Socialna akademija
Socialna akademija – zavod za izobraževanje, raziskovanje in kulturo je nevladna organizacija s statusom delovanja v javnem interesu v mladinskem sektorju, ki izvaja mladinske dejavnosti na lokalni, nacionalni in mednarodni ravni. V zadnjih nekaj letih ji je bil s strani Urada RS za mladino zaradi pobude Mladinski delavec vsako leto priznan tudi status organizacije posebnega pomena, saj razvija usposabljanja za mladinske voditelje in delavce ter sisteme usposabljanj v sektorskih organizacijah.
Najbolj prepoznavni programi Socialne akademije na mladinskem področju so:
- 10 ključnih stvari (projekt promocije in pridobivanja mehkih veščin; http://10kljucnihstvari.si),
- Ustvari film (projekt izražanja mladih skozi multimedijo),
- Popotniško novinarstvo (aktivna participacija preko popotništva in spletnih tehnologij; http://popotniskonovinarstvo.si),
- Mladinski delavec (razvoj sistemov usposabljanj v organizacijah v mladinskem sektorju,
- Inkubator (razvoj mladinskih pobud).
V osnovi sicer medgeneracijsko, a pretežno ali delno na mladinskem področju, potekajo tudi naslednji programi:
- Vodim, torej sem (razvoj voditeljskih veščin),
- Socialni teden (spodbujanje odgovornega državljanstva; http://socialniteden.si),
- SOS (pedagogika spominjanja in sprave) in drugi.
Socialna akademija ni le izvajalka mladinskih aktivnosti, ampak na tem področju tudi razvija in uvaja razne inovacije.
Nekaj inovacij je v obliki e-gradiv objavljenih na spletnem portalu ISSUU: http://issuu.com/socialnaakademija
Primeri:
- Prisluškovanje življenju – biografsko učenje v skupini,
- Backpack Journalism: How to Survive as a Mentor?,
- 3 zajčje naprej: dejavnosti za delo v medgeneracijski skupini,
- Medgeneracijsko sodelovanje v mladinskih organizacijah,
- Usposabljanje mladinskih voditeljev in delavcev idr.
Socialna akademija ima tudi izkušnje z vodenjem mladinskih projektov in mladinskih pobud. Glavni financerji teh so (bili) Urad RS za mladino, program Mladi v akciji (na nacionalni in evropski ravni), Erasmus +, Zavod RS za zaposlovanje, program Evropa za državljane, program Grundtvig, MOL – Urad za mladino, Javni zavod Mladi zmaji in zasebne fundacije.
-
10 ključnih stvari
Socialna akademija s programom 10 ključnih stvari opremlja mlade z veščinami, ki jih v šoli ne pridobijo, so pa ključne za osebni uspeh v njihovem življenju.
Odpirati želijo možnost avtonomnega in celovitega razvoja mladih, saj verjamejo, da bodo mladi le tako lahko delovali kot odgovorni državljani. V okviru projekta že od leta 2012 pripravljajo interaktivne delavnice, izzive, intervjuje in krajša usposabljanja v različnih krajih po Sloveniji.
V letih izvajanja projekta se je aktivnosti udeležilo že več kot 2500 mladih. V letu 2019 so se dejavnosti razširile tudi #NaUlico s kampanjo #ĐabeNasmeh, kjer je ekipa z interaktivnimi aktivnostmi nagovarjala lokalne mlade. V letu 2020 je delovanje programa 10 ključnih stvari sofinancirano s strani Mestne občine Ljubljana.
- Ciljna skupina: 15 - 29
- Trajanje projekta: 1. 1. 2020 - 31. 12. 2020
- Spletna stran projekta: https://www.10kljucnihstvari.si/; https://www.facebook.com/kljucne.stvari/; https://www.instagram.com/kljucne.stvari/
- Trajanje aktivnosti: Celoletno
- Lokacija izvajanja projekta: Tržaška cesta 132, 1000 Ljubljana
- Četrtna skupnost: Vse
- Strošek: Brezplačno
-
Inkubator 4.0
Živimo v času četrte industrijske revolucije, v kateri Industrija 4.0 hitro spreminja delovne procese z internetom, pametnimi sistemi ter s hitrim razvojem novih tehnologij. Izobraževalni sistemi le stežka sledijo tem spremembam, inkubatorji, ki sicer reagirajo na družbene in gospodarske spremembe, pa so za večino mladih nedostopni – zlasti če ti nimajo neke gospodarsko uspešne ideje.
"Inkubator 4.0 – Moj korak naprej" prenaša najnovejša dognanja mladinskega dela v Svet 4.0 in mlade preko treh stopenj (Moj korak naprej, Kako preživeti v Svetu 4.0? in Coworking) formira v vodje družbenih pobud ter preko razvoja ključnih kompetenc veča njihovo zaposljivost in socialno vključenost.
Korenine programa "Inkubator 4.0 – Moj korak naprej" izhajajo iz izkušenj, ki smo jih pridobili v času dvoletnega nacionalnega projekta "Inkubator 4.0 – družbene pobude za večjo zaposljivost in boljšo prihodnost".
Z njim želijo v Mestni občini Ljubljana nadaljevati dobre prakse, ki so jih razvili v preteklih dveh letih s področja osebne in karierne orientacije ter s področja aktivacije mladih.
- Ciljna skupina: 15 - 29
- Trajanje projekta: celoletno
- Spletna stran projekta: https://inkubator40.si/
- Trajanje aktivnosti: Celoletno
- Lokacija izvajanja projekta: Ljubljana
- Četrtna skupnost: Vse
- Strošek: Brezplačno
-
Kaj vidiš, kaj misliš, kaj čakaš?
Program “Kaj vidiš? Kaj misliš? Kaj še čakaš?” združuje kreativno multimedijsko udejstvovanje mladih s kritičnim raziskovanjem družbene realnosti.
Filmski jezik ima veliko moč. To je priložnost, da si mladi vzamejo besedo ter z ustvarjalnim izražanjem svojih pogledov in čustev o problemu, ki ga sami zaznavajo za ključnega, družbi preko svojih filmskih produktov nastavijo ogledalo, sprožajo dialog in tako tvorno iščejo rešitve.
V projektu želijo preko krepitve multimedijskih kompetenc mladim iz Mestne občine Ljubljana ponuditi orodje za družbeno aktivacijo ter izražanje lastnega mnenja in kreativnosti. Preko udejstvovanja v projektnih aktivnostih se bodo udeleženci urili v socialnih veščinah (delo v skupini in širjenje socialne mreže) ter pridobivali kompetence in izkušnje za nadaljnje poklicno ali prostovoljno udejstvovanje.
- Ciljna skupina: 15 - 29
- Trajanje projekta: 1. 1. 2019 - 31. 12. 2021
- Spletna stran projekta: http://socialna-akademija.si/kategorija/mmc
- Trajanje aktivnosti: Celoletno
- Lokacija izvajanja projekta: Tržaška cesta 132, 1000 Ljubljana
- Strošek: Brezplačno
-
Multimedijski center (MMC)
Multimedijski center s svojimi strokovnimi sodelavci ter snemalci dogodkov nudi podporo vsem področjem udejstvovanja na Socialni akademiji, poleg tega pa ustvarja MMC tudi svoje programe in razvija svoje sisteme delovanja.
V njihovi ponudbi so:
1. tečaji (Ustvari film, Ustvari dokumentarec, fotografski tečaji);
2. snemanje dogodkov;
3. snemanje promocijskih filmov;
4. video-lekcije;
5. popotno novinarstvo.- Ciljna skupina: 15 - 29
- Trajanje aktivnosti: Celoletno
- Lokacija izvajanja projekta: Tržaška cesta 132, 1000 Ljubljana
- Strošek: Brezplačno
-
Popotniško novinarstvo
Namen popotniškega novinarstva je okrepiti kritično razmišljanje in družbeno aktivacijo. Mlade spodbuja k potovanjem, zavestnem opazovanju sveta, zavzemanju stališč o družbenih vprašanjih, smiselni uporabi in odnosa do novih medijev.
Temeljno področje delovanja Popotniškega novinarstva je izvedba poučnih in interaktivnih delavnic in usposabljanj, ki omogočajo sodelovanje v raznolikih oblikah neformalnega učenja in dvigajo interes za aktualno družbeno dogajanje. V svojih aktivnostih pokrivajo tudi teme globalnega učenja.
- Ciljna skupina: 15 - 29
- Trajanje projekta: 1. 1. 2020 - 31. 12. 2020
- Spletna stran projekta: www.popotniskonovinarstvo.si; https://www.facebook.com/popotniskonovinarstvo/
- Trajanje aktivnosti: Celoletno
- Lokacija izvajanja projekta: Tržaška cesta 132, 1000 Ljubljana
- Četrtna skupnost: Vse
- Strošek: Brezplačno