torek, 23. 5. 2017

Spremembe Odloka o urejanju prometa v Ljubljani

V veljavo so stopile spremembe Odloka o urejanju prometa v Mestni občini Ljubljana, ki se nanašajo na postopek v primeru neplačila parkirnine na javnih parkirnih površinah.

Skladno s spremembo bo prekrškovni postopek pričet na podlagi predloga predlagatelja (oškodovanca) t.j. Javnega podjetja Ljubljanska parkirišča in tržnice (v nadaljevanju JP LPT), ki na območju Mestne občine Ljubljana ureja, vzdržuje in upravlja z javnimi parkirišči. Uslužbenci JP LPT namreč ugotavljajo morebitna neplačila parkirnine na območjih, kjer prometna signalizacija določa obveznost plačila parkirnine. Mestno redarstvo kot prekrškovni organ zgolj vodi postopke o prekršku, ki tečejo na podlagi predloga oškodovanca in skladno z določili Zakona o prekrških. Dodajamo, da z zadnjo spremembo Odlok o urejanju prometa v Mestni občini Ljubljana določa, da lahko uporabnik oz. lastnik vozila, za katerega je bilo ugotovljeno, da nima plačane parkirnine v roku 8 dni od prejema obvestila JP LPT na vozilu, plača parkirnino v višini 12 evrov. S tem se poravna z JP LPT, ki v tem primeru ne bo podal predloga za pričetek postopka o prekršku. Podatki, potrebni za plačilo so navedeni v obvestilu, ki ga bodo uslužbenci JP LPT pritrdili na vozilo.

V nasprotnem primeru bo JP LPT podalo predlog za uvedbo postopka o prekršku. Na podlagi predloga, ki ga bo posredoval navedeni predlagatelj, bo prekrškovni organ Mestnega redarstva lastniku vozila poslal »Obvestilo kršitelju, da se izjavi o dejstvih in okoliščinah prekrška«. Naj tej osnovi ima posameznik pravico, da se o okoliščinah prekrška izjavi. V primeru podane izjave bo okoliščine prekrškovni organ presojal v postopku o prekršku, na tej osnovi se ob upoštevanju okoliščin postopek bodisi ustavi, bodisi izreče omiljena sankcija opomina, bodisi se posameznika spozna za odgovornega za prekršek.

Potrebno je poudariti, da bo skladno z veljavnim Zakonom o prekrških in Zakona o sodnih taksah kršitelj poleg plačila globe, ki jo Odlok o urejanju prometa v Mestni občini Ljubljana določa v višini 40 evrov, postal tudi zavezanec za plačilo stroškov postopka (sodne takse), ki je v tovrstnih zadevah odmerjena v minimalnem zakonskem znesku 40 evrov. Roki za plačilo globe so zakonsko določeni, kar pomeni, da je mogoče globo v polovični višini poravnati v 8 dneh po pravnomočnosti odločbe, sodno takso pa je potrebno poravnati v 15 dneh po pravnomočnosti odločbe. Roki začnejo teči z dnem vročitve prekrškovne odločbe.

Nov Odlok o urejanju prometa v Mestni občini Ljubljana je objavljen tukaj.