četrtek, 21. 4. 2016

Srečanje Zero Waste Europe

V Ljubljani bo 21. in 22. aprila 2016 potekalo Srečanje Zero Waste Europe in Zero Waste mest. Ključna tema srečanja je preprečevanje nastajanja odpadkov.

Srečanje organizirajo Ekologi brez meja in organizacija Zero Waste Europe v partnerstvu z Mestno občino Ljubljana in Snago Ljubljana.
Zero Waste Europe združuje devetnajst nacionalnih organizacij, preko 300 lokalnih skupnosti ter različne druge organizacije, podjetja in posameznike iz vse Evrope. Predstavlja glas skoraj sedem milijonov njenih prebivalcev.

Del srečanja bo letos prvič namenjen Zero Waste mestom. Program prvega dne bo usmerjen v preprečevanje odpadkov in razpravi o priložnostih, ki jih ti ukrepi prinašajo lokalnim skupnostim. Na treh okroglih mizah bo priložnost za spoznavanje dobrih praks o uporabi pralnih plenic v vrtcih in porodnišnicah, preprečevanju odpadkov v turizmu in o tem, kako zmanjšati količine užitne hrane, ki konča med odpadki.
Tudi dopoldanski program drugega dne srečanja bo namenjen mestom. Govorili bodo o tem, kakšne priložnosti in izzive prinaša udejanjanje Zero Waste načrtov v prakso.
Srečanje se bo zaključilo s predstavitvijo strokovnega dela organizacije Zero Waste Europe ter nekaterih uspešnih projektov. Po predstavitvi dosežkov Ljubljane, kot prve evropske prestolnice na poti do družbe brez odpadkov, bo sledil pogovor o vplivih ravnanja z odpadki na podnebne spremembe, o tem, kako zagotoviti ponovno uporabo električne in elektronske opreme in o posebnem problemu recikliranja plastičnih odpadkov, ki nastanejo pri reciklaži papirja.

Srečanje je namenjeno vsem, ki se ukvarjajo s komunalnimi odpadki, preprečevanjem njihovega nastajanja, ponovno uporabo, ločenim zbiranjem, recikliranjem in kompostiranjem, udeležba pa je brezplačna.

Ljubljana je bila za gostiteljico srečanja izbrana na predlog Ekologov brez meja, nacionalne Zero Waste organizacije za Slovenijo. Ljubljana, Zelena prestolnica Evrope 2016, je namreč prvo evropsko glavno mesto na poti do Zero Waste družbe (družba brez odpadkov) in evropska prestolnica z največjim deležem ločeno zbranih odpadkov (65 % v letu 2015).