sreda, 10. 11. 2021

Znani so zmagovalci hackathona Z odprtimi podatki do zelene prihodnosti

Na hackathonu Z odprtimi podatki do zelene prihodnosti, ki je potekal v soboto in nedeljo, 6. in 7. novembra 2021, je sodelovalo 16 ekip, med katerimi smo izbrali 4 zmagovalce.

Na hackathonu, ki smo ga pripravili skupaj z Tehnološkim parkom Ljubljana, Ministrstvom za javno upravo in Mednarodnim raziskovalnim centrom za umetno inteligenco pod okriljem UNESCO – IRCAI, smo iskali rešitve s področij mobilnosti, okolja, prehrane in poplav.

Zmagovalci so

Področje prehrane: BeeSmart: Izobraževalna aplikacija, ki čebelarju na interaktiven način ponuja vse potrebne informacije in znanja, ki jih potrebuje pri svojih dejavnostih na enem samem mestu.
Področje mobilnosti: WaitLess: Gre za preprosto, uporabniku prijazno vizualizacijo, ki bo povečala uporabo javnega prevoza, zmanjšala ogljični odtis, dodala kolesarske poti in močno olajšala potovanje po Ljubljani. Nič več izgubljanja časa z brskanjem po Googlovih zemljevidih za avtobusne in kolesarske proge!
Področje poplav: Flood Alert: Gre za rešitev, ki bo opozarjanje na nevarnost poplav popolnoma poenostavila in izboljšala. Opozorila o poplavah nam bodo omogočila, da se nanje pripravimo in zaščitimo svoje premoženje ter seveda sebe.
Področje okolja: The Flow of Waste: Podjetja za zbiranje odpadkov najemajo lastne prevoznike, kar posledično pomeni večje zastoje na cestah, večjo proizvodnjo CO2 in tudi višje stroške prevoza za posamično podjetje. Rešitev The Flow of Waste bi podjetjem ne le znižala stroške, ampak odvoz odpadkov tudi poenostavila.

Vsaka zmagovalna ekipa je prejela 3.250 evrov, vsem ekipam, katerih produkti se bodo znašli na trgu, pa bo podjetje Infobip pomagalo pri financiranju rešitev za končne stranke s tehnološko podporo, orodji in pomoč pri samem razvoju poslovnih modelov za obdobje 6 mesecev.

Mednarodna udeležba

Na hackathonu so se pomerile ekip iz kar 9 držav: Slovenije, Francije, Avstrije, Hrvaške, Turčije, Indije, Švedske, Libanona in Makedonije.

5 ekip je iskalo rešitve na temo prehrane (izziv: Prehrana: Z digitalno izkušnjo v čebelji svet.), 5 jih je videlo izziv v poplavni varnosti (izziv: Poplave: Odprti podatki za obveščanje pri naravnih in drugih nesrečah v Mestni občini Ljubljana.), po 3 ekipe pa so se lotile izziva na temo mobilnosti (izziv: Mobilnost: Živi zdravo. Potuj trajnostno.) ter na temo okolja (izziv: Okolje: Ravnanje z odpadki.).
Po končanem dvodnevnem delu so ekipe predstavile svoje rešitve, zasnovane na osnovi odprtih podatkov javnega sektorja. Komisija je izbrala 8 najboljših ekip - finalistov (po dve za vsak izziv), ki so se nato še enkrat predstavile v finalu. Zmagovalne rešitve pa je izglasovala spletna publika.

S čebeljim izzivom naravnost v DIGIEDUHACK

Ekipe, ki se so prijavile na čebelji izziv, so hkrati sodelovale tudi na DIGIEDUHACKU, mednarodnem hackathonu, kjer inovativni posamezniki in ekipe iz vsega sveta iščejo rešitve s področja digitalnega izobraževanja. Zmagovalna ideja našega hackathona je uvrščena v dodatna ocenjevanja za izbor enega od treh zmagovalcev DIGIEUHACKA.