četrtek, 9. 7. 2015

Zasedal Svet RCERO Ljubljana

8. julija 2015 se je sešlo sedemnajst članov Sveta RCERO Ljubljana – nosilna investitorica Mestna občina Ljubljana in sovlagateljice projekta RCERO. Seznanili so se z aktivnostmi projekta Nadgradnja RCERO Ljubljana in z informacijo o predvideni ceni storitve.

Gradnja objektov in montaža glavne procesne opreme za mehansko obdelavo odpadkov je v zaključni fazi, v objekte za biološko predelavo, ki so pokriti in zaprti, se namešča glavna procesna oprema. Rok za dokončanje gradnje ter začetek poskusnega obratovanja konec leta 2015 je realen in dosegljiv.

Organ odločanja, imenovan Svet RCERO Ljubljana, se je na redni seji seznanil s stanjem na gradbišču, z aktivnostmi glede zaposlovanja osebja, s stanjem koncesijskih razmerij z občinami pristopnicami, časovnico in finančnim stanjem projekta ter z aktivnostmi glede določanja cene storitev.

Najpomembnejši del projekta, izgradnja objektov za mehansko-biološko obdelavo odpadkov (MBO), je v sklepni fazi. V objektih za mehansko obdelavo odpadkov potekajo vgradnja strojnih in električnih napeljav ter sistema ogrevanja in ventilacije, v objektih za biološko obdelavo pa so v glavnem končana groba betonska dela in montaža jeklene konstrukcije, namešča se glavna procesna oprema.
V teh objektih bosta obdelani dve vrsti odpadkov: ločeno zbrani biološki odpadki in preostanek mešanih komunalnih odpadkov. Sprejeti in sortirani bodo tudi kosovni odpadki.
Časovni načrt projekta predvideva poskusno obratovanje v letu 2016 in garancijsko obdobje v letu 2017, z januarjem 2018 pa bo projekt RCERO Ljubljana zaključen.

STRABAG AG, ki bo v času poskusnega obratovanja upravljal objekte za mehansko-biološko obdelavo odpadkov, je aprila in maja objavil prosta delovna mesta v okviru RCERO MBO, aktivnosti v zvezi z zaposlovanjem osebja tako v fazi poskusnega obratovanja kot tudi po začetku rednega obratovanja pa še potekajo.

V RCERO Ljubljana je trenutno vključenih 36 občin, ki so podpisale veljavne pogodbe. Javno podjetje Snaga, ki vodi projekt, skladno z zakonodajo koordinira postopke z občinami, ki bodo končani s sklenitvijo koncesijskih pogodb.

Cena za storitve, ki jih bo Snaga izvajala v ljubljanskem centru za ravnanje z odpadki (RCERO Ljubljana), se oblikuje v skladu s predpisom, ki ureja oblikovanje cen storitev obveznih občinskih gospodarskih javnih služb varstva okolja.
Na osnovi stroškov javne infrastrukture in upravičenih stroškov opravljanja storitev ter dodatnih prihodkov, ki znižujejo lastno ceno storitev javne službe ter količin, ki bodo vstopile v obrate obdelave, je predlog neto cene za obdelavo preostanka komunalnih odpadkov 124 evrov na tono in za predelavo bioloških odpadkov 71 evrov na tono prejetih odpadkov. Občine pristopnice, ki ne prevzemajo tveganj in ne vlagajo sredstev, bodo na to ceno plačevale dogovorjen petodstotni pribitek.
V ceno so med drugim vključeni prevzem obeh vrst odpadkov na lokaciji objektov RCERO Ljubljana, obdelava odpadkov, odstranjevanje produktov obdelave ter odlaganje neuporabnih ostankov na odlagališču Barje.
Cena, izračunana v predračunski kalkulaciji, bo nadzorovana na podlagi računovodskih izkazov z obračunskimi kalkulacijami za preteklo obdobje in bo, v skladu z zakonodajo, vsako leto predmet preverjanja. Upravljavec bo tako zagotavljal najugodnejšo ceno storitev celostnega ravnanja z odpadki in največjo mogočo transparentnost poslovanja za vse uporabnike RCERO Ljubljana.