četrtek, 9. 9. 2010

Štipendije za nadarjene

MOL je v avgustu razpisala 60 štipendij za nadarjene za študijsko leto 2010/2011, kar je še enkrat več, kot jih je bilo razpisanih v študijskem letu 2006/2007.

Razpis smo tako kot prejšnja leta objavili v glasilu Ljubljana in na spletnem mestu Mestne občine Ljubljana. Rok za prijavo je še do 15. septembra 2010.

Za več kot polovico smo povečali število štipendij za dijake in študente dodiplomskega študija v Sloveniji, še enkrat več štipendij za dodiplomski študij v tujini in trikrat več za podiplomski študij v tujini. Le pri podiplomskem študiju v Sloveniji, kjer je prijav že vsa leta manj, smo tudi razpisane štipendije prepolovili s 4 na 2 (štipendije MOL po letih so v pripetem dokumentu).

Razlogi za takšno povečanje je v zadnjih nekaj letih visok nivo učnega uspeha in dosežkov dijakov, vse večji interes študentov, zlasti za študije v tujini. Spremljanje naših štipendistov kaže na stopnjevanje njihovih uspehov in dosežkov tekom študija in po njem, poseganje po mednarodnih nagradah in priznanjih in uspešen karierni razvoj. Nove štipendije so razpisane na osnovi Odloka o štipendiranju sprejetega na julijski seji Mestnega sveta MOL (Uradni list RS št. 54, dne 9. 7. 2010), ki je stopil v veljavo 25. julija 2010.

V Mestni občini Ljubljana podeljujemo štipendije za nadarjene že od leta 1998. Do sprejetja novega Odloka julija letos je štipendiranje potekalo po Pravilniku o štipendiranju, vendar je praksa podeljevanja štipendij pokazala, da so bila nekatera določila pravilnika preohlapna, še zlasti določba, da se pri dodelitvi štipendije upošteva boljši učni uspeh in dosežki na drugih izven šolskih področjih delovanja. Tekom let je bil oblikovan sistem vrednotenja, v katerem sta bila oba osnovna kriterija natančno razdelana. Sistem vrednotenja je prerasel v individualni ocenjevalni list, merila iz ocenjevalnega lista pa so sedaj zapisana v Odloku o štipendiranju.

Določila novega Odloka o štipendiranju nekoliko zaostrujejo pogoje prijav za dijake pri učnem uspehu, za katerega se namesto prejšnjega splošnega prav dobrega uspeha zahteva najmanj povprečna ocena 4 iz vseh ocenjenih predmetov. Štipendije za dijake so bile do sedaj izenačene s štipendijami za študente. Po novem Odloku bodo štipendije različne glede na stopnjo študija. Dijaške štipendije MOL so kljub novem nižjem znesku še vedno bistveno višje kot so primerljive štipendije Zoisovega sklada. Nižji znesek dijaške štipendije omogoča razpis večjega števila teh štipendij in višji znesek štipendije za študij v tujini, kjer so stroški bistveno višji kot v Sloveniji. Prav zato je bila ta štipendija deležna znatnejšega povišanja. Po določbah novega odloka o štipendiranju je dovoljeno imeti za študij v tujini več štipendij, če je to v skladu s pravili drugih štipenditorjev. Vsi pogoji v novem Odloku o štipendiranju bodo veljali za štipendiste izbrane v tem in naslednjih razpisih, medtem ko bodo stari štipendisti ohranili enake pogoje kot so določeni v že sklenjenih pogodbah (primerjava višine štipendij po starem Pravilniku MOL, novem Odloku o štipendiranju MOL ter  višinami Zoisovih štipendij je v pripetem dokumentu).

Do sedaj je bilo podeljenih 498 štipendij. Štipendiste spremljamo ves čas izobraževanja do zaključka študija in vstopa v zaposlitev oziroma do pričetka njihove poklicne poti. Po pridobitvi diplome, magisterija ali doktorata jih predstavimo v glasilu Ljubljana, ali v posebni brošuri, kjer povzamemo njihove dosežke, zaposlitev, želje in cilje za bodoče. Študirajo in so študirali v praktično vseh študijskih programih (medicina, veterina, arhitektura, urbanizem, pravo, ekonomija, strojništvo, gradbeništvo, elektronika in elektrotehnika, mikrobiologija, biokemija, biotehnologija, vsi družboslovni in umetniški programi, šport…), zaposleni so v različnih podjetjih, kot samostojni podjetniki, samostojni kulturni delavci, v kulturnih ustanovah, zdravstvenih ustanovah, v vzgoji in izobraževanju, v nevladnih organizacijah. Med njimi so že nekatere znane osebnosti: Janko Kastelic umetniški direktor mariborske opere in baleta, sopranistka Irena Preda, pisateljica Gabriela Babnik, doktorica Jela Krečič, novinarka, magister Benjamin Izmajlov, violinist, magistra Mika Cimolini, arhitektka, doktorica Andreja Inkret, novinarka in filozofinja, Tao Grega Vrhovec Sambolec, skladatelj, slikarji Ištvan išt Huzjan, Jaša (Jaša Mrevlje), Jasmina Cibic, Gašper Jemec, koncertni harmonikar Marko Hatlak, Bara Kolenc, plesalka in koreografinja, jazz pevki magistra Kristina Oberžan in Jadranka Juras. Mnogi mladi znanstveniki različnih področji niso znani širši javnosti, gotovo pa že prepoznavni in cenjeni v krogu svoje stroke, tako doma kot v tujini: doktor Gašper Tkačik biofizik, doktorica Urška Demšar (področje geoinformacijske znanosti), doktor Rok Žaucer, jezikoslovec in mnogi drugi.

Dosežki štipendistov pred pridobitvijo štipendije in v času študija, v katerem dosegajo visoko povprečje ocen, so podlaga za uspešen karierni razvoj. V okviru Mestne občine Ljubljana ali Kluba štipendistov MOL so vključeni ali samostojno organizirajo različne akcije, projekte in prireditve, s katerimi pridobivajo dragocene izkušnje in jim pomagajo na poti prepoznavnosti in uveljavitve. Vsako leto že tradicionalno priredijo dva koncerta in sicer Novoletni koncert na Ljubljanskem gradu ter spomladansko prireditev posvečeno svetovnemu dnevu plesa v Festivalni dvorani.

Oddelek za predšolsko vzgojo in izobraževanje MOL