petek, 8. 5. 2015

Podeljena najvišja priznanja Ljubljane

8. maja 2015, ob prazniku Ljubljane, je na Ljubljanskem gradu potekala slavnostna seja Mestnega sveta MOL, na kateri so podelili najvišja mestna priznanja. Častna meščanka in meščan sta postala prof. dr. Zora Konjajev in prof. dr. Marko Vrhunec.

Naziva častni meščan in častna meščanka sta najvišji priznanji Mestne občine Ljubljana, ki ju prejmejo posamezniki, izjemno zaslužni za ugled, pomen in razvoj našega mesta ter za razvoj dobrih medmestnih in mednarodnih odnosov.

Naziv častna meščanka je Mestna občina Ljubljana podelila prof. dr. Zori Konjajev

partizanski sanitetni delavki, borki za ženske pravice, pediatrinji svetovnega ugleda, univerzitetni profesorici in publicistki kot poklon zaslužnemu delovanju med drugo svetovno vojno v Antifašistični fronti in partizanski civilni bolnišnici ter povojnemu pionirskemu delovanju v pediatriji, ko je negi dojenčkov postavila najvišje strokovne standarde, obenem pa to področje počlovečila s sobivanjem mater in novorojencev ter prisotnostjo očeta v času hospitalizacije. Kot profesorica na Medicinski fakulteti v Ljubljani je bila utemeljiteljica neonatologije, pionirka na področju bolnišnične higiene, uvedbe nevrološke preiskovalne metode za novorojence, uvedbe načela preprečevanja hude zlatenice pri novorojencih, uvedbe diagnostike, predoperativne in pooperativne nege novorojencev in mednarodno uveljavljena znanstvenica s pionirskim odkritjem v zvezi z okužbo s citomegalovirusom.

Naziv častni meščan Ljubljane je Mestna občina Ljubljana podelila prof. dr. Marku Vrhuncu

partizanskemu osvoboditelju Ljubljane, zaslužnemu gospodarstveniku, uglednemu diplomatu in univerzitetnemu profesorju ter publicistu v zahvalo za junaško delovanje v narodnoosvobodilnem boju in osvoboditvi Ljubljane na čelu X. udarne Ljubljanske brigade, za izjemen prispevek k prodoru slovenskega gospodarstva na mednarodno prizorišče, državotvorno sodelovanje z maršalom Titom in predajanje pozitivne dediščine titoizma, zavzeto politično delovanje v organih nekdanje federativne države, uspešno veleposlaniško misijo v Ženevi ter znanstveno in pedagoško delo na Fakulteti za družbene vede in Ekonomski fakulteti v Ljubljani. V svojem publicističnem opusu dr. Marko Vrhunec kot vizionarska osebnost kliče v slovensko in svetovno zavest vrednote narodnoosvobodilnega boja, ki naj današnji svet popeljejo v novo družbeno ureditev, preprečijo nepravično razslojevanje in omogočijo blaginjo za vse ljudi.

Nagrade glavnega mesta so prejeli:

režiserka, scenaristka, dramatičarka in prevajalka Barbara Hieng Samobor

za vrhunsko ustvarjalno umetniško delo in uspešno vodenje Mestnega gledališča ljubljanskega. Pred petnajstimi leti je postala uspešna programska direktorica Lutkovnega gledališča, od leta 2007 pa je direktorica in umetniška vodja Mestnega gledališča ljubljanskega. Umetniško vizijo je začrtala v smer sodobnega gledališča, ki zna kritično prisluhniti utripu družbenega okolja in v krizi izgubljenemu posamezniku. Z njenim vodenjem se je Mestno gledališče odprlo novim slovenskim in tujim avtorjem, ki ustvarjajo pravo zgodbo o uspehu.

pevka Elda Viler Dežman

za vrhunske dosežke na področju slovenske zabavne glasbe. S pesmijo je objadrala svet in navduševala ljubitelje kakovostne zabavne glasbe na pomembnih festivalih in prireditvah. Zanjo so pisali ugledni slovenski skladatelji in skupaj želi uspehe. Elda Viler Dežman še dandanes ob posebnih priložnostih navdušuje svoje občinstvo, ko mu občuteno zapoje »Vzameš me v roke«, »Včeraj, danes, jutri«, »Lastovke« in druge pesmi naše mladosti.

