Pogozdovanje in zasaditev novih dreves

izvedeno

Zaključek projekta: 2019

Opis projekta

Ljubljana je med drugim znana kot zeleno mesto, kar smo utrdili tudi z naslovom Zelena prestolnica Evrope 2016 in več kot 2.000 izvedenimi trajnostno naravnanimi projekti.

Prizadevamo si, da ohranimo prav vsako drevo v mestu, nenehno pa zasajamo tudi nova drevesa. V okviru rednega vzdrževanja na javnih zelenih površinah zasadimo od 300 do 600 drevorednih dreves vsako leto. Številna drevesa dodatno zasadimo v sklopu prenov ulic, cest, parkirišč in ob vzpostavitvah novih površin. Skrbimo tudi za sadna drevesa v mestnih sadovnjakih in za pogozdovanje v gozdovih. Skupaj smo tako zasadili že 40.000 dreves.

V Ljubljani redno skrbimo za drevesa, saj se zavedamo, kako pomembna so za kakovost življenja v Ljubljani. Na javnih površinah in zemljiščih v lasti MOL spremljamo njihovo stanje in si jih prizadevamo ohraniti, če le okoliščine to dopuščajo. Odstranjujemo samo drevesa v fazi odmiranja ali invazivne vrste dreves, ki povzročajo škodo. Če je zasajena vrsta dreves, ki na območju ne uspeva dobro, jih nadomestimo s primernejšo vrsto.

Ko se pojavi potreba po odstranitvi drevesa z nekega območja, skladno s strokovnimi smernicami skrbno proučimo vse možnosti, ki bi prispevale k ohranitvi drevesa. V določenih primerih pa žal to ni mogoče, če ni primernih pogojev za rast drevesa, npr. premalo prostora (podzemnega ali nadzemnega), prisotnost določenih podzemnih komunalnih vodov v bližini ali na samem mestu, spremenjen prometni režim, preureditev površine ... V takšnih primerih poskušamo drevo presaditi, če pa to ni možno, ga s tehtnim razlogom odstranimo in poskušamo nadomestiti z novim ali celo več drevesi.

V Mestni občini Ljubljana imamo 542 m2 javnih zelenih površin na prebivalca. Lahko se pohvalimo, da mesto prekriva kar ¾ zelenih površin in da je okoli 40 % občinske površine prekrite z gozdovi. V več akcijah, ki lepšajo Ljubljano, smo sodelavke in sodelavci mestne uprave ter naših javnih podjetij in zavodov v zadnjih 12 letih zasadili tudi več tisoč novih dreves, prav tako jih sadimo ob prenovah javnega prostora in cest.

Preberite več:

Projekt vključuje

  • Zasadili smo 18 lip med Gostilno Čad in vilo Marije Vere

    izvedeno

    Leto zaključka: 2019

    Ob makadamski poti, ki vodi od Gostilne Čad mimo vile Marije Vera proti Tivoliju, je nekoč stal drevored navadnih divjih kostanjev, ki je bil tesno povezan z nastankom širšega in ožjega parkovnega prostora Tivolija. Zaradi bolezni, ki napadajo divje kostanje in njihovega odmiranja ter posledičnega ogrožanja varnosti sprehajalcev in prometa, je bila večina dreves v minulih letih odstranjena.

    V obnovi drevoreda smo zasadili 18 lip, s čimer se zagotavlja dolgoročna ekološka in estetska vloga drevoreda. V skladu s smernicami Zavoda RS za varstvo narave smo ohranili tudi obstoječa drevesa divjih kostanjev, dokler bodo še vitalna, s ciljem dolgoročnega ohranjanja hrošča puščavnika. Puščavnik večinoma naseljuje dupla starih dreves, tudi navadnega divjega kostanja in lipe, zato so ta drevesa izredno pomembna za ohranjanje tivolske populacije te ogrožene vrste hrošča.

  • Sodelavci in sodelavke MOL smo zasadili več kot 12.000 dreves

    izvedeno

    Leto zaključka: 2016

    Februarja 2014 je žled močno poškodoval gozdove v MOL. Da bi pospešili obnovo gozdov, ki imajo pomembno socialno in ekološko funkcijo, smo aprila 2015 in 2016 s sodelavci velike mestne družine, v sklopu akcije Za lepšo Ljubljano, izvedli pogozdovanje na petih lokacijah v Mestni občini Ljubljana: v Zajčji dobravi, na Rožniku, na Golovcu, na Toškem čelu in v Stanežičah ter tako zasadili novih 12.089 dreves, toliko kot je sodelavk in sodelavcev v veliki mestni družini.

  • S Semenarno Ljubljana smo na PST zasadili 110 lip

    izvedeno

    Leto zaključka: 2016

    Donacija

    Semenarna Ljubljana je ob 110. obletnici delovanja Ljubljani, Zeleni prestolnici Evrope 2016, podarila 110 lip.
    Prvo smo zasadili ob Koseškem bajerju, ostale pa bomo v naslednjih petih letih ob Poti spominov in tovarištva.

  • Z Belinko smo zasadili drevored prijateljstva

    izvedeno

    Leto zaključka: 2016

    Donacija

    V novozasajenem drevoredu je 31 dreves. Z Belinko smo v letu 2016, ko je bila Ljubljana Zelena prestolnica Evrope, z drevoredom prijateljstva spomnili na pomembni vrednoti prijateljstva in skrbnega odnosa do narave.

  • V Črnučah smo zasadili nova drevesa in postavili drevored

    izvedeno

    Leto zaključka: 2015

    Vrednost: 8.861 €

    Drevored se nahaja ob desni strani Dunajske ceste (smer proti Črnučam), takoj za Črnuškim mostom.