ponedeljek, 7. 2. 2011

Ljubljansko barje

Botanični vrt v Ljubljani do konca februarja gosti razstavo o Krajinskem parku Ljubljansko barje.

Svetovni dan mokrišč, 2. februar, v letu 2011 poteka pod sloganom MOKRIŠČA – GOZDOVI – VODA.

Območje Ljubljanskega barja že z imenom pove, da gre za območje tesno povezano z vodo in mokriščem, zato je prav, da se njegovega pomena spomnimo tudi in predvsem ob mednarodnem dnevu mokrišč.

Voda predstavlja bistvo Ljubljanskega barja, brez nje bi območje imelo popolnoma drugačno podobo, tako kulturno zgodovinsko kot tudi v smislu naravne dediščine. V sklopu povezovanja mokrišč in gozdov (leto 2011 je Organizacija združenih narodov razglasila za Mednarodno leto gozdov), smo na Ljubljanskem barju priča enim najlepših, najbolj vrednih in biotsko najbolj pestrih območij parka. Omenjena območja predstavljajo ohranjene komplekse visokobarjanskega gozda, ohranjen gozd črne jelše, ilirsko hrastovo belogabrove in lirsko bukove gozdove ter množico posameznih vlagoljubnih dreves v obliki drevesnih naravnih vrednot. Njih območje je med biotsko najbolj pestrimi tako v rastlinskem, predvsem pa v živalskem smislu.

Letošnje leto praznujemo 40 obletnico sprejetja Ramsarske konvencije – prvega konkretnega dogovora o varstvu mreže vodnih ekosistemov globalnega pomena. Ramsarska konvencija danes povezuje 160 držav, priznanih je 1911 mednarodnih lokalitet, ki obsegajo skoraj 187 milijonov hektarjev.

V obeležitev svetovnega dneva mokrišč je in ob začetku delovanja Krajinskega parka Ljubljansko barje je le-ta pripravil razstavo o zgodovinskih, kulturnih, etnoloških in naravnih znamenitostih Ljubljanskega barja.

Razstava je odprla svoja vrata 2. februarja in je na ogled do 28. februarja 2011 v Botaničnem vrtu v Ljubljani in sicer v sprejemni avli tropskega rastlinjaka.

Vstopnina: prostovoljni prispevki.