Tvegano in škodljivo uživanje alkohola sodi v Sloveniji med najpomembnejše preprečljive vzroke smrti in vzroke izgubljenih »zdravih« let življenja zaradi prezgodnje smrti ali zmanjšane sposobnosti. Posledice tveganega in škodljivega uživanja alkohola prizadenejo tako posameznika kot njegovo okolico ter predstavljajo tudi veliko finančno breme za družbo.
Za Slovenijo je značilna velika poraba alkohola na prebivalca, po izbranih kazalnikih posledic tveganega in škodljivega uživanja alkohola pa se uvrščamo nad povprečje držav članic EU. Posebej zaskrbljujoče je pivsko vedenje mladostnikov, saj se tudi po deležu 15 in 16 letnikov, ki uživajo alkohol in so bili že pijani, uvrščamo nad povprečje v EU s tem, da se delež še povečuje.Mladi so o nevarnostih pitja alkohola sicer poučeni, pa jih morda ne dojemajo na primeren način. Raziskave, ki se osredotočajo na odnos mladih do uporabe alkohola, nam praviloma postrežejo s šokantnimi podatki. V porastu so visoko tvegane oblike pitja, ki so bile v preteklosti značilne predvsem za fante, danes pa so na račun pogostejšega visoko tveganega pitja deklet razlike med spoloma manjše.
Mladi pravijo, da pijejo alkohol zato, ker se na ta način zabavajo, sprostijo, so bolj drzni in komunikativni, navezovanje stikov pod vplivom alkohola je lažje, samozavest pa večja. Piti alkohol pomeni za nekatere mlade družbeno promocijo v določenih okoljih, v katerih je alkohol sprejemljiv.