torek, 27. 1. 2009

Več pristojnosti in boljša opremljenost mestnih redarjev

Po Zakonu o občinskem redarstvu, ki je začel veljati 1. januarja 2007, so bile občine dolžne v dveh letih po sprejemu zakona pripraviti občinski program varnosti. Ljubljanski mestni svet je program varnosti MOL sprejel 24. novembra lani, z njim pa sta na podlagi ocene varnostnih razmer podrobneje določena vrsta in obseg nalog mestnega redarstva.

Mestni redarji so namreč z omenjenim zakonom poleg urejanja mirujočega prometa dobili tudi nove, širše pristojnosti, in sicer urejanje prometa na cestah v in izven naselja, skrb za varnost na javnih poteh, rekreacijskih in drugih površinah, varovanje javnega premoženja, naravne in kulturne dediščine, ter tudi vzdrževanje javnega reda in miru (ukrepi zoper beračenje, nedostojno vedenje na javnem kraju, grafitiranje, nedovoljeno kampiranje); prav tako lahko redarji opravijo varnostni pregled in zaseg predmetov, zadržijo storilca kaznivega dejanja do ene ure do prihoda policije in – v primeru napada nanj ali na drugo osebo – tudi uporabijo prisilna sredstva (lisice in plinski razpršilnik).

Kot je na novinarski konferenci v torek, 27. januarja, pojasnil vodja Mestnega redarstva MOL mag. Andrej Orač, so nova pooblastila pričeli uvajati postopoma, vsi redarji pa so pred tem morali opraviti 370-urno strokovno usposabljanje na Policijski akademiji v Tacnu, ki ga je večina decembra lani tudi uspešno zaključila z opravljenim preizkusom znanja. 

V mestnem redarstvu je trenutno zaposlenih 35 redarjev, letos pa jih bodo zaposlili še deset. Zaradi slabših delovnih pogojev, vse več napadov nanje in tudi ne ravno zavidljivega plačila (uvrščajo se v 19. plačni razred) v zadnjem času ni bilo veliko zanimanja za ta poklic. Župan Zoran Janković je poudaril, da so mestni redarji preslabo plačani, ob tem pa izrazil upanje, da bo delo mestnega redarja v prihodnje pridobilo na ugledu in da ne bi imeli težav pri iskanju kadrov, med drugim tudi zaradi bolj stimulativnega delovnega okolja, ki ga prinašajo nove pristojnosti.

Ob izvajanju novih nalog se je izkazalo, da je obstoječa redarska uniforma nefunkcionalna, zato smo se odločili za zamenjavo. Mestna občina Ljubljana je preko javnega razpisa kot najboljšega ponudnika za izdelavo novih uniform izbrala podjetja Uni&Forma iz Trzina, oblikovala pa jih je Lea Pisani.

Uniforma posameznega redarja vključuje letna, zimska in svečana oblačila (srajca, hlače/krilo, nepremočljiva jakna z več plastmi, kapa/klobuček, nogavice, čevlji) iz kakovostnih materialov ter vso potrebno delovno opremo (službene oznake, odsevni brezrokavnik, lisice s fiksno torbico, delovni pasov, plastične zatege, plinski razpršilec, žepna svetilka, piščal). Celoten komplet, ki obsega ustrezno število posameznih kosov uniforme za štiriletno obdobje, stane od 3000 do 3300 evrov na redarja.