sobota, 5. 4. 2008

Izgradnja vodovoda na Šmarni gori

V soboto, 5. aprila 2008, ob 12. uri je potekala otvoritvena slovesnost vodovoda na Šmarni gori, kjer sta župan Mestne občine Ljubljana, Zoran Janković in direktor družbe JP Vodovod-Kanalizacija, Krištof Mlakar, predala v obratovanje lokalni vodovodni sistem.

Obstoječi objekti na območju sedla in gostinski lokal na vrhu Šmarne gore niso imeli urejene vodooskrbe, tako da so se prebivalci oskrbovali s pitno vodo iz kapnic. Zato se je Mestna občina Ljubljana odločila zgraditi vodovod na Šmarno goro, za katerega je projektno dokumentacijo izdelal projektant Hidroinženiring. Mestna občina Ljubljana je v letu 2007, na podlagi pridobljenega gradbenega dovoljenja ter pridobljenega vodnega dovoljenja za vrtino Šg-1/03 na Ministrstvu za okolje in prostor, pričela z izgradnjo vodovodnega sistema na Šmarni gori, z navezavo na nov vodni vir vrtine Šg-1/03.

Oddelek za gospodarske dejavnosti in promet MOL je za realizacijo investicije 5. junija 2007 pooblastilo JP Vodovod-Kanalizacija, ki je na podlagi pooblastila in projektne dokumentacije izvedlo javni razpis. Na pogajanjih je bilo za izvedbo projekta vodovod Šmarna gora izbrano podjetje Prenova gradbenik, s katerim je bila pogodba podpisana 21.9.2007. Vrednost del znaša 658.260€ brez DDV.

Po projektu so bili zgrajeni sledeči objekti:
- črpališče nad vrtino
- vodohran 50m3 s hidropostajo
- vodovodni cevovod DN 100, dolžine 740m
- hišni priključki
- ureditev dostopne ceste za potrebe vzdrževanja.

V letu 2007 so bila izvedena dela izgradnje črpališča nad vrtino Šg-1/03, vodohran in vodovodni cevovod. V začetku leta 2008 se je pričela izvedba montažnih del, izgradnja napajalnega NN kabla za dovod električnega napajanja črpališča in vodohrana, ter izvedba hišnih priključkov.

Iz vrtine se bo voda črpala v črpališču, s pomočjo potopne črpalke, ki je nameščena v globini 280m, neposredno v omrežje, višek vode pa bo odtekal v vodohran, s prostornino 50m3. Vklop črpalke v vrtini določa padec gladine vode na nivoju količine vode za potrebe požarne vode v vodohranu, izklop pa ob doseženi maksimalni gladini. Prenos krmilnega signala med nivojskim stikalom in črpalko je izveden s signalnim kablom, ki je položen vzporedno z vodovodnim cevovodom med črpališčem in vodohranom.

Za uporabnike, locirane pod vodohranom, je oskrba zagotovljena iz tlačnega voda, ki povezuje črpališče z vodohranom. Do gostinskega objekta na vrhu Šmarne gore se voda prečrpava s pomočjo črpalne naprave, ki je nameščena v vodohranu. Požarno varnost pa zagotavljajo vgrajeni nadzemni hidranti.

Dovod električne energije v črpalni jašek in v vodohran je izveden s podzemnim NN kablom, iz transformatorske postaje. Nazivna moč porabnikov električne energije v črpalnem jašku znaša 5,5 kW, v vodohranu s hidropostajo pa 15 kW.

Vodovodni sistem je projektiran in izveden tako, da bo njegovo delovanje potekalo popolnoma avtomatsko in se bodo morebitne napake in okvare preko brezžične zveze avtomatsko javile v center za obveščanje upravljalca vodovoda.

Hkrati z izgradnjo vodovoda je potekala tudi rekonstrukcija in nujna vzdrževalna dela na celotni trasi ceste na Šmarno goro za potrebe gradnje, vzdrževanja vodovodnega sistema in odvoz blata iz bodočih planiranih malih čistilnih naprav.

TEHNIČNI PODATKI O VODOVODNEM SISTEMU NA ŠMARNI GORI

Črpališče
Črpališče je locirano nad vrtino Šg-1/03 na parcelni št. 274, ob makadamski poti, ki vodi proti vrhu Šmarne gore. Varovanje vstopa v objekt je urejeno z zaklepanjem in dodatno varovano z varovalno ograjo.

Vodohran
Iz vrtine v črpališču se voda prečrpava v vodohran, prostornine 50m3, z maksimalnim nivojem gladine vode na koti 619,21m n.m. Lokacija vodohrana je ob gozdni cesti, ki vodi proti vrhu Šmarne gore. Vodohran je armiranobetonski objekt izdelan iz vodotesnega betona za tlake do 1 bara. Vodohran je za nižje ležeče porabnike protiležni, gostinski objekt na vrhu Šmarne gore pa se bo oskrboval preko hidropostaje Porabniki, ki so locirani pod vodohranom, se oskrbujejo iz tlačnega cevovoda, ki povezuje vrtino z vodohranom.

Vodovodni cevovod
Vodovodno omrežje bo oskrbovalo dva objekta, ki ležita nižje, kot vodohran, ter gostinski objekt na vrhu Šmarne gore, ki se bo oskrboval preko hidropostaje. Tlaki v vodovodnem cevovodu bodo znašali do 4,2 bara, kar bo zagotavljalo ugodne tlačne razmere in pretoke tudi v primeru požara. Izvedena je vgradnja oplaščenih cevi.

Vzporedno z izgradnjo vodovodnega cevovoda je bila izvedena vgradnja tlačne kanalizacijske cevi, električnega kabla nizke napetosti in optičnega signalnega kabla. Kanalizacijska cev poteka 30 cm pod nivojem vodovodne cevi, električni in signalni kabel pa potekata 20 cm nad temenom vodovodne cevi.


Odsek za odnose z javnostmi MOL