akademska slikarka doc. Huiqin Wang

za umetniške dosežke in prispevek k zbliževanju kulture in umetnosti Slovenije in Kitajske.
Umetnica nas je leta 2003 predstavljala v kabinetu evropskega komisarja v Bruslju, v letih 2008/09 pa je v okviru projekta Hallerstein na temo sodelovanja med EU in Kitajsko uspešno razstavljala na kulturnih prireditvah v Ljubljani, Pekingu, na Dunaju, v Pragi in Bruslju. V njenih prevodih so v kitajskem jeziku zaživela dela Daneta Zajca, Cirila Zlobca, Borisa A. Novaka in Kajetana Koviča. Za promocijo Ljubljane je poskrbela z upodobitvijo Ljubljanskega zmaja v sliki in grafiki.

politolog Janko Heberle

za sodelovanje v družbenem življenju Ljubljane, dolgoletno vodenje Mestnega odbora ZZB ter ohranjanje vrednot NOB. V času izgradnje UKC je bil dejaven predvsem na področju zdravstva. Njegovo življenjsko pot je zaznamovala zvestoba idealom svobode. Prvoborec NOV, borec Gorenjskega odreda, Prešernove brigade ter VII. In IX. Korpusa, je od leta 1992 predsednik Mestnega odbora ZZB za vrednote NOB Ljubljana. Zaslužen je za postavitev pomnikov Francu Rozmanu – Stanetu in kulturnim delavcem, padlim v NOB, ter za ureditev živega spomenika Ljubljane - Poti spominov in tovarištva.

Janoš Kern

za uspešno vodenje ustanov in izpeljavo projektov, ki poživljajo kulturno-umetniški utrip Stare Ljubljane. Od leta 2004 uspešno vodi Zavod za oživljanje kulturne podobe starega mestnega jedra in Ustanovo Imago Sloveniae, ki sta z vrsto mednarodno uveljavljenih projektov zaznamovali umetniški utrip in kulturni razvoj starega mestnega jedra. Med koncerti, prireditvami za otroke ter razstavnimi projekti so si posebno pozornost zaslužili mednarodni cikel Poletje v Stari Ljubljani, mednarodni festival Noči v Stari Ljubljani, Evropsko glasbeno poletje 2009 ter Biblični festival.

Plakete glavnega mesta so prejeli:

Nevenka Lekše

za posvetitev svojega življenja zdravstvu, sprva kot laboratorijski tehnik v bolnišnici v Šempetru pri Novi Gorici in v Zdravstvenem domu Ljubljana, nato kot poklicna sindikalistka, najprej v panožnem sindikatu in kasneje tri mandate kot predsednica Sindikata zdravstva in socialnega varstva Slovenije. Njen pomemben dosežek je podpis Kolektivne pogodbe za dejavnost zdravstva in socialnega varstva v Sloveniji. Sodelovala je v pogajanjih za sklenitev socialnih sporazumov in v državnozborskih razpravah o zdravstveni zakonodaji.

Franc Gornik

za veliko ljubezni in predanosti vodenju moških, dekliških in mešanih zborov ter pihalnih orkestrov policije in vojske. Kot profesor glasbene pedagogike je v svoji dolgoletni karieri deloval tudi kot zborovodja, kapelnik in dirigent. Prof. Gornik deluje v programski komisiji Tabora slovenskih pevskih zborov. Od leta 1992 je dirigent odlikovanega Partizanskega pevskega zbora; s pevci pripravi na desetine nastopov na leto. Je tudi ustanovitelj prireditve »Pesem na Šmarni gori«, ki je posebej posvečena mestu Ljubljani.

Pionirski dom – Center za kulturo mladih

za dolgoletno tradicijo oblikovanja in izvajanja izobraževalnih in kulturnih programov za otroke in mladostnike v minulih 50 letih. Smeli, inovativni modeli učenja jezikov in spodbujanja ustvarjalnosti skozi igro so pritegnili množice mladih; na sto tisoče jih je obiskovalo umetniške, jezikovne in kulturno-ustvarjalne delavnice Centra ter sodelovalo na njihovih prireditvah in festivalih. Mnogi uveljavljeni kulturniki in umetniki radi poudarijo, da so njihovi ustvarjalni začetki povezani s Pionirskim domom. 

Zveza tabornikov Slovenije, nacionalna skavtska organizacija

za temeljno človekoljubno in vzgojno poslanstvo v prostovoljni mladinski organizaciji – od leta 1994 polnopravni članici Svetovne organizacije skavtskega gibanja WSOM. Mlade uči samostojnosti, sodelovanja in prevzemanja odgovornosti – tako v družbenem življenju kot v pripravljenosti pomagati pomoči potrebnim. Ima več kot 10.000 aktivnih članov, povezanih v 85 rodovih. Geslo Zveze »Z naravo k boljšemu človeku« poudarja povezanost tabornikov z naravo in je temeljno vodilo organizacije.