OTOK PESKA

Inštitut za osebnostni razo,j Resljeva 40, Ljubljana

Osnova našega centra je pesek in vse, kar je povezano z njim. Ideja vseh programov temelji na Jungovi terapiji s peskom, bolj znani kot terapija sandplay. Prepričani smo, da igre s peskom pozitivno vplivajo na čustveni in splošni razvoj ne samo otrok, ampak tudi odraslih. Z edinstveno mešanico umetniškega razvoja (z razvojem risalnih veščin) in razvojnopsiholoških programov ponujamo širok spekter programov, ki so odvisni od starosti in potreb otrok pa tudi odraslih.
Programi vključujejo tri glavne usmeritve:    

  1. Ustvarjalni razvoj.    
  2. Splošni razvoj..    
  3. Psihološko preprečevanje in odpravljanje težav.

Programi: “Peščena generacija”, “Z rokami do srca” in “Nariši svoj svet” so sofinanciran s strani Mestne občine Ljubljana, Oddelek za predšolsko vzgojo in izobraževanje, Urad za preprečevanje zasvojenosti

 

Peščena Generacija

Glavna cilja projekta “Peščena generacija” sta medgeneracijsko povezovanje otrok, njihovih skrbnikov in starostnikov ter spodbujanje razvoja čustvene ter socialne inteligence pri otrocih, njihovih starših in starostnikih. Z omenjenima ciljema želimo doseči večjo povezanost različnih generacij, hkrati pa s spodbujanjem razvoja socialnih veščin in emocionalne inteligence preprečiti razvoj psihosocialnih težav in motenj, kot je na primer odvisnost od zdravil in zasvojenost. 

Z rokami do srca
Glavna cilja projekta “Z rokami do srca” sta odpravljanje aktualnih in preprečevanje potencialnih psihosocialnih težav. Program je namenjen primarni in sekundarni preventivi zasvojenosti, saj je namenjen otrokom med 3. n 10 letom, iz ranljivejših socialnih skupin na območju Mestne občine Ljubljana. Zasvojenost v adolescenci in odraslosti je najpogosteje posledica potlačenih čustvenih težav (le te velikokrat izvirajo že iz zgodnjega otroštva), ki jih posameznik ne zmore rešiti na konstruktiven način.

Z odkrivanjem in odpravljanjem notranjih stisk v zgodnjih fazah razvoja in razvijanjem čustvene in socialne inteligence, pri ciljni skupini spodbujamo uporabo konstruktivnih vzorcev reševanja težav, konfliktov in stisk, ter na ta način preprečujemo nastanek zasvojenosti in drugih psihosocialnih težav in motenj.

 

Nariši svoj svet

Program likovno terapevtskega risanja s peskom združuje umetniško komponento in komunikacijo oziroma povezovanje otroka z naravo preko dialoga med telesom in zemeljskim materialom-peskom. Otroci na svetlečih mizah rišejo svoje nezavedne vsebine preko aktivne predstave, ki je simbolna in neverbalna. Raziskujejo polja svojih čustev in meje svoje ustvarjalnosti. V risbi ali sliki otrok izrazi svoje občutke in izkusi nemogoče ter tako brez strahu pred posledicami, simbolno zadovolji svoje pozitivne in negativne impulze. Z obvladovanjem materiala - peska in vsebine izdelka se uči ohranjati nadzor in se zato počuti bolj gotovega v realnih življenjskih situacijah.