četrtek, 2. 6. 2022

DEAS Strategy Field Trip

V okviru aktivnosti projekta DEAS je v petek, 27. maja 2022 v Tehnološkem parku Ljubljana potekalo srečanje »DEAS Strategy Field Trip”.

V okviru projekta DEAS, v katerem sodelujeta Mestna občina Ljubljana in Tehnološki park Ljubljana, je bila na vzpostavljena mreža merilnih postaj na 17. strateških točkah manjših vodotokov - hudournikov, ki skupaj z že prej obstoječo merilno infrastrukturo ARSO predstavlja bogat vir odprtih podatkov o ključnih vodostajih na območju Mestne občine Ljubljana.

Na kakšen način najbolje uporabiti te nove podatke, da bodo imeli največjo vrednost za prebivalce in za vse vse ostale, na katere imajo poplave vpliv, smo novembra 2021 reševali v okviru Greenhacka, kjer so bile kot rešitve predlagane idejne zasnove ter aplikacije za zeleno prihodnost.
Srečanja so se udeležili predstavniki podjetij ter javnih, raziskovalnih in izobraževalnih inštitucij.
Uvodna nagovora sta imela podžupan Dejan Crnek in Luka Novak iz Oddelka za zaščito in reševanje pri Mestni občini Ljubljana.
Strokovnjaki, ki so bili vpeti v vzpostavitev merilne opreme in mreže, so predstavili doprinos odprtih podatkov za pravočasno obveščanje o poplavah.

skupina ljudi pred ladjico

Uporabniški izkušnji na terenu je sledil strateški del, kjer so bile predstavljene priložnosti za združevanje in izkoriščanje odprtih podatkov na strateški ravni. Evropsko zakonodajo, ki narekuje okvirje za podatkovne strategije ter predstavitev slovenskega ekosistema odpritih podatkov, kot OPSI hub je predstavil Aleš Veršič iz Službe vlade za digitalno preobrazbo.
Željko Gudžulić (projektni vodja v Mestni občini Ljubljana), Ram Dušić Hren, Matevž Pesek (zunanja strokovnjaka DEAS pilota) in Monika Cvetkov (vodja projekta na Tehnološkem Parku Ljubljana) so predstavili vpogled na prispevek projekta k podatkovni ekonomiji.

Da je potencial odprtih podatkov širše v alpskem prostoru velik, sta povzeli in potrdili Darja Kukovič in Lucija Brezočnik iz Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko v Mariboru.
Primer sodelovanja dveh držav za vzpostavitev na odprtih podatkih zasnovanega razvoja storitev je predstavila Tina Jukić iz Fakultete za upravo.
Tudi Aleš Pevc (vodja tehnološke pisarne in razvojnih projektov v Tehnološkem parku Ljubljana) je podal vidik na razvoj in širitev "open data ekosistema" na lokalni, regionalni, nacionalni in mednarodni ravni ter vpliv sodelovanja med različnimi deležniki.