IPM Inštitut za politični menedžment

IPM Inštitut je nevladen in neprofiten zavod, ki je bil ustanovljen leta 2014 kot think-tank, katerega namen je preučevati, raziskovati, izobraževati in aplikativno delovati na področju politike, demokracije in aktivnega državljanstva.

Njihovo temeljno poslanstvo je prispevati k izgradnji močne demokracije. Zagovarjajo demokracijo kot edini družbeno-politični sistem, ki omogoča univerzalno človekovo dostojanstvo, razvoj in blaginjo. V ta namen so njihove aktivnosti usmerjene v ozaveščanje o pomenu demokracije, dvig politične pismenosti in politične kulture, spodbujanje aktivnega državljanstva kot temeljnega gradnika demokratične skupnosti ter opolnomočenje ljudi za aktivno participacijo.

IPM Inštitut združuje visoko izobražene posameznike in odpira prostor mladim in ambicioznim ljudem, ki jih zanimajo družboslovje in humanistika.

Od ustanovitve dalje si aktivno prizadevajo k večji vključenosti vseh generacij v družbene in politične zadeve in ozaveščamo o delovanju demokracije, spodbujajo aktivno državljanstvo ter povečujejo politično pismenost in politično kulturo.

Preko različnih ozaveščevalnih in zagovorniških kampanj, projektov, delavnic o aktivnem državljanstvu, simulacij zakonodajnih demokratičnih institucij, seminarjev za učitelje ter nacionalnih konferenc razbijajo predsodke o politiki in aktivnem državljanstvu ter tako spodbujajo zavedanje državljanov o pomenu in načinih sooblikovanja družbenega in političnega okolja. Pri tem sodelujejo z različnimi partnerji – evropske institucije, občine, ambasade, mladinski centri, NGO, mediji, itd. – s področja njihovega delovanja. Ena izmed njihovih ključnih aktivnosti je tudi spremljanje in analiza nacionalne, evropske in mednarodne politike.

V okviru IPM Inštituta od leta 2017 deluje neodvisni spletni medij Homopolitikus. Namenjen je diseminaciji strokovnih, znanstvenih in kritičnih vsebin, ki se ukvarjajo z aktualnimi družbeno-političnimi vprašanji. Na tak način se kot družbeno odgovorna organizacija trudijo razvijati in dvigniti nivo politične kulture v Sloveniji in vnesti racionalen politični diskurz v javno sfero.

  • Mladi za Ljubljano!

    Namen projekta je mladim z območja MOL ponuditi priložnost, da aktivno sodelujejo pri sooblikovanju lokalnega okolja in preko kakovostnega neformalnega izobraževanja pridobijo znanje o lokalni samoupravi in možnostih, ki jih mladim ponuja MOL.

    Osrednji cilj je na eni strani povečati praktične veščine mladih za aktivno participacijo v lokalnem okolju ter povečati vključenost mladih v sooblikovanje lokalnega okolja, na drugi strani pa mladim pokazati, da je MOL mar za mnenje in predloge mladih ter da stremi k njihovi vključenosti.

    Ravno lokalne oblasti so mladim najbližje, zato imajo pomembno vlogo pri spodbujanju njihovega sodelovanja v družbi. Mladim je potrebno dati priložnosti, da izrazijo svoje ideje in da soustvarjajo okolje v katerem živijo, saj se na tak način čutijo slišane in vključene.

    V projektu bo sodelovalo 10 ljubljanskih srednjih šol in gimnazij, katerih dijaki bodo oblikovali predloge za izboljšavo politik na treh izbranih vsebinskih področjih, ki vplivajo na kakovost življenja mladih v MOL. V ta namen bodo na vsaki izmed šol izvedli interaktivno predavanje (60 min) in praktično delavnico (60 min). Predavanje bo namenjeno okrepitvi znanja o demokraciji, delovanju političnega sistema RS in spoznavanju koncepta mladinskih politik, možnostih sodelovanja mladih v lokalnem okolju in problematikah mladih v občini MOL, s poudarkom na ciljih zadanih v Strategiji MOL za mlade. Predavanje bo služilo kot uvod v delavnico, kjer bo nato vsaka šola s pomočjo izkušenih predavateljev oblikovala predloge sprememb oz. izboljšav za tri različna tematska področja.

    1) zelena Ljubljana (mobilnost, zelene površine, itd.),

    2) zaposlovanje mladih

    3) načini vključevanja mladih v lokalno okolje.

    Pred začetkom aktivnosti bodo dijaki prejeli priročnik z opisom glavnih konceptov, tematskih področij in možnosti aktivnega sodelovanja mladih v lokalnem okolju ter pomembne kontakte. Skupno bodo tako mladi oblikovali 30 predlogov, 10 za vsako področje. Predloge bodo naložili na spletno stran, kjer bodo nato dijaki iz vseh ljubljanskih šol sodelovali pri glasovanju za najboljše predloge in s tem tudi sami sodelovali pri sooblikovanju lokalnega okolja. Po koncu glasovanja, se bodo srečali dijaki šol (en predstavnik z vsake šole), ki bodo na podlagi komentarjev dopolnili najboljše predloge vsake tematske skupine in končne izdelke poslali odločevalcem na MOL in ostalim deležnikom.

    • Ciljna skupina: 15 - 19
    • Trajanje projekta: od junija do decembra 2021
    • Trajanje aktivnosti: Popoldan, Celoletno, Med tednom
    • Lokacija izvajanja projekta: Dunajska cesta 106
    • Četrtna skupnost: VseSplet
    • Strošek: Brezplačno