ponedeljek, 10. 7. 2017

Urbani čebelnjak v Botaničnem vrtu

V Botaničnem vrtu je postavljen nov urbani čebelnjak, izdelan po načrtih študentov Fakultete za arhitekturo UL. Čebelnjak sodi v okvir Čebelje poti.

Urbani čebelnjak je hišica, v katero so postavljeni panji, hkrati pa je tudi urbana informacijska točka, ki pripoveduje o tradicionalni in sodobni kulturi čebelarjenja. Čebele in panje ščiti pred slabim vremenom, vzdržuje stalno temperaturo in zagotavlja dobro zračenje. Čebelnjak ima tudi izobraževalni namen: ljudem naj bi omogočal, da se približajo čebelam, opazujejo delo čebelarja ter od blizu opazujejo skrivnostni ples čebel in poslušajo njihovo brenčanje. Poleg tega je tudi mikro arhitekturni objekt, ki sooblikuje urbani ambient, v katerega je postavljen. Pomaga zmanjšati predsodke, ki jih imajo ljudje do čebel, in prispeva k splošni trajnostni kulturi. Sodelovanje s strokovnjaki čebelarji je zagotovilo, da je ta eksperimentalni projekt tudi strokovno in znanstveno preverjen in utemeljen.

Čebele v Ljubljani

Mestna občina Ljubljana se lahko pohvali z več stoletno tradicijo čebelarjenja. Na njenem območju danes čebelari in deluje več kot 300 čebelarjev, kar predstavlja kar 3 % vseh slovenskih čebelarjev. Ti čebelarijo v več kot 4.500 panjih, tako da lahko ocenimo, da si v najvišji sezoni bivalni prostor delimo s kar 180 milijoni čebel. Urbanemu čebelarjenju v današnjem pomenu besede so pot utrli v Cankarjevem domu, kjer je s čebelarjenjem na strehi doma začel Franc Petrovčič, danes pa po zaslugi drugih urbanih čebelarjev, predvsem Gorazda Trušnovca iz Društva Urbani čebelar, čebele domujejo na številnih drugih strehah.

Čebele svoja domovanja vedno pogosteje najdejo tudi na tleh, urbani prostor pa zahteva primerno opremo. Tako je v pravem času prišla pobuda prof. Mihe Dešmana s Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani, ki je predlagal, da s študenti zasnujejo nove forme čebeljih stojišč in čebelnjakov, ki bi se jih dalo ustrezno umestiti v urbani prostor. Na to se je Mestna občina Ljubljana z veseljem odzvala in rezultat je Učni urbani čebelnjak v Botaničnem vrtu Univerze v Ljubljani.

Čebelnjak je plod snovanj študentov v sklopu Seminarja Dešman, Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani, kjer je v študijskem letu 2015/2016 nastalo osem arhitekturnih rešitev za urbana čebelja domovanja; trije predlogi za čebelja stojišča in pet predlogov za urbane čebelnjake. Vse rešitve so v obliki Programa za izvedbo na naši spletni strani na voljo vsem, ki bi želeli čebelariti na javnih površinah mesta.

Študenti Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani so razvili projekte za mestne urbane čebelnjake, namenjene za panje klasičnega slovenskega AŽ-formata, ter tudi projekte za stojišča za nakladne panje. Izhodišče za razmišljanje o nalogi je bil Plečnikov čebelnjak na njegovem vrtu v Trnovem. Študenti so z mladostno domišljijo in elanom pristopili k nalogi ter predlagali sveže in inovativne rešitve.

Urbani čebelnjak v Botaničnem vrtu je del Čebelje poti, podrobnosti o njej najdete na naši spletni strani.

IMG 1044