torek, 7. 6. 2011

Ljubljansko barje

Do konca septembra bo po enotah Mestne knjižnice Ljubljana gostovala razstava o krajinskem parku Ljubljansko barje.

Turneja razstave o »Krajinskem parku Ljubljansko barje« se je začela v sredo, 8. junija, v Knjižnici Šiška, kjer je otvoritev razstave popestrilo predavanje o najmlajšem slovenskem krajinskem parku, ki se začenja tik za zadnjimi mestnimi ulicami slovenske prestolnice. Razstava o »Krajinskem parku Ljubljansko barje« bo v Knjižnici Šiška na ogled od 8. do 24. junija.

Od sobote, 25. junija, do sobote, 16. julija, bo razstava na ogled v prostorih Knjižnice Jožeta Mazovca v Mostah, avgusta pa v Knjižnici Prežihov Voranc na Viču.

Od 29. avgusta do 10. septembra bo razstava gostovala v prostorih Knjižnice Bežigrad, turneja razstave pa se bo zaključila z gostovanjem v centralni enoti, Knjižnici Otona Župančiča na Kersnikovi v Ljubljani, v času med 12. in 28. septembrom.

Ljubljansko barje

Prav na pragu slovenskega glavnega mesta Ljubljane, le nekaj korakov od zadnjih mestnih ulic, se razprostira Ljubljansko barje.

Skoraj obkroženo z avtocestami, Ljubljansko barje v hitečemu popotniku ne vzbudi posebnega zanimanja. Le kaj je lahko posebnega v pokrajini, ki se dotika prestolnice in ima za povrh ime, povezano s močvirjem? Toda kogar pot zanese v notranjost Barja, bo prijetno presenečen. Kot da je črna barjanska zemlja posrkala mestni hrup in je trdovratna barjanska megla odčarala navzočnost človeka v teh krajih. Čeprav je Ljubljansko barje s svojimi neutrudnimi posegi soustvaril človek, oči radovedneža hitro pretenta neskončno zelenilo, njegova ušesa pa zapolnijo pesmi ptic, žuželk in žab. Kolesje vsakdanjika se ustavi.

Ljubljansko barje je zemljepisno ime za območje, ki leži med Ljubljano, Vrhniko, Krimom in Škofljico. Barje je skupno poimenovanje za območje Črna vas, Hauptmanca, Lipe, Ilovica in Ižanska cesta, torej za del Ljubljanskega barja, ki sedaj leži v Mestni občini Ljubljana.

Dobrih 150 km² močvirne ravnice zaznamuje neskončen mozaik travnikov, njiv, jarkov in mejic, ki nudijo življenjski prostor številnim, tudi ranljivim in ogroženim rastlinskim in živalskim vrstam. Območja, kot je Ljubljansko barje, so v svetu vse redkejša in vse bolj dragocena. K njihovemu varovanju nas sedaj zavezuje tako slovenska kot evropska zakonodaja.

Ljubljansko barje je največja negozdna strjena površina v Sloveniji in je uvrščeno na seznam mednarodno pomembnih območij za ptice. Med značilne travniške ptice Ljubljanskega barja spada kosec, ki je ogrožena ptica v svetovnem merilu, tu pa gnezdi največja populacija v Sloveniji. Poleg kosca tu gnezdijo še veliki škurh, priba, poljski škrjanec, drevesna cipa, repaljščica, prosnik, močvirska trstnica, rjava penica, skoraj polovica slovenske populacije sloke in postovka, ki je evropsko ogrožena ptica.

Poleg vrst, ki imajo dokaj stabilno in številno populacijo pa se iz Ljubljanskega barja pa se nekatere žal tudi poslavljajo, saj jih strokovnjaki že nekaj let niso več opazili. Sicer pa na Ljubljanskem barju še vedno lahko opazujemo kar 107 vrst občasnih in rednih gnezdilcev. Poleg ptic je tu našlo svoj življenjski prostor še 45 vrst sesalcev. Med plazilci lahko predvsem ob vodotokih opazujemo kobranko in belouško, sklednica pa je postala zelo redka. Nekdanje močvirje pa še vedno nudi ustrezno okolje za razmnoževanje nekaterim dvoživkam in številnim vrstam nevretenčarjev, kar je seveda pogoj za številčnost in pestrost ptic.

Sistematično izsuševanje, intenzivno kmetijstvo, zaraščanje ter gnojenje so bili vzrok, da so z Ljubljanskega barja pred našimi očmi izginjali pestri mokrotni travniki, z njimi pa tudi številne redke in ogrožene rastlinske in živalske vrste.

Zato prizadevanja za zaščito tega nadvse pomembnega prostora segajo že v začetek devetdesetih let prejšnjega stoletja. Že leta 1998 so občine, na območju katerih se razprostira Ljubljansko barje, in tri ministrstva podpisala Sporazum o sodelovanju pri razglasitvi krajinskega parka Barje. Vlada Republike Slovenije je na svoji seji 9. oktobra 2008 sprejela Uredbo o Krajinskem parku Ljubljansko barje, s čemer je bil tudi formalno ustanovljen Krajinski park Ljubljansko barje. Ustanovitev le-tega je rezultat dolgoletnih prizadevanj za zavarovanje tega izjemnega območja narave v neposredni bližini slovenske prestolnice.