torek, 1. 7. 2014

Železniški zdravstveni dom

Železniški zdravstveni dom Ljubljana kot zasebni zavod s pravico javnosti odklanja podpis pogodbe za izvajanje dejavnosti na primarni zdravstveni ravni, kot je opredeljeno v dokončni in izvršljivi odločbi MOL o podelitvi koncesije.

Kot je znano, nepravilnosti v Železniškem zdravstvenem domu Ljubljana (ŽZD) trajajo že vrsto let. MOL si je aktivno prizadevala najti rešitev in doseči sporazum za zagotovitev zakonitosti izvajanja programov v ŽZD že vse od leta 2009 in kot najboljšo možno rešitev smo predlagali prenos vseh programov ŽZD na javni zavod Zdravstveni dom Ljubljana (ZDL).

Poskus za sklenitev dogovora na najvišji ravni je bil sestanek med MOL in MZ septembra 2012. Župan Zoran Janković in tedanji minister Tomaž Gantar sta bila enotnega mnenja, da se ŽZD-ju koncesija ne podeli, pač pa se išče rešitve v smeri prenosa programov na javni zavod.

Minister Gantar si je žal kmalu premislil in ŽZD-ju podelil koncesijo za sekundarno raven za 10 let (odločba 14. 1. 2013, koncesijska pogodba 27. 3. 2013), dogovorjenega novega sestanka na to temo pa ni sklical, pač pa je 25. 11. 2013 odstopil. V odstopni izjavi je navedel, da mesto ministra zapušča zlasti zaradi problemov korupcije v zdravstvu.

Žal se je v začetku leta 2014 izkazalo, da je g. Gantar ne le podelil koncesijo ŽZD-ju, pač pa si je v tem zasebnem zavodu zagotovil tudi zaposlitev oziroma delo. Čeprav ŽZD nikoli ni razpolagal s programom urologije, ki je Gantarjeva specialnost, je bilo po podatkih ZZZS v ŽZD izvedeno t.i. prestrukturiranje programov. Iz neznanega razloga je bila ukinjena mamografija in program bolezni dojk ter na ta račun ustvarjena polovica programa urologije, ki jo od 1. 4. 2014 dalje po podatkih na spletni strani ZZZS v ŽZD izvaja bivši minister Tomaž Gantar.

Kar se tiče primarne ravni, ki je po Zakonu o zdravstveni dejavnosti v pristojnosti občine, je MOL s partnerji še naprej iskala rešitve, dokler ni ZZZS ŽZD-ju napovedal odpoved pogodbe o financiranju. Da se ne bi prekinila zdravstvena oskrba za več kot 20.000 ljudi in da ne bi zaposleni v ŽZD-ju ostali brez plač, je župan junija 2013 še enkrat sklical sestanek vseh vpletenih, na katerem je bil potrjen predlog, da o rešitvi odloča MS MOL - in sicer, da se odloči, ali MOL podeli koncesijo na podlagi vloge ali na podlagi javnega razpisa, kot je v MOL običajno, ali pa programe prevzame ZDL. MS MOL je na seji 8. 7. 2013 sprejel sklep, da se ŽZD-ju podeli koncesija na vlogo za primarne dejavnosti za eno leto.

ŽZD je vlogo za koncesijo septembra 2013 sicer posredoval, hkrati pa sprožil upravni spor in zavlačeval pri dostavi dokumentacije v upravnem postopku. Odločba MOL o koncesiji za programe na primarni ravni je bila izdana 21. 11. 2013. Po nadaljnjih zapletih v zvezi z nosilci in podobno bi moral ŽZD v skladu z osnovno in dopolnjeno odločbo podpisati pogodbo o koncesiji sredi marca 2014.
ŽZD je z raznimi postopkovnimi manevri zavlačeval s podpisom pogodbe, dokler je ni samovoljno spremenil in poslal na MOL. S pravnega vidika to seveda ni sprejemljivo, saj mora biti koncesijska pogodba usklajena z odločbo o koncesiji. Žal ŽZD tega ne sprejme in tudi v podaljšanem roku na MOL ni poslal podpisane predložene koncesijske pogodbe.

MOL bo v kratkem sprejela odločitev o nadaljnjih postopkih v zvezi z ŽZD.