Zavod Varni internet – Skozi divji gozd spleta, Digitalni državljan ter Starševski vodnik po Facebook - u

Varni internet deluje na slovenskem trgu že od leta 2008 in je specializirani ponudnik izobraževanj o varni, osveščeni in učinkoviti uporabi spleta. Ker svetovni splet v sodobni družbi postaja ne le informacijsko in komunikacijsko orodje, temveč tudi področje druženja in zabave ter prostor za vsakodnevno izražanje kreativnosti, oblikovanje identitet in raziskovanje življenjskih stilov, se svetovni splet v življenja sodobnih posameznikov vpleta na vseh ravneh in v vedno večjem obsegu.

Sodobne tehnologije nam namreč nudijo mnogo načinov za varčevanje s časom, denarjem in pridobivanje novega znanja. V poplavi vedno spreminjajočih se informacij pa je velikokrat težko izluščiti, na kakšen način računalnik in splet namesto vira frustracij, odtujenosti in škodljivih navad postaneta dragocena hišna pomočnica.

Ekipa Varnega interneta je poglobljeno seznanjena s področjem novodobnih tehnologij (informatiki), zato lahko v izobraževalne programe vnašajo veliko praktičnih vsebin, s katerimi vzpodbujajo udeležence izobraževanja k inovativnosti in samostojnosti pri iskanju informacijskih znanj (psihologi, pedagogi, socialni pedagogi).

Medtem, ko so predavanja namenjena staršem, otrokom, mladostnikom in pedagoškim delavcem, pokrivajo izobraževanja tudi teme, povezane z učinkovitim povezovanjem IKT tehnologij in podjetništva. Naše praktično naravnane delavnice pa so namenjene vsem slušateljem, ki so se vedno bali, da sta razumevanje moderne tehnologije in učinkovita uporaba računalnika prihranjena le za redke izbrance.

Odlikuje nas bogato praktično znanje pridobljeno v dobrih 7. letih predavanj, delavnic in izobraževanj, kjer poučujemo tako otroke in mladostnike kot tudi njihove starše, učitelje ter ostale strokovne sodelavce, željne znanja s področja varne, osveščene in učinkovite uporabe spleta. Zavedamo se, da učenje lahko obrodi sadove šele takrat, ko strokovnost poda roko enostavnosti, obe pa skupaj pripeljeta do cilja, ki je jasen in viden v vsakdanjem življenju.

Ekipo Varnega interneta sestavljajo zavzeti in strokovni mentorji
Mladi, a izkušeni ter v področje, katerega poučujejo aktivno vključeni mentorji, ki jih odlikujejo fleksibilnost, angažiranost, inovativnost in predvsem vpetost v sodobne trende in tehnologije.

Inovativnost je pri nad doma
Praksa ima prednost pred teorijo. Ravno zaradi svoje vsestranskosti naši mentorji v predavanja redno vključujejo primere iz prakse, ki pripomorejo k boljšemu razumevanju snovi ter prihranijo marsikatero neprijetnost, s katero se lahko srečate, ko iz teorije preidete v prakso.

Vsebinsko bogata snov
Ustrezno pripravljena vsebina, ki podaja snov na vsebinsko bogat in zanimiv način, podkrepljena s slikami in animacijami, vmesnimi motivacijski vprašanji, testi ter praktičnimi vajami.

Programi

SKOZI DIVJI GOZD SPLETA

Delavnica namenjena učencem 3. in 4. razredov s pomočjo znanih pravljic vodi otroke skozi labirint potencialnih nevarnosti do čudovitega spletnega mesta Kometa in jih pri tem uči varovati identiteto ter osebne podatke, varno sodelovati v klepetalnicah, prepoznavati strani in spletne igrice s škodljivimi vsebinami, razvijati kritičen pristop do podatkov, ki jih najdejo na svetovnem spletu in varovati svoje računalnike pred vsiljeno pošto in virusi.

DIGITALNI DRŽAVLJAN

S pomočjo predavanja »Digitalni državljan« želimo mlade seznaniti s pravili, ki veljajo pri uporabi spleta. Z upoštevanjem teh pravil se lahko izognejo negativnim posledicam nepremišljenega vedenja na spletu, ki je dandanes še posebej pri mladih zelo pogosto. Naš cilj je zvišati stopnjo ozaveščenosti mladih o vseh nevarnosti in zlorabah, s katerimi se lahko srečajo na spletu ter spodbujanje mladih k varni, ozaveščeni in učinkoviti uporabi spleta in računalnika.

SPLETNO IZOBRAŽEVANJE: STARŠEVSKI VODIČ PO FACEBOOKU

Otroci in mladostniki na spletnih družbenih omrežjih prebirajo, kaj počnejo njihovi prijatelji, si z njimi dopisujejo, komentirajo dogodke in fotografije ter svoje prijatelje obveščajo o svojih aktivnostih. Z izpostavljanjem sebe in svojih osebnih podatkov se otroci in mladostniki postavljajo v različna tveganja, saj se na spletu manj zavedajo pomena zasebnosti kot v fizičnem svetu. Da bi starši lahko svojemu otroku lažje pomagali, se na spletnem izobraževanju lahko seznanijo z nasveti, kako z enostavnimi ukrepi pomagati otroku, da bo na družbenem omrežju Facebook bolj varen.