Srcu prijazno mesto
Mestni redarji bodo z oživljanjem in nudenjem prve pomoči v nujnih primerih reševali tudi življenja.
V Ljubljani so se zaradi zagotavljanja javne varnosti, varovanja življenja, zdravja in premoženja povezali reševalci in redarji. Slednji bodo odslej lahko v ožjem mestnem središču nudili pomoč prebivalcem in obiskovalcem v za življenje ključnih trenutkih.
Mestno redarstvo Mestne občine Ljubljana in Prehospitalna enota Ljubljana oziroma zanjo Reševalna postaja Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana sta podpisala protokol o sodelovanju, ki vključuje dogovor o obveščanju redarjev (s strani dispečerskega centra reševalne postaje) o kritičnih dogodkih, pri katerih lahko pomagajo z oživljanjem in nudenjem prve pomoči prebivalcem in obiskovalcem Ljubljane, tudi in predvsem z avtomatskim eksternim defibrilatorjem. S tem pomembnim tehničnim pripomočkom, ki mu na kratko rečemo tudi AED, je že opremljena vsaka patrulja mestnega redarstva. Redarji lahko tako suvereno pristopijo k ponesrečencu ali bolniku v primeru srčnega zastoja, večina jih je namreč temeljito obnovila znanje o temeljnih postopkih oživljanja in se naučila uporabljati avtomatski defibrilator. Redarji bodo zaenkrat lahko nudili pomoč v strogem centru mesta, kjer so prisotni praktično 24 ur na dan, po uspešni vpeljavi sodelovanja pa upamo na širitev območja skupnega delovanja.
Defibrilator za vsako redarsko patruljo
Potem ko je Mestno redarstvo kupilo šest AED-jev, ki jih bo praviloma vsak dan uporabljalo 18 redarjev, jim je skupina strokovnjakov anesteziologov pripravila izobraževanje o temeljnih postopkih oživljanja. Tako so ponovili vzroke za nenadno smrt odraslih, verigo preživetja in se naučili prepoznati znake srčnega zastoja (ali je prizadeti pri zavesti, ali diha, mu srce bije). Potem pa so korak za korakom tako teoretično kot praktično obnovili svoje znanje oživljanja. Ponovili so prvine pravilnega nudenja zunanje masaže srca in umetnega dihanja, pa tudi uporabe različnih pripomočkov pri tem. Sledilo je temeljito spoznavanje avtomatskega zunanjega defibrilatorja ter dela z njim. Čeprav gre za napravo, ki je na vse več javnih mestih dostopna komurkoli in jo lahko uporabijo tudi laiki brez predhodnega znanja, je usposabljanje za pravilno uporabo tista prednost, ki je v ključnih trenutkih vredna zlata predvsem zato, da AED uporabimo hitro in pravilno.
Komunikacija med redarji in reševalci
Ko dispečerska služba reševalne postaje dobi informacijo o bolniku, za katerega se predvideva, da potrebuje oživljanje in je lahko prva pri njem patrulja mestnega redarstva, dispečer reševalcev pokliče dežurnega redarja in mu sporoči natančno lokacijo intervencije. Dežurni redar s klicem aktivira kolege na terenu, ki prek radijske zveze sporočijo, koliko časa potrebujejo za prihod do osebe, ki potrebuje pomoč. Redarji na kraju dogodka nudijo bolniku oziroma poškodovancu prvo pomoč, po potrebi začnejo z oživljanjem z uporabo defibrilatorja in tako lahko močno povečajo možnost za preživetje.
Mestno redarstvo MOL je ob uvedbi novosti pripravilo zloženko »Ljubljana, srcu prijazno mesto«.