petek, 22. 3. 2013

Voda je naša skupna odgovornost

Ob 22. marcu, svetovnem dnevu vode, je Javno podjetje Vodovod – kanalizacija predstavilo novosti, s katerimi se je simbolično pridružilo aktivnostim, ki so na ta dan potekale po Sloveniji in v svetu.

Generalna skupščina Združenih narodov, ki svetovni dan vode obeležuje od 1992, je letošnje leto razglasila za »Mednarodno leto sodelovanja za vodo«.

V javnem podjetju Vodovod - Kanalizacija ob tem poudarjajo, da imajo upravljavci vodne komunalne infrastrukture že tradicionalno povezovalno vlogo: njihovo mesto je v preseku med uporabniki vode, splošno in strokovno javnostjo ter pristojnimi institucijami na lokalnem in državnem nivoju. »Voda je naša skupna odgovornost« je tako klic k sodelovanju, ki pa jih ne razbremenjuje njihove lastne odgovornosti.

V poklon vodi, kot pomembnemu elementu urbanega okolja, tako danes, kot v preteklosti, JP Vodovod – kanalizacija predstavlja novo spletno aplikacijo z naslovom »Rimska Emona«. Aplikacija prikazuje zavidljive gradbene dosežke in ozaveščenost Emoncev o pomenu higiene za zdravje prebivalcev. Emonci, ki so živeli v rimski naselbini Emona na območju Ljubljane, so imeli že v času rimskega cesarstva urejen vodovod in kanalizacijo, ostanki obeh sistemov pa so vidni še danes.

Ob tej priložnosti so bile prvič izdane tudi e-novice JP Vodovod - kanalizacija, s katerimi bodo odslej prijavljene uporabnike periodično obveščali o aktualnih temah, povezanih z delovanjem podjetja, oskrbo s pitno vodo in kanalizacijo ter ozaveščali o pomenu ohranjanja vodnih virov. Na e-novice se lahko prijavite na njihovi spletni strani (povezava do obrazca za prijavo je na levem spodnjem robu strani).

JP Vodovod – kanalizacija je ob svetovnem dnevu voda izdalo še zloženko »Z vami na vsakem koraku. Spoznajte nas.«, s katero dopolnjujejo niz izobraževalnih zloženk. Z vsebino zloženke želijo opozoriti, da se z JP Vodovod-Kanalizacija srečujete skoraj na vsakem koraku. Del urbanega okolja sestavljajo znaki, simboli, objekti in oprema, ki je povezana s komunalnima sistemoma in o katerih se običajno ne sprašujemo, kakšen je njihov namen, vendar je prav, da jih spoznamo, saj so del našega vsakdana. Zloženko si lahko ogledate na naslednji povezavi, v tiskani obliki pa jo lahko prevzamete na sedežu družbe (Vodovodna cesta 90), na skupni blagajni (Mačkova ulica 1), ali jo naročite na e-naslovu voka@vo-ka.si.

Ozaveščanje najmlajših

Pomembno stalno nalogo JP Vodovod – kanalizacija predstavlja tudi seznanjanje najmlajših s sistemom pitne vode in kanalizacije ter ozaveščanje o pomenu varovanja in ohranjanja vodnih virov. Zaradi lažje komunikacije z mladimi je že pred časom zaživela maskota, imenovana Cevko, ki je postala zelo priljubljena. Redno pa dopolnjujejo in nadgrajujejo tudi vsebine na spletnih straneh Cevko  in Primavoda ter organizirajo dogodke na temo pitne vode. Samo v mesecu marcu bo Cevko obiskal kar 13 skupin v ljubljanskih osnovnih šolah in vrtcih, kjer bo otrokom predstavil omenjeno tematiko na njim privlačen in simpatičen način.
 

Svetovni dan vode

Generalna skupščina Združenih narodov je v Riu de Janeiru leta 1992 razglasila 22. marec za svetovni dan voda.

Voda je nujno potrebna za življenje na Zemlji in je nenadomestljiva naravna dobrina, ki poleg tega, da omogoča fiziološke procese v vseh živih bitjih, nudi življenjski prostor številnim rastlinam in živalim. Veliko več vode, kot jo porabimo za fiziološke potrebe in higieno, se jo porabi v gospodarskih dejavnostih, kot so kmetijstvo, industrija, energetika, promet in še v drugih panogah. V vročih poletnih dneh pa vode koristimo tudi kot kopalne vode, vendar pa je takšnih voda zaradi onesnaževanja vse manj.

Voda predstavlja eno največjih naravnih bogastev v Sloveniji, pa vendar je potrebno z njo ravnati preudarno, kajti kljub temu, da je obnovljivi vir, je neenakomerno porazdeljena po Sloveniji. V svetu pa je pitna voda velik problem, saj je velikemu delu svetovne populacije nedosegljiva. Poraba vode se v svetu povečuje dvakrat hitreje od prebivalstva, kar pomeni, da gre za strateško dobrino.

Ljubljana ima zelo bogat vodni vir, ki se uporablja za pitno vodo. To je vodonosnik Ljubljanskega polja in vodonosnik Ljubljanskega barja. To je dragocena dediščina, ki jo moramo ohraniti za naše zanamce. Voda, ki priteče iz pipe, ne potrebuje tehničnih postopkov čiščenja, kar je velika redkost v evropskem prostoru. Izjema je le vodarna Brest, kjer so občasno potrebni ukrepi za zagotavljanje mikrobiološke ustreznosti pitne vode. Zato je potrebno vso našo skrb usmeriti v ohranitev kakovosti podzemne vode, ki je vir pitne vode. Potrebno je preprečiti vsako onesnaženje, do katerega bi prišlo zaradi neprimernih praks v kmetijstvu, industriji, zaradi neprimernega ravnanja z odpadki in pomanjkljivega odvajanja in čiščenja odpadnih voda.