petek, 29. 3. 2013

Svetovni dan zavedanja o avtizmu

Mestna občina Ljubljana se 2. aprila, ob svetovnem dnevu zavedanja o avtizmu, z modro osvetlitvijo Ljubljanskega gradu in Zmajskega mostu pridružuje mednarodni pobudi »Light it up Blue«.

Generalna skupščina Združenih narodov je 18. decembra 2007 sprejela resolucijo, ki razglaša 2. april za svetovni dan zavedanja o avtizmu. Resolucija spodbuja države članice, naj med svojim prebivalstvom povečajo zavedanje o avtizmu ter s tem pripomorejo k zgodnji diagnozi avtizma in čim prejšnjemu posredovanju pri posamezniku.

Mestna občina Ljubljana si prizadeva za večjo kakovost obravnave otrok s posebnimi potrebami in preko Oddelka za predšolsko vzgojo in izobraževanje sofinancira programe dodatnega izobraževanja in izpopolnjevanja strokovnih delavcev v ljubljanskih vrtcih in šolah, ki poučujejo in delajo z otroki s posebnimi potrebami in njihovimi starši, hkrati pa s sofinanciranjem spremljevalcev omogoča kakovosten pouk otrokom s posebnimi potrebami, ki so vključeni v oddelke rednega programa šolanja. Prav tako je sofinancirala objavo izvirne slovenske knjige o dečku z Aspergerjevim sindromom »Kako je biti jaz«, ki so jo prejele vse ljubljanske šole, in v Slovenijo pripeljali enega od največjih svetovnih avtoritet Tonyja Attwooda, ki je delil svoje obširno teoretično in praktično znanje in izkušnje s preko 300 pedagoškimi delavci, ki izvajajo strokovno pomoč ali pa učijo otroke z avtizmom.

Na območju Mestne občine Ljubljana je več centrov, ki skrbijo za otroke s posebnimi potrebami na različne načine. Med njimi sta tudi Svetovalni center za otroke in mladostnike in starše, ki podpira tako delo v šolah kot družine, in osnovna šola s prilagojenim programom Zavod Janeza Levca, ki je lansko leto praznovala 100 letnico svojega delovanja, pa ima prav posebno vlogo, saj močno prispeva k povečani občutljivosti javnosti in razvoju stroke pri prepoznavi in delu z otroki s posebnimi potrebami. Poleg učencev, ki so vključeni v šolo, pa Zavod Janeza Levca z mobilno službo defektologov izvaja dodatno strokovno pomoč za otroke s posebnimi potrebami, ki so vključeni v redne oddelke v vseh osnovnih šolah v Ljubljani.

V Oddelku za predšolsko vzgojo in izobraževanje dajemo velik poudarek na področje prepoznavanje otrok s posebnimi potrebami, ne glede na vrsto in stopnjo primanjkljaja ali oviranosti, in na zagotavljanje pravic otrok in družin v procesu šolanja. Prav tako se zavzemamo, da bi otroci z Aspergerjevim sindromom, visokofunkcionalnim avtizmom, ki imajo težave pri socialnih veščinah, verbalni in neverbalni komunikaciji, izražanju čustev, in vrsto specifičnih potreb, dobili pravico do spremljevalca v šoli, ki bi ga velikokrat potrebovali, da bi lahko zaradi težav pri komuniciranju s sošolci ali odraslimi uspešno razvijali svoje velikokrat izredno visoke intelektualne potenciale. Izboljšanje pogojev za otroke s posebnimi potrebami je proces, katerega nujni del je osveščanje javnosti in razkrivanje tabujev.

Oddelek za predšolsko vzgojo in izobraževanje MU MOL