torek, 29. 7. 2014

Svetovni dan boja proti trgovini z ljudmi

Letos bomo 30. julija prvič obeležili Svetovni dan boja proti trgovini z ljudmi, ki ga je razglasila Generalna skupščina ZN. Svetovni dan je poziv k ukrepom za odpravo kriminala na tem področju, hkrati pa žrtvam daje novo upanje.

Trgovina z ljudmi je prisotna tudi v Sloveniji. Tega se zavedamo tudi v MOL in v ta namen sofinanciramo programe na tem področju.

Ena od večjih nevladnih organizacij, ki se ukvarja s trgovino z ljudmi, je Društvo Ključ – center za boj proti trgovini z ljudmi, ki je bilo ustanovljeno leta 2001. Od vsega začetka jih podpira tudi MOL. Podpora MOL je bila za delovanje društva in njegovega programa izjemnega pomena predvsem v času, ko niso imeli podpore s strani države ter ob uvajanju novitet v programu. Tako je MOL prva podprla program reintegracije, odločitev Društva Ključ, da je diskriminatorno pogojevati vključitev v program oskrbe s sodelovanjem z organi pregona ter da se v namestitvene prostore namešča tako moške kot ženske, žrtve trgovine z ljudmi. Noviteta letošnjega programa, ki ga podpira MOL , je nova stanovanjska enota, ki bo namenjena osebam, ki so vključene v reintegracijo, vendar več ne potrebujejo varne namestitve. Prav tako ni zanemarljiv podatek, da je MOL podprla prvi preventivni program Vijolica – kako se izogniti pastem trgovine z ljudmi (2002), ki je bil in je še vedno preventivni program za mlade od 14. leta naprej.

Program »Celostna oskrba« je namenjena pomoči žrtvam trgovine z ljudmi. Sam program lahko razdelimo na tri faze: krizna namestitev, varna namestitev ter reintegracija. Krizna namestitev je potrebna, ko se oseba nemudoma umakne iz izkoriščevalskega okolja. Krizna namestitev traja pet dni in v tem času se običajno žrtve na lastno željo vrnejo v svojo državo oz. kam drugam, kjer se počutijo varno. Naslednji sklop pomoči je namestitev v varnem prostoru, kjer uporabnikom oz. uporabnicam nudijo poleg osnovne oskrbe še psihosocialno svetovanje, psihoterapije, urejanje statusa bivanja, pravno svetovanje itd. Izjemnega pomena je (re)integracija, kjer se uporabnice in uporabniki pripravljajo na samostojno življenje. Za tujce je tako izjemnega pomena, da se naučijo slovenskega jezika. Uporabnice in uporabniki imajo tudi možnost dokončanja šolanja, zagotovljena jim je pomoč pri iskanju zaposlitve, pomagajo jim pri širjenju socialne mreže itd.

V letošnjem letu Društvo Ključ intenzivno išče še dodatno stanovanje za osebe, ki še potrebujejo program reintegracije, vendar ne potrebujejo več varne namestitve. Prav tako postavljajo temelje t.i. »banke časa«, v katero bodo lahko vlagali in koristili svoj čas uporabniki in uporabnice programa ter širša skupnost (gre za izmenjavo storitev).

Več si o Društvu Ključ in njihovem delovanju lahko preberete na njihovi spletni strani