ponedeljek, 4. 4. 2016

Življenje v času »big data«

Mestni muzej Ljubljana v sredo, 6. aprila 2016, ob 18. uri vabi na drugi pogovor iz ciklusa Razumevanje sveta Življenje v času »big data« (O čem sanjajo algoritmi?). Pogovor bo moderiral Lenart J. Kučić, sodelovala pa bosta sociolog Dominique Cardon in internetni umetnik Vuk Ćosić.

V času, ko postajajo digitalni podatki čedalje bolj razširjeni, zasedajo algoritmi ključno mesto v proizvodnji spletnih storitev. Razvrščajo podatke, izdajajo opozorila in priporočila, poročajo uporabniku o njegovih dejavnostih, prav tako pa so pripravljeni tudi sprejemati odločitve namesto uporabnika. Algoritmi so v življenjih uporabnikov interneta prisotni že dolgo časa, diskretno in tiho, zdaj pa je njihova prisotnost čedalje bolj zaskrbljujoča. Njihovo nepregledno delovanje namreč nadzirajo veliki akterji digitalizacije v skladu s svojimi komercialnimi interesi. Ti grozijo z uvedbo umetne inteligence, ki bi nadomestila znanje, izkušnje, modrost in želje človeka. Strah, da bi se kaj takega uresničilo, sicer pomaga osveščati ljudi o pomembnosti kritične distance, s katere je potrebno gledati na uvajanje algoritmov v življenja posameznikov, vendar pa ta strah izvira iz pomanjkljivega poznavanja delovanja algoritmov in pri uporabnikih interneta vzbuja občutek nesposobnosti v primerjavi z zmožnostjo strojev. Kritično izobraževanje o algoritmih je zatorej danes ključnega pomena in to bolj kot kadarkoli prej.

Dominique Cardon je sociolog, zaposlen v Laboratoriju za študij navad (Laboratoire des usages) v oddelku za raziskovanje Orange Labs francoskega podjetja Orange, kot izredni profesor pa je zaposlen tudi na univerzi Marne-la-Vallée. Njegova dela se ukvarjajo predvsem z uporabo interneta, s transformacijami javnega digitalnega prostora in z analizo oblik sodelovanja in upravljanja z velikimi skupinami na spletu. Do sedaj je objavil deli La démocratie Internet (Internetna demokracija) (2010) ter A quoi rêvent les algorithmes (O čem sanjajo algoritmi) (2015).

Vuk Ćosić je internetni umetnik. Od leta 1994 dalje je z razstavljanjem in publiciranjem aktiven v politiki, literaturi in umetnosti. Najbolje je poznan kot pionir na področju net.art-a. Njegovo nenehno razvijanje karakterizira zanimiva mešanica filozofskega, političnega in konceptualnega po eni in inovativnega občutka za sodobno urbano in »underground« estetiko po drugi strani. Ćosić uporablja ASII characters (American Standard Code for Information Interchange) kot tudi majhne pikice in piksle, ki jih lahko najdemo v tiskani podobi ali video podobi in jih preoblikuje v ASII characters tako, da ustvari novo slikovno ali video podobo.

Pogovor bo potekal v francoščini in slovenščini s simultanim tolmačenjem.

Vstop prost.

Razumevanje sveta je ciklus predavanj, ki jih organizira Francoski inštitut v Sloveniji v sodelovanju s Mestnim muzejem Ljubljana, časopisom Delo in Fakulteto za družbene vede.