petek, 9. 7. 2010

Ženski pogum

Pogačarjev trg bogati Skulptura ženskemu pogumu, posvečena spominu na ženske demonstracije v letu 1943.

Ženske so v demonstracijah v letih 1942 in 1943 zahtevale osvoboditev na tisoče zapornikov in internirancev iz fašističnih in nacističnih taborišč in okupatorjevih zaporov. Ženske so se množično zbirale, najprej prosile, potem pa zahtevale pravice za svoje najbližje.

Ženske demonstracije v Ljubljani 21. junija 1943 predstavljajo v okviru več kot polletne demonstracijske in manifestativne dejavnosti žensk v Ljubljani tistega leta približevanje vrhu demonstracijskega gibanja, ki je nato doseglo sam vrh z demonstracijami pred sodnimi zapori in sodno palačo 1. avgusta 1943.

V skulpturo, delo akademske kiparke Dragice Čadež, je zato vklesan napis: »Vztrajnim in pogumnim ženskam, ki so v množičnih demonstracijah 21. junija 1943 zahtevale osvoboditev tisočih internirancev iz fašističnih taborišč«.

Ljubljana je s postavitvijo skulpture Dragice Čadež dobila kvalitetno javno plastiko v bronu, ki se po materialu razlikuje od večine umetničinih kiparskih stvaritev. Umetnica je uporabila jasne in preproste oblike (treh) ženskih figur in jih premišljeno zgradila v preprosto in zgovorno likovno kompozicijo, ponazarja množico in s tem spontano množičnost dogodka.

Vse postopke v zvezi s postavitvijo spominskega obeležja je od marca 2009 vodila Strokovna komisija za proučitev in predstavitev dogodka ob demonstraciji žensk pred ljubljansko Stolnico in možnosti ponovne postavitve spomenika, pod vodstvom mestne svetnice prof. dr. Milene Mileve Blažić. V komisiji so bili še prof. dr. Božo Repe, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani, mag. Gojko Zupan, Ministrstvo za kulturo RS, dr. Uroš Grilc, načelnik Oddelka MU MOL za kulturo, dr. Vida Deželak Barič, Inštitut za novejšo zgodovino, prof. dr. Vladimir Simič, Pravna fakulteta Univerze v Ljubljani, in prof. dr. France M. Dolinar, ravnatelj Nadškofijskega arhiva v Ljubljani. Sicer sta na to tematiko v preteklosti delovali že dve komisiji, vendar sta imeli drugačne naloge od nalog sedanje komisije.

Na otvoritveni slovesnosti v četrtek, 8. julija 2010, je zbrane nagovorila Jadranka Dakić, podžupanja Mestne občine Ljubljana, s slavnostnim govorom pa nas je počastila med drugim tudi častna meščanka Ljubljane Nuša Kerševan. Odkritja novega spominskega obeležja so se prav tako udeležili praporščaki enajstih borčevskih organizacij oz. brigad.