torek, 24. 2. 2015

Svetovni dan osveščanja o motnjah hranjenja

24. februar je svetovni dan osveščanja o motnjah hranjenja in v Mestni občini Ljubljana že vrsto let spodbujamo izvajanje programov, ki pomagajo pri tovrstnih težavah.

Motnje hranjenja uvrščamo med duševne motnje, pri katerih hrana postane središče človekovih misli, bojev in slabe vesti. Izgubo nadzora ali pretiran nadzor nad lastnim hranjenjem pogosto spremljajo globoke duševne in čustvene stiske, zavračanje lastnega telesa in samega sebe.

Na problematiko motenj hranjenja vplivajo različni dejavniki tveganja, med njimi tudi socialno-kulturni, zlasti vrednote o vitkem telesu kot popolnem, idealnem telesu in množični medijski pritisk ter potrošništvo. Pojavljajo se v vseh slojih družbe. Medtem ko je v preteklosti veljalo, da so motnje hranjenja razširjene predvsem med žensko populacijo, pa je v zadnjem času opazen porast števila moških z motnjami hranjenja.

Pomoč in obravnava oseb z motnjami hranjenja poteka v javnem zdravstvenem sistemu in v specializiranih socialnovarstvenih programih nevladnih organizacij. Prav v ta namen v Mestni občini Ljubljana že vrsto let skupaj z nevladnimi organizacijami spodbujamo izvajanje programov, ki odgovarjajo potrebam oseb z motnjami hranjenja. Poudarjamo, da so v Ljubljani, poleg javnega zdravstvenega sistema, predvsem nevladne organizacije tiste, ki predstavljajo najmočnejši steber pri nudenju neposredne podpore in pomoči osebam, ki tovrstno pomoč potrebujejo.

Če se vaši bližnji, morda celo vi sami, soočate s težavami zaradi motenj hranjenja in ne veste, kaj lahko glede tega ukrenete, vas vabimo, da preberete intervju s strokovnjakinjo iz Enote za motnje hranjenja Psihiatrične klinike Ljubljana, ki je bil objavljen v Glasilu Ljubljana, l. 2014, št. 2, str. 23, ki je dostopna tukaj: http://www.ljubljana.si/si/mol/publikacije/.

Kontaktni podatki organizacij s programi, ki jih sofinancira Mestna občina Ljubljana:

Center za krepitev jaz.za

Naziv programa: Zaživeti brez motenj hranjenja
Naslov izvajanja programa: Stegne 3, 1000 Ljubljana
T: 031/ 248 641
E: centerjaz.za@gmail.com
W: www.centerjaz-za.si

Društvo za ustvarjanje in kvaliteto življenja MUZA

Naziv programa: Svetovalnica za motnje hranjenja MUZA
Naslov izvajanja programa: Kongresni trg 1, 1000 Ljubljana
T: 01/ 425 03 38
E: svetovalnica.muza@volja.net
W: www.svetovalnicamuza.si 

Društvo Ženska svetovalnica

Naziv programa: Pomoč pri motnjah hranjenja
Naslov izvajanja programa: Langusova 21, 1000 Ljubljana
T: 01/ 251 16 02
E: zenska@svetovalnica.org
W: www.drustvo-zenska-svetovalnica.si/motnje-hranjenja