Ljubljana, mesto s Plečnikovim podpisom

Na Jakopičevem sprehajališču bo od 15. junija do 3. septembra 2017 na ogled fotografska razstava Ljubljana, mesto s Plečnikovim podpisom.

Jakopičevo sprehajališče, znano tudi kot Plečnikova promenada, v ljubljanskem parku Tivoli je to poletje prizorišče ene osrednjih razstav, posvečenih arhitektu Jožetu Plečniku.

Fotografska razstava, ki je nastala v sodelovanju med Muzejem in galerijami mesta Ljubljane in Turizmom Ljubljana, osvetljuje in povezuje dva zanimiva vidika: na eni strani skozi arhivske črno-bele fotografije avtorja Petra Nagliča, ki so nastale v dvajsetih in tridesetih letih 20. stoletja, kaže dragocene trenutke, ko se je gradila Plečnikova Ljubljana. Arhivskim fotografijam pa so sopostavljene avtorske fotografije Matevža Paternostra, fotografa, ki je osvetlil in razprl pogled na Plečnikove arhitekturne stvaritve danes.

O RAZSTAVI

Arhitekt Jože Plečnik in njegov ustvarjalni duh sta zaznamovala naše glavno mesto. Brez dvoma je malo svetovno znanih arhitektov, ki bi lahko tako ključno vplivali na podobo mesta, njegov flair, kot je prav Plečnik s svojimi stvaritvami, brez katerih si Ljubljane praktično ne moremo predstavljati.

Plečnikove ikonične stavbe, mestne poteze, polne velikih in majhnih detajlov, so plod želje ustvariti mesto po meri človeka. Poznamo več mest po Evropi, ki se ponašajo z antično, srednjeveško, baročno, secesijsko, modernistično arhitekturo, vendar je Ljubljana prav zaradi Plečnikove stvariteljske moči specifična, unikatna zgodba o vplivu posameznika – arhitekta, ki se ni oziral na modne trende časa in je ustvarjal svojo posebno, brezčasno poetiko.

V Muzeju in galerijah mesta Ljubljane so se odločili, da v času Plečnikovega leta povabimo fotografa Matevža Paternostra, da osvetli in razpre pogled na Plečnikove arhitekturne stvaritve. Vse fotografije so nastale v letošnjem letu, saj so želeli pridobiti sodoben avtorski pogled fotografa na Plečnikov ljubljanski opus ter tako aktualizirati »branje« njegovega dela.

Prav poseben pogled pa na razstavi predstavljajo dokumentarne fotografije Petra Nagliča, posnete v času gradnje Plečnikovih impozantnih projektov v dvajsetih in tridesetih letih prejšnjega stoletja. Te izjemne črno-bele fotografije nam predstavijo, kako veliki in obenem z občutkom za življenje mesta zasnovani so bili njegovi posegi, ki so ustvarili fenomen, ki mu danes pravimo Plečnikova Ljubljana.

Plečnikov podpis v našem mestu je izjemen, nadčasoven. Naša naloga je, da ga ohranimo kot navdih za ohranitev njegove dediščine in kot napotek, kako pomembno je razumeti prostor, življenje, v katerem ustvarjamo.