Inštitut za sodobno družino Manami - "brez nasilja do samospoštovanja" in "vzgoja za življenje – od simbioze do samouresničitve"

V letu 2015 je Urad za preprečevanje zasvojenosti pri Mestni Občini Ljubljana podprl izvedbo dveh pomembnih Familylabovih projektov - seriji predavanj za starše, ki potekajo v skupaj 11 ljubljanskih vrtcih.

Oba programa predavanj za starše in stare starše otrok v ljubljanskih vrtcih sestojita iz serije štirih modulov/predavanj/srečanj za starše. Zasnovali smo jih tako, da se dotikajo temeljnih vsebin in prvin, povezanih z vzgojo, z zdravim psihofizičnim razvojem otroka, dinamiko družinskega življenja in razvojem samospoštovanja kot glavnega psihičnega imunskega sistema, ki deluje dolgoročno zaščitno tako zoper destruktivne momente v teku odraščanja, kakor tudi zoper rizične situacije in dogodke v poznejšem življenju.

Udeleženci imajo na vsakem srečanju možnost postavljati konkretna vprašanja oziroma v dialogu razjasniti morebitne dileme. S svojim sodelovanjem v teku srečanj lahko aktivno

Brez nasilja do samospoštovanja

(Programi informiranja, ozaveščanja in izobraževanja staršev in družin o nasilju.)

Poudarek programa »BREZ NASILJA DO SAMOSPOŠTOVANJA« temelji na raznih vrstah in oblikah nasilja kot enemu od najpomembnejših elementov, ki uničujoče vplivajo na psihofizično zdravje tako posameznika kot družbe v celoti. Nasilne prakse in odnosi namreč vse bolj prežemajo vse sfere in področja našega družbenega življenja in katastrofalno vplivajo na raven družbenega zadovoljstva in prosperitete tudi v najširšem možnem smislu.

V sklopu četverih srečanj bomo starše in stare starše predšolskih otrok temeljito seznanili s temeljnimi značilnostmi nasilja in agresivnosti, razliko med njima ter neizogibnim posledicam, ki jih vsak zase prinašata. Usmerili smo se tako na navzven usmerjeno nasilje, kakor tudi na avtodestruktivne strategije, ki uničujoče vplivajo na družinsko dinamiko ter razvoj človeškega bitja. Starše in stare starše bomo seznanili s temeljnimi postulati vzgoje, ki ne temelji v nasilju nad katerimkoli družinskim članom, in jim v rabo predlagali drugačne, boljše pristope – takšne, ki podpirajo samospoštovanje, integriteto, osebno odgovornost in avtentičnost ter vodijo v bolj zdravo družbo.

Vzgoja za življenje - od simbioze do samouresničitve

(Programi informiranja in izobraževanja staršev in družin o pomenu zviševanja socialne kompetentnosti, pridobivanja ustreznih socialnih veščin za odgovorno in zdravo življenje otrok in mladostnikov ter odgovorno potrošništvo.)

V sklopu četverih srečanj programa »VZGOJA ZA ŽIVLJENJE – OD SIMBIOZE DO SAMOURESNIČITVE« bomo starše in stare starše predšolskih otrok temeljito seznanili z teorijo navezanosti in njenimi implikacijami, z razvojnimi dejstvi in mejniki, ki zaznamujejo predšolsko dobo, s posebnim poudarkom na otrokovi kompetentnosti, tako v eksistencialnem kot socialnem pogledu, poleg tega pa bomo staršem predstavili tudi elemente nevrobiološkega razvoja otroka, ki prav tako igrajo svojo pomembno vlogo pri razvoju socialnih kompetenc in veščin ter psihičnega imunskega sistema, ki človeka dolgoročno ščiti pred zdrsom v katero od zasvojenosti.