih linijah in drugih storitev, s katerimi želi podjetje čim bolj ustreči željam in pričakovanjem uporabnikov. Uvedba integriranega javnega prevoza potnikov (IJPP), ki zagotavlja združevanje mestnega, medkrajevnega in železniškega prevoza, bo prav tako prinesla dodatne novosti: usklajevanje voznih redov, nove vrste vozovnic in optimizacijo linij. Podjetje bo nadaljevalo z obnovo voznega parka in s tem prispevalo k dodatnemu zmanjševanju obremenjevanja okolja z emisijami in s hrupom. Med večjimi investicijami družbe je tudi izgradnja nadstreška nad parkiriščem vozil LPP s fotovoltaično elektrarno. Skrb za okolje ostaja osnovno vodilo pri izvajanju nalog, ki si jih je podjetje zastavilo tudi v bodoče.

Po sprejetju vsebinskih delov strateških načrtov je skupščina obravnavala predlog za imenovanje direktorja družbe JP Vodovod-Kanalizacija. Na podlagi dobrih rezultatov dela v mandatu, ki se izteče julija letos, je bil za nov mandat predlagan dosedanji direktor Krištof Mlakar. Družbeniki skupščine Javnega holdinga Ljubljana so predlog soglasno potrdili. Gospod Krištof Mlakar je imenovan za mandatno obdobje petih let.

Ob koncu seje so se družbeniki seznanili tudi z informacijo o nerevidiranih poslovnih rezultatih družbe Javni holdinga Ljubljana in družb v skupini za leto 2016 ter z oceno poslovanja v prvih dveh mesecih leta 2017. Iz nerevidiranih poslovnih izkazov izhaja, da so z izjemo družbe Snaga, vse družbe iz skupine Javni holding Ljubljana poslovno leto 2016 zaključile s pozitivnim poslovnim rezultatom. LPP in Snaga v prvih dveh mesecih letošnjega leta beležita negativni rezultat, poslovanje Javnega holdinga Ljubljana, Energetike Ljubljana in JP Vodovod-Kanalizacija pa je pozitivno.

Vsi sklepi so bili sprejeti soglasno.