sreda, 30. 1. 2019

V živali sem bila zaljubljena odkar pomnim

Mag. Zdenka Barbara Ban Fischinger je dolgoletna direktorica Živalskega vrta Ljubljana.

Je tudi velika ljubiteljica potovanj po svetu, saj verjame, da nam ta širijo obzorja duha, obenem pa nas potrjujejo v zavesti, kako srečni smo lahko, da smo doma prav na tem našem koščku sveta, ki ga je zato vredno varovati in izgrajevati, da bodo lahko enako čutili tudi naši otroci in vnuki.

Poleg vsega zanimivega in koristnega, kar nam omogoča moderna tehnologija, pa je vendarle narava tista, ki nam lahko ponudi najlepša doživetja. Živega stika z živaljo ne more nadomestiti gledanje televizije, kot ne more virtualni junak nadomestiti toplega objema resničnega prijatelja.

---

V živali sem bila zaljubljena že odkar pomnim. Vedno je bil pri hiši tudi kakšen domači ljubljenček. Ampak obisk živalskega vrta je bil vedno posebno doživetje. Fantastične živali, ki jih sicer lahko vidiš le v knjigah ali na televiziji pridejo povsem blizu. To so doživetja, ki ostanejo med najljubšimi spomini iz otroštva.

Pred 15 leti se je ZOO Ljubljana znašel v globoki krizi: konflikti v medsebojnih odnosih med zaposlenimi so se prenesli še v javno obračunavanje, na osnovi katerega je bilo porušeno zaupanje javnosti v strokovnost in transparentnost poslovanja , posledica pa je bila zmanjševanje obiska in vse večje finančne težave. Kot rešitev se je omenjala že tudi privatizacija ali celo zaprtje.

Zato je bil zame ob prihodu na delovno mesto direktorice osebni izziv in tudi poslanstvo: urediti razmere in ohraniti sodoben živalski vrt naslednjim generacijam naših otrok. Vesela sem, da lahko po polnih treh mandatih zatrdim, da nam je to s skupnimi močmi tudi uspelo, saj se že vrsto let uvrščamo v sam vrh najbolj priljubljenih plačljivih turističnih destinacij za slovenske obiskovalce.

Ključ do uspeha so seveda strokovni in predani sodelavci. Ker smo dejansko edini “pravi” živalski vrt v Sloveniji, smo tudi na strokovnem področju “orali ledino”. Specialiste za veterino eksotičnih živali, za njihovo prehrano, za treninge živali smo morali vzgojiti sami, saj teh znanj v Sloveniji ni mogoče pridobiti nikjer drugje.

Odraz tega, da nam je to uspelo, je tako polnopravno članstvo v Evropski zvezi živalskih vrtov, pri kateri smo s pohvalo prestali vse strokovna preverjanja našega delovanja, kot tudi uvrščanje na lestvice najbolje urejenih evropskih srednje velikih živalskih vrtov.

Tudi na področju doživetja za obiskovalce smo izpeljali “popolno preobrazbo”. Malo je ograd živali, ki v tem času niso doživele temeljite prenove in posodobitve, številne so bile zgrajene na novo. Za obiskovalce smo razširili in posodobili tudi restavracijo in zgradili tri inovativna otroška igrišča, ki se po anketah uvrščajo med najbolj priljubljena igrišča v mestu.

75A8988

Čeprav se zavedamo, da nikoli ne bomo med največjimi živalskimi vrtovi v Evropi, poskušamo za naše obiskovalce ustvariti čim bolj pristna, tako rekoč butična doživetja srečanj z živalmi, ki v velikem živalskem vrtu skorajda niso izvedljiva.

Otroci so lahko pri nas na tedenskih počitnicah, praznujejo rojstni dan z živalmi, preživijo noč v šotoru, se srečajo s svojo najljubšo živaljo in , kot najbolj posebni program, postanejo oskrbnik živali za en dan. V pravo zadovoljstvo nam je, ko ob zahvalah za izjemna doživetja s strani staršev, skoraj polovica otrok pove, da, ko bodo veliki, bodo tudi oni oskrbniki živali pri nas ali pa veterinarji. Zelo redko se sicer odločijo, da bi bili direktorji živalskega vrta.

Lepo je tudi prebrati pismo družine, ki pravi, da veliko potujejo po svetu in ob tem vedno obiščejo tudi največje in najbolj slavne živalske vrtove. Vendar ob vrnitvi v Slovenijo vedno pridejo tudi v naš živalski vrt, saj se le tu počutijo res doma. Ti prisrčni odgovori nas vsako jutro spodbudijo, da z veseljem pridemo na svoje delovno mesto, da svoje delo opravljamo tudi izven običajnih delovnih ur, vse dni v tednu, v vsakem vremenu.

Živalski vrtovi so v Evropi že dolgo nepogrešljivi sestavni del mestnega življenja in kulture. Tudi  Živalski vrt Ljubljana letos praznuje že 70 letnico ustanovitve. Ponosni smo, da nam je bila zaupana naloga, da v našem, vedno lepšem, bolj sodobnem in bolj zelenem  mestu prispevamo v sestavljanko izjemnih doživetij poleg človeških, tudi “živalsko srce”.

Precej specifična, čeprav tudi živalska pa je zgodba našega drugega “otroka”, zavetišče za zapuščene živali. Z gradnjo novega zavetišče, ki je v teku, in ki bo lahko vzor marsikateremu bogatejšemu in večjemu mestu od Ljubljane, bomo dokazali  kot resnično znano misel velikega Mahatme Gandija: »O veličini naroda in njegovi moralni razvitosti lahko sodimo po tem, kakšen je njegov odnos do živali«. 

---

Ostale zgodbe sodelavk in sodelavcev preberite v MESTnicah